28. MFMS „GAUDE MATER” 1-7 maja 2018

KIEDY: 04.05.2018 — 17:00


4 maja 2018, piątek

godz. 17.00 – Narodowy Chór Ukrainy im. G.G. Wierowki
Kościół Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, ul. Św. Barbary 41
Bilety: 15 zł (ulgowy), 20 zł (przedsprzedaż), 30 zł (w dniu koncertu)

Narodowy Honorowy Akademicki Ukraiński Ludowy Chór Ukrainy im. G. G. Wierowki został założony w 1943 roku w Charkowie przez Grigorija G. Wierowkę, ukraińskiego kompozytora, dyrygenta chóralnego i nauczyciela. Celem powstania grupy było podtrzymanie ducha ukraińskiej armii walczącej z armią hitlerowskich Niemiec na ukraińskim froncie. Na cześć założyciela zespołu chórowi nadano imię Wierowki w 1965 roku. W tym samym roku grupą kierował Anatolij Avdeyevsky . W 1965 roku chórowi przyznano tytuł Honorowy, w 1974 roku Akademicki, a w 1997 roku przyznano mu status Narodowego. Grupa składająca się z chóru, orkiestry i baletu szybko stała sie reprezentacyjnym zespołem Ukrainy,  znanym na terenie ZSRR i na całym świecie, na przykład w Meksyku, Kanadzie, a także w Rosji i Polsce. Od 2015 roku zespół liczący ponad 150 osób jest największym ukraińskim chórem zawodowym. Ma trzy grupy: chóralną, orkiestrę i choreografię. W repertuarze chóru znajdują się utwory ukraińskiego folkloru, pieśni i tańce innych narodów, a także kolęd i pieśni sakralne. Od 2017 roku osiągnięcia artystyczne chóru kontynuuje i rozwija nowy dyrektor, Zinowij M. Koriniec, najbliższy wieloletni współpracownik zmarłego Anatolija T. Awiejewskiego i współtwórca sukcesów grupy.

 

godz. 19.00 – Koncert muzyki gospel. Colin Williams & Gabi Gąsior z zespołem Celebrate Gospel (Wielka Brytania)
Miejski Dom Kultury, ul. Łukasińskiego 50/68
Bilety: 15 zł (ulgowy), 30 zł (przedsprzedaż), 40 zł (w dniu koncertu)

Polsko-brytyjski projekt Celebrate Gospel tworzy grupa utalentowanych wokalistów: Colin Williams, mający za sobą występy między innymi z The London Community Gospel Choir czy The Harlem Gospel Choir oraz Gabriela Gąsior, wokalistka, autorka albumu gospel „Bez Ciebie nie ma mnie”. Artystów połączyła wspólna miłość do muzyki gospel.
Celebrate Gospel przedstawia więc różnorodność muzyki gospel, sięgającej tradycją początków XIX wieku, a będącej kolebką oraz inspiracją dla wielu nowo powstałych gatunków muzycznych. Na koncercie usłyszymy zarówno tradycyjne pieśni gospel, jak i nowoczesne autorskie kompozycje, a wszystko z towarzyszeniem znakomitych instrumentalistów oraz czarnoskórego zespołu wokalnego z Wielkiej Brytanii z Colinem Williamsem na czele.
Wśród muzycznych wpływów brytyjskiego zespołu znajdują się tacy artyści, jak Hezekiah Walker, Walter and Edwin Hawkins, Ray Charles, Ed Sheeran, Kierra Sheard, Mali Music, Kirk Franklin to Richard Smallwood. Poprzez wpływy tych artystów rozwijają swoje talenty oraz możliwości wokalne.
Sam Colin Williams ma bogate, ponad 30-letnie doświadczenie w śpiewaniu muzyki gospel. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w wieku 3 lat. Mając zaledwie 18 lat był już dyrygentem założonego przez siebie kościelnego chóru gospel. Jego wielka miłość do muzyki doprowadziła go do śpiewania i wspierania wielu chórów i artystów w tym między innymi The London Community Gospel Choir, The Harlem Gospel Choir, Jennifer Holliday, Deronda K. Lewis. Colin pracował również dla BBC, przygotowując programy takie jak BBC’s „Songs of Praise” i BBC Radio 2’s „Gospel Train”. Colin prowadził wiele warsztatów gospel w całej Europie, na przykład w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii i Polsce.
Z kolei Gabi Gąsior to polska wokalistka, autorka tekstów i muzyki, instruktorka gospel, nauczycielka śpiewu; absolwentka wokalistyki jazzowej katowickiego Wydziału Jazzu. Prowadzi warsztaty muzyki gospel w kraju i za granicą. Jako trenerka wokalna brała udział w I edycji telewizyjnego show „Bitwa na głosy”. Muzyką zajmuje się od dziecka. Podróż z gospel rozpoczęła w wieku 14 lat. Na swoim koncie ma wydany autorski album gospel „Bez Ciebie nie ma mnie” (2014) oraz płytę świąteczną „Narodził się Jedyny Król” (2015). Występowała w opolskim amfiteatrze podczas koncertu SuperDebiuty 2014. Wystąpiła, a także przygotowała oraz poprowadziła chór ŚDM w Koncercie „Credo In Misericordiam Dei” pod kierownictwem Adama Sztaby, podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. Współpracowała między innymi z Beatą Bednarz, Adamem Sztabą, Kubą Badachem, Krzysztofem Antkowiakiem, Andrzejem Lampertem, Golec uOrkiestrą.