28. MFMS „GAUDE MATER” 1-7 maja 2018

KIEDY: 07.05.2018 — 19:00


7 maja 2018, poniedziałek

godz. 19.00 – Koncert Finałowy. Oratorium Mesjasz Georga Friedricha Händla w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Filharmonii Częstochowskiej. Dyryguje Adam Klocek
Bazylika Jasnogórska, ul. o. A. Kordeckiego 2
Bilety: 15 zł (ulgowy), 30 zł (przedsprzedaż), 40 zł (w dniu koncertu)

Oratorium Mesjasz Georga Friedricha Händla to pochodzące z 1741 roku oratorium stworzone przez jednego z najwybitniejszych twórców muzyki późnego baroku, niemieckiego kompozytora Georga Friedricha Händla. Utwór został wykonany po raz pierwszy 13 kwietnia 1742 roku w Dublinie. Od razu wzbudził ogromne zainteresowanie i przyniósł kompozytorowi światową sławę. Oratorium jest przyjmowane z zachwytem w każdej epoce, stawiane na równi z Pasją według św. Mateusza J.S. Bacha.
Całość składa się z 53 fragmentów solowych, chóralnych i kameralnych, z kolei tekst oratorium jest zaczerpnięty z wersetów Pisma Świętego (głównie ksiąg prorockich Starego Testamentu, ale również z Nowego Testamentu). Ich wyboru i zestawienia dokonał Charles Jennens. Kompozycja podzielona jest na trzy części: pierwsza z nich stanowi zapowiedź przyjścia Mesjasza, druga dotyczy Jego życia, śmierci i zmartwychwstania, ostatnia część opowiada o misji zbawienia ludzkości. Jedną z najpopularniejszych kompozycji w oratorium jest chór „Hallelujah”.