Breakmaszyna prapremierowa

KIEDY: 12.09.2015 — 18:00
MIEJSCE: Siedziba OPK


koncert „Breakmaszyny
koncert „Breakmaszyny

Breakmaszyna zagra bluesa w OPK w sobotę 12 września o godz. 18.00. Będzie to prapremierowa prezentacja materiału z nowej płyty zespołu „Urban Legends”. Bilety po 20 zł do kupienia już od poniedziałku 7 września w sekretariacie „Gaude Mater”.

Początki grania Breakmaszyny sięgają połowy lat 90, jam sessions w częstochowskim Klubie Studenckim „Rywal” i legendarnej częstochowskiej kapeli bluesowej Muddy Water.

Nazwa Breakmaszyna pojawiła się w 2002 roku przy okazji występu zespołu na festiwalu „Blues nad Okszą”. Często zmieniał się skład, przez zespół przewinęło się wielu muzyków. W trzyosobowym kształcie grupa gra od 2006 roku. Swoją muzykę Breakmaszyna określa jako postblues.

Na koncie formacji znajdują się dwie płyty: Postblues z 2007 roku i Częstochowska Masakra Gitarą Elektryczną, która w głosowaniu internautów portalu bluesonline.pl została wybrana płytą roku 2010.

Wiosną 2012 roku zmarł długoletni perkusista Sławek Szwajkowski, co spowodowało przerwę w działalności grupy, ale pod koniec lata wznowiła jednak działalność. Do współpracy udało się pozyskać Tomasza Holewę, śląskiego muzyka i producenta o imponującym dorobku, znanego ze współpracy między innymi z: Locko Richterem, Tomem Jacksonem, Hansem Jurgensenem, Józefem Skrzekiem, Ireneuszem Dudkiem, Haliną Frąckowiak, Januszem YANINĄ Iwańskim, Marcinem i Mateuszem Pospieszalskimi, Antonim Gralakiem, Andrzejem Ruskiem, Katarzyną Gaertner, Henrykiem Gembalskim, Andrzejem Urnym, Jerzym Kawalcem, Bronisławem Dużym, Jorgosem Skoliasem, Ewą Urygą, Aleksandrem Koreckim oraz wieloma innymi. Był on perkusistą takich formacji jak „Locko Richter Band”, „Tie Break”, „Ireneusz Dudek Blues Band” czy „DDD”.

Jeszcze od czasów Muddy Water w składzie jest nieustannie Paweł Stomma (gitara, wokal, muzyka i teksty), który w 2012 roku zdobył drugą nagrodę na Festiwalu Instrumentalistów Bluesowych Solówka w Nowej Soli. Na basie gra Arek Skupiński.

Grupa występowała na małej scenie festiwalu Rawa Blues w latach 2006 i 2010. W 2008 roku zespół zdobył pierwszą nagrodę na festiwalu Las, Woda i Blues w Radzyniu, Grand Prix festiwalu Koło Bluesa w Kole oraz Grand Prix festiwalu Blue Blues w Częstochowie. Breakmaszyna grała też na Olsztyńskich Nocach Bluesowych, festiwalu BandrFest w Czechach, na festiwalach Koło Bluesa, Bluesonalia w Koninie, Blue Blues w Częstochowie, Blues nad Okszą w Kłobucku, Las Woda i Blues w Radzyniu, Był Sobie Blues w Tarnowie.