28. MFMS „GAUDE MATER” 1-7 maja 2018

KIEDY: 05.05.2018 — 19:00


5 maja 2018, sobota

godz. 19.00 – „Improwizacje na tematy pieśni maryjnych”. Bogusław Grabowski & Maciej Sikała
Kościół Rektoracki, Al. NMP 56
Bilety: 15 zł (ulgowy), 20 zł (przedsprzedaż), 30 zł (w dniu koncertu)

Bogusław Grabowski (organy) i Maciej Sikała (saksofon) rozpoczęli współpracę w 2007 roku próbami, podczas których powstawał repertuar duetu. Niedługo potem zaczęli koncertować, spotykając się z bardzo pozytywnymi recenzjami ze strony słuchaczy. Wielokrotnie zapytywani o nagrania prezentowanej muzyki, zdecydowali się na nagranie płyty. Debiutancki album The Colours of Space ukazał się w 2009 roku, z kolei druga płyta Mater Sanctissima w 2015 roku i jest w całości poświęcona tematyce Maryjnej i podobnie jak pierwsza, w całości została nagrana w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.
Duet składa się z dwóch instrumentów odległych od siebie brzmieniem i codziennym zastosowaniem. Samo połączenie organów kościelnych i saksofonu jest rzadkością, a wręcz precedensem w muzyce, jednak w tak znakomitym wydaniu zestaw ten brzmi wyjątkowo. Co więcej – artyści podczas występów improwizują, dlatego każdy ich koncert jest niepowtarzalny. Bez względu na to, gdzie i dla kogo grają, ich muzyka zawsze przyjmowana jest z ogromnym entuzjazmem, a często nawet wzruszeniem. Jest to ten rodzaj twórczości, który łączy a nie dzieli, jest ponadczasowy, ponadkulturowy, ponadwyznaniowy – uniwersalny w najlepszym tego słowa znaczeniu. Koneserzy odnajdą w tej muzyce świetny warsztat i kunszt. Esteci zachwycą się pięknem melodii i niespotykaną harmonią. Ludzie wierzący usłyszą modlitwę.
Maciej Sikała to muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor i wykładowca klasy saksofonu na kierunku jazzowym w Akademiach Muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy. Współpracował koncertując lub nagrywając z czołówką polskiej sceny jazzowej między innymi z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Leszkiem Możdżerem, Jarosławem Śmietaną, Wojciechem Karolakiem oraz z muzykami z zagranicy takimi jak na przykład Lester Bowie, David Liebman, Billy Harper, Eddie Henderson, Tim Haggans czy David Kikoski. Sikała nagrał ponad 50 płyt w tym pięć autorskich, z których dwie były nominowane do nagrody „Fryderyki”. Od kilku lat prowadzi zajęcia na warsztatach jazzowych w Pułtusku i Nysie. Koncertował w wielu miejscach za granicą, na przykład w Niemczech, Rosji, Słowenii, Włoszech, Kanadzie, Izrael czy Indiach. W ankiecie „Jazz Top” magazynu Jazz Forum zajmuje obecnie (oraz w latach 1995-2005, 2010, 2012-2014) pierwsze miejsce w kategorii saksofonu tenorowego.
Bogusław Grabowski to organista i kompozytor, profesor zwyczajny Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie prowadzi klasę organów i improwizacji. Wykłada także na innych uczelniach o profilu teologicznym. Od 1985 roku jest głównym organistą Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Jest animatorem życia muzycznego w Gdańsku i na Pomorzu, gdzie zorganizował ponad 600 koncertów w ramach międzynarodowych festiwali i cykli koncertów. Grabowski jest także dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Gdańsku. Koncertuje w Polsce oraz w Niemczech, Anglii, Danii, Szwajcarii, USA, również na Ukrainie, Białorusi, Łotwie i w Rosji. Nagrał kilkanaście płyt m in. z muzyką organową, a także z własnymi kompozycjami z udziałem chórów i orkiestry symfonicznej oraz improwizacjami. Specjalista w zakresie projektowania, budowy oraz konserwacji organów.