Promocje książek – 2019

Zapach czerwonych róż – promocja książki Grażyny Ochenkowskiej (20 marca 2019)

grazynaochenkowskapl-1

Zapraszamy serdecznie na promocję książki „Zapach czerwonych róż” autorstwa Grażyny Ochenkowskiej. Spotkanie odbędzie się 20 marca 2019 o godzinie 18.00 w Ośrodku Promocji Kultury.

– Moja opowieść to seria wzlotów i upadków. Jak dziewczyna z mazurskiej wsi stała się dyrektorem w międzynarodowej firmie? Jak kobieta skazana przez nowotwór odnalazła nie tylko zdrowie, ale i nową energię do życia? I co wspólnego ma z tym… hula hoop? – autorka pyta intrygująco.

Jak możemy przeczytać w opisie książki Grażyny Ochenkowskiej, „Zapach czerwonych róż” jest bardzo osobistą książką, jednak prezentowana przez nią historia to nie tylko zapach czerwonych róż i dary od losu, to także wyrzeczenia, ogromna wiara i cierpliwość w momentach, gdy nic nie szło po mojej myśli.

– Chciałabym, żeby moje doświadczenia, często niełatwe, bolesne, niemal okrutne, dały Ci siłę – tłumaczy Ochendowska. – Wystartowałam bowiem w życie z pozycji, którą trudno nazwać uprzywilejowaną. Miałam jednak wizję i marzenia, pchające mnie do przodu. Czy to wystarczyło? Przekonaj się sama.

„Zapach czerwonych róż” to książka napisana przez kobietę i dedykowana kobietom. Skierowana głównie do tych osób, którym brakuje wiary w siebie, motywacji i które chcą sięgnąć w życiu po więcej.

– Dzięki niej poznasz drogę – jedną z wielu – do szczęścia, ale także do sprawności. Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak cennym darem jest zdrowie. Chcę Ci to pokazać i nauczyć Cię, jak w prosty i przyjemny sposób możesz poprawić jakość swojego życia. Nieważne ile masz lat, gdzie mieszkasz, co robisz. Poczuj zapach czerwonych róż i natchnij się do zmiany – dodaje autorka.

Wstęp na spotkanie w Ośrodku Promocji Kultury jest wolne.

źródło: https://grazynaochenkowska.pl/

Promocja tomiku wierszy „Filiżanka nadziei” Romana Kowalskiego (5 czerwca 2019)

Roman Kowalski Filiżanka nadziei

Spotkanie autorskie z Romanem Kowalskim odbędzie się w środę 5 czerwca o godzinie 18.00. Poprowadzi je Aleksandra Kowalska. Podczas spotkania wystąpi zespół Impast oraz Kacper Kowalski (fortepian) i Olga Arkabus (skrzypce).

Roman Kowalski w 2016 roku zadebiutował książką „Wielkanoc za dziesięć czwarta”, z kolei tomik „Filiżanka nadziei” to jego debiut poetycki. Od 1994 roku jest związany z Katolicką Odnową w Duchu Świętym. W 2009 roku rozpoczął współpracę z Katolickim Stowarzyszeniem „Nowa Ewangelizacja”. Prowadził autorskie warsztaty pantomimy ewangelizacyjnej. Jest autorem dziesięciu katechez dla dzieci pt. „Przykazania Boga Żywego”. W latach 2012-2014 współtworzył spotkania dla rodzin „Mocna Rodzina”. Od 2015 rok jest muzykiem zespołu Impast.

Nasze miasto Często/chowa. Promocja książki o mieście (24 czerwca 2019)

Julita Paprotna Joanna Ambroz Nasze Miasto Częstochowa książka

Jak wygląda Częstochowa widziana oczami mieszkanek i mieszkańców miasta? Jak przedstawia się ten obraz bez literackiego czy medialnego retuszu? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można poznać 24 czerwca podczas spotkania promującego książkę „Nasze miasto Często/chowa”.

„Nasze miasto Często/chowa” to wielogłosowa opowieść, której bohaterem jest miasto. Jego przestrzeń ukrywa kameralne podwórka, kawiarnie, szkoły, blokowiska, place zabaw, parki i ruchliwe ulice – miejsca, gdzie toczy się zwykłe życie, o którym najlepiej opowiedzą same mieszkanki i sami mieszkańcy.

— Zamiast opisów turystycznych atrakcji przeczytasz więc historie o ciepłych domach i podróżach miejską komunikacją. Odkryjesz pejzaż miasta wykluczany z przewodników i przekazów medialnych — zdradza redaktorka książki, Julita Paprotna. — Ta książka nie jest almanachem lokalnych literatów. To spontaniczny i szczery głos osób tworzących nasze miasto dzień po dniu. Nieważna profesja, wiek, czy twórcze zdolności. Łączy nas wspólna przestrzeń – Częstochowy, która (uwaga!) istnieje także poza sezonem pielgrzymkowym.

Publikacja jest zwieńczeniem projektu Julity Paprotnej, realizowanego ze środków Stypendium Artystycznego Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie literatury. Ponadto za projekt okładki, skład i opracowanie graficzne książki odpowiada Joanna Ambroz. Podczas spotkania będzie można bezpłatnie otrzymać egzemplarz książki (liczba egzemplarzy ograniczona). Zaczynamy o godzinie 18.00.

Spotkanie autorskie ze Stanisławem Chęcińskim (25 września 2019)

Stanisław Chęciński

Zapraszamy na spotkanie autorskie z wyjątkową postacią – Stanisławem Chęcińskim, który będzie tym samym promował pierwszą część swojej książki autobiograficznej zatytułowanej „Ścieżki mojego życia. Autobiografia oparta na interesujących opisach wydarzeń w kraju i za granicą”. Spotkanie odbędzie się 25 września. Początek o godzinie 18.00.

Stanisław Chęciński, dr inż. (dr Nauk Technicznych) o bogatym dorobku specjalistycznym w dziedzinach: automatyki i zaawansowanej technologii w lotnictwie, autor wielu patentów i rozwiązań publikowanych w Kraju i za granicą.

Urodził się 30 sierpnia 1929 roku w Starokrzepicach. Trzy klasy szkoły podstawowej (do 1939 roku) ukończył chodząc do regularnej szkoły w Starokrzepicach. Pozostałe, początkowo na zbiorowym nauczaniu (kilka klas razem – okupacja niemiecka), a następnie na kompletach tajnego nauczania w Kuźniczce.

W latach 1945-1946 (pierwszy rok skrócony) uczęszczał do gimnazjum w Krzepicach, a następne dwa lata to gimnazjum i liceum w Oleśnie Śl. Po uzyskaniu świadectwa tzw. małej matury przystąpił do egzaminu konkursowego na Wydziale Elektrycznym Śląskich Zakładów Naukowych w Katowicach, w wyniku którego przyjęty został w poczet uczniów do pierwszej klasy trzyletniego liceum. W końcu czerwca 1948 roku został wcielony do SP (Służba Polsce) i przez wakacje budował w Warszawie Trasę W-Z.

W czerwcu 1951 roku, roku ukończeniu szkoły, wraz z dyplomem otrzymał skierowanie na studia zagraniczne. Okazało się, że był to dodatkowy warunek, aby skorzystać ze stypendium zagranicznego. Warunkiem tym było podpisanie współpracy z Urzędem Bezpieczeństwa czyli UB. Oświadczono mu: „nikt nie wyjedzie na studia zagraniczne, bez podpisania z nami współpracy” – nie wyjechał.

Złożył podanie o przyjęcie na wieczorowe studia w Politechnice Wrocławskiej. Podanie zostało odrzucone, wobec czego zapisał się na roczny Państwowy Wyższy Kurs Techniczno-Pedagogiczny we Wrocławiu. Po jego ukończeniu (1952) pracował w szkolnictwie średnim do 1953 roku.

W tym też roku podjął pracę w Oddziale Wrocławskim Instytutu Elektrotechniki, jednocześnie rozpoczął studia wieczorowe w Politechnice Wrocławskiej na Wydziale Elektrycznym. Po uzyskaniu dyplomu pierwszego stopnia (1956), pracując w pełnym wymiarze godzin w Instytucie Elektrotechniki, rozpoczął studia magisterskie na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej, które ukończył w 1958 roku z tytułem mgr inż. elektryka ze specjalnością Technologii i Materiałoznawstwa Elektrotechnicznego.

Od 1960 roku pełnił obowiązki rzeczoznawcy POLCARGO w zakresie elektronowych przyrządów pomiarowych, a od 1965 roku także dla Elektrimu i innych central Handlu Zagranicznego. Od tego roku rozpoczął także konsultacje w Wojewódzkim Klubie Techniki i Racjonalizacji we Wrocławiu. W latach 1964-1968 pracował w Instytucie Górnictwa Odkrywkowego we Wrocławiu na stanowisku kierownika Zakładu Automatyki i Pomiarów. W roku 1967, jako stypendysta ONZ, odbył 6-miesięczny staż naukowy w USA, w kilku Uniwersytetach i Agencjach Rządowych, min. w Ośrodku Kontroli Przestrzeni Kosmicznej w Houston Texas (NASA).

Po powrocie ze stażu naukowego pracował bardzo krótko w Instytucie Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, a następnie na Wydziale Górnictwa Odkrywkowego Politechniki Wrocławskiej – redaktor naukowy wydawnictwa: „Prace Naukowe Instytutu Górnictwa Politechniki Wrocławskiej”.

Po blokadzie politycznej otwarcia Przewodu Doktorskiego, przygotowanej przez Komitet Wojewódzki PZPR i Sekretarza Uczelni pana Batyckiego, odszedł w 1971 roku z Politechniki, ponieważ stracił całkowicie nadzieję na możliwy rozwój w tej Uczelni. Zatrudnił się tymczasowo w Wyższej Szkole Rolniczej. Nie zaniedbując głównego celu, jakim był dla niego doktorat, a w bezsenne noce myśląc o przyszłości coraz częściej śniła się mu emigracja. Emigracja bez cyklicznych „przesłuchań” przez wszechobecne znienawidzone Służby.

Pracę doktorską nt. „Programowa regulacja naciągu taśmy przenośnika w aspekcie jej trwałości”, obronił na Politechnice Szczecińskiej w roku 1972 uzyskując tytuł Doktora Nauk Technicznych. W okresie lat 1958-1972 opublikował 13 prac naukowo-badawczych, uzyskał 7 patentów oraz dokonał jednego wzoru użytkowego pt. „Siłomierz magnetosprężysty o zmiennym zakresie pomiarowym”, który został wdrożony w kopalni Turoszów z urządzeniem do automatycznego napinania taśmy przenośnika. W roku 1972 wraz z rodziną opuścił Polskę i wyjechał do USA.

W czasie pobytu w Stanach Zjednoczonych pracował w Inglot Elecronics, Lester B Knight – Consulting Comapny, Sweetheart Cup, Gould Research Center, Motorola – Advanced Manufacturig Technology, Sperry/Honeywell – Corporation Aerospace & Marine Group w Phoenix, Arizona. Po przejściu na emeryturę, zarejestrował prywatną firmę pod nazwą SMD-Technology (Surface Mounted Device Technology), Technologia Montażu Powierzchniowego Urządzeń. Prowadził konsultacje i budował stacje napraw płyt powierzchniowych SMD.

Działał w środowisku polonijnym w organizacjach społeczno-politycznych, najpierw w Chicago, a następnie w Phoenix, Arizona. W roku 2007 powrócił do Polski i zamieszkał w Częstochowie. Utrzymuje kontakty z absolwentami Wydziału Elektrycznego swego rocznika we Wrocławiu. Po powrocie, nadal pracował nad budową Stacji Napraw 3-ciej generacji, współpracując z zespołem z Chicago. Ta nowa stacja to jednostka zaawansowana, z głowicą sterowaną silnikami krokowymi. Utrzymuje kontakt z Oddziałem SEP we Wrocławiu.

fot. z okładki książki