Joanna Sidorowicz w nowej „Wejściówce”

Zaczarowana Mostowa mn

Galeria „Wejściówka” po raz kolejny zmieniła adres. Nadal współprowadzona przez Gazetę Wyborczą i Ośrodek Promocji Kultury od marca istnieć będzie przy wejściu do sekretariatu OPK przy ul. Dąbrowskiego 1.

Galeria powstała w 2000 r. w budynku przy ul. Piłsudskiego zajmowanym przez Gazetę Wyborczą. Przez czytelników nazwana została „Wejściówką” w gazetowym konkursie. Nazwa dotyczyła tego, że ściana ekspozycyjna znajdowała się przy wejściu do Biura Ogłoszeń, gdzie również wydawano wejściówki na różne imprezy.

Galeria przeniosła się wraz z redakcją na ul. Racławicką, gdzie również towarzyszyła Biuru Ogłoszeń. Teraz trafia do OPK i tu dysponować będzie ścianą przy wejściu do sekretariatu, gdzie tez odbiera się wejściówki. Nazwa nie traci więc aktualności. Pozostaje jednak wspólnym tworem Ośrodka i Gazety, która nadal zamieszczać będzie informacje o wystawach i gromadzić je w zakładce „Wejściówka” na swojej stronie www.czestochowa.wyborcza.pl

„Kocie podwórko” fot. Joanna SidorowiczDziałalność galerii w nowym miejscu inauguruje 30 marca o godz. 12  wystawa fotografii Joanny Sidorowicz. Autorka urodziła się we Wrocławiu. Mieszka w Częstochowie. Fotografią zajmujeę się około 14 lat. Działa amatorsko. Zajmuję się fotografią starej i nowej architektury: podwórka, klatki schodowe, urbexy, miejsca opuszczone, tematy związane z mieszanką kultur. Utrwala też krajobrazy, robi portrety, uprawia również fotografię otworkową inaczej zwaną solarigrafią.

Wystawy.

 1. „Częstochowskie podwórka” – Klub muzyczny ASK w Częstochowie.
 2. „Oko na Maroko” – Klub muzyczny Ask w Częstochowie.
 3. Wystawa grupowa, objazdowa około 2 lata po Polsce „From Poland”, między innymi prezentowana w Dąbrowie Górniczej w Galerii Sztuki PKZ, w warszawskiej Agorze, we Wrocławiu, w Gliwicach i wielu innych miejscach.
 4. Poplenerowa wystawa grupowa w schronisku Pod Durbaszką.
 5. Cztery wystawy grupowe Solarigrafia.Pl – Warszawa, Dom Kultury Działdowska.
 6. Wystawa grupowa soligraficzna w Jaworznie.
 7. Wystawa grupowa w Ruzomberoku (Słowacja) ze Stowarzyszeniem Myślenickiej Grupy Fotograficznej.
 8. „Fotografia moja pasja”, wystawa autorska – 6 tematów: podwórka, klatki schodowe, morawskie pola, odbicia w kałużach, portrety, fotografia otworkowa (solarigrafia) w Myślenicach w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
 9. „Schodami w górę, schodami w dół” (klatki schodowe), Głogoczów, Galeria Dzwonnica.
 10. „Schodami w górę, schodami w dół” Częstochowa, Klubokawiarnia Pestka.
 11. „Dygresja na temat światła, iluminacji, przemijania”, trzy tematy: podwórka, odbicia, solarigrafia, Częstochowa, Teatr From Poland; wystawa w ramach konkursu Zobacz Częstochowę.
 12. „Czas zatrzymany”, Zdynia wystawa grupowa TF im. Edmunda Osterloffa w Radomsku, Muzeum
 13. „Morawy”, wystawa indywidualna Radomsko , Castelli
 14. Spotkanie autorskie – Solarigrafia i fotografia otworkowa (Joanna Sidorowicz i Piotr Kras) , Częstochowa Regionalny Ośrodek Kultury – Jurajski Fotoklub
 15. Kolejny raz wystawa „Morawy”,Częstochowa, Klubokawiarnia Pestka

Nagrody.

 1. I miejsce w konkursie „Zobacz Częstochowę” organizowanym w ramach projektu Peron Częstochowa, rok 2014.
 2. III miejsce w konkursie „Zobacz Częstochowę”, rok 2015.
 3. III miejsce w konkursie „Okno na świat Śpiochów”, Toruń, Fundacja Światło.
 4. I miejsce konkursu mgFoto Myślenicka Grupa Fotograficzna, lipiec 2016 „Geometria pejzażu”, zdjęcie „Morawski trójkąt”.

Członek Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku, Fundacji Festiwalu Sztuki Fotoreportażu w Częstochowie oraz Jurajskiego Fotoklubu.

Jej fotografie można oglądać na Facebooku – Joanna Sidorowicz Photogrphy oraz na portalu plfoto pod nickiem: asiasido.