Promocje książek – 2018

Promocja tomu poezji Barbary Strzelbickiej „Mój pierwszy język” oraz 44 numeru magazynu literackiego „GALERIA”, 17 stycznia 2018

M├│j pierwszy j─Özyk

Promocja książki Barbary Strzelbickiej „Mój pierwszy język” odbyła się 17 stycznia o godz. 18:00. To już trzecia książka poetycka autorki po „Dojrzewaniu” (2011) oraz „Czułości” (2014). W skład tomu wchodzą trzy cykle wierszy, z których środkowy, inspirowany reminiscencjami dzieciństwa i młodości, dał tytuł całości. Wiersze opatrzyła posłowiem Bożena Gorska a oprawę graficzną z rodzinnych fotografii autorki stworzył Jacek M. Krasucki. Wydawcą książki jest Towarzystwo Galeria Literacka.

Barbara Strzelbicka jest absolwentką polonistyki i filozofii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Związana jest z częstochowskimi środowiskami literackimi, w tym z: Towarzystwem Galeria Literacka oraz Klubem Literackim „Złota Jesień”. Współredaguje także Częstochowski Magazyn Literacki „Galeria”.

Promocja książki Leszka Grochulskiego pt.: „Zrozumieć kobietę” i otwarcie towarzyszącej wystawy ilustracji, 21 marca 2018

lech grochulski wiersze

Promocja książki Leszka Grochulskiego pt.: „Zrozumieć kobietę”. Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie wystawy ilustracji, pochodzących z wspomnianej książki. Początek o godzinie 18:00. O oprawę muzyczną wieczoru, zadbają uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. M.J. Żebrowskiego w Częstochowie.

Lech Grochulski urodził się Kamieńcu Wrocławskim. Obecnie jest archiwistą. Do jego zainteresowań należy przede wszystkim: sztuka współczesna, opera, turystyka i szachy. Publikował m.in. w: „Faktach – Wydarzeniach”, „Żołnierzu Ludu”, miesięczniku literackim „Nike”, „Palium”, „Biuletynie Informacyjnym” gminy Czernica, czy w częstochowskim magazynie literackim „Galeria”. Jego twórczość została doceniona, m.in. wyróżnieniami w Ogólnopolskich Konkursach Poetyckich w Wieluniu w 2011 i 2012 roku. W dorobku twórczym Lecha Grochulskiego znaleźć można m.in.: dwa tomiki wierszy z cyklu „KOBIETA” pt: „Powiedzieć kobiecie” (2012) oraz „Rozmowy z kobietą”(2014). Jest członkiem Klubu Literackiego „Złota Jesień” działającym przy OPK „Gaude Mater”. Należy także do Towarzystwa Literackiego „LI-TWA”.

Pomiędzy zbrodniami. Spotkanie autorskie z Adamem Regiewiczem, 4 kwietnia 2018

Adam-Regiewicz-Pomiędzy-zbrodniami-Ośrodek-Promocji-KulturyCo słychać w powieściach kryminalnych? Co porabia detektyw w czasie wolnym? Co kryminały mówią o nas samych? Na te i wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć podczas spotkania autorskiego z Adamem Regiewiczem, literaturoznawcą, medioznawcą i antropologiem, który w 2017 roku opublikował m.in. dwie książki: swój debiut prozatorski, powieść kryminalną Kamienica przy Antycznej oraz publikację naukową Pomiędzy zbrodniami. Komparatystyka na tropach kryminału, poświęconą powieściom tego gatunku.

Adam Regiewicz to doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, profesor nadzwyczajny Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie; obecnie dyrektor Instytutu Filologii Polskiej, kierownik Zakładu Teorii Literatury oraz Pracowni Komparatystyki Kulturowej AJD, członek Polskiego Stowarzyszenia Komparatystyki Literackiej.

„Autodafe” Karola Samsela /spotkanie autorskie, 24 maja 2018 [Mieszkanie Poezji]

32207485_1855429051155841_577145460284719104_o

Karol Samsel – poeta, literaturoznawca, filozof, redaktor działu esejów i szkiców kwartalnika literacko-kulturalnego „eleWator”, adiunkt w Instytucie Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, od 2014 roku pracownik Zakładu Literatury Romantyzmu oraz doktorant Instytutu Filozofii UW. W ostatnich latach wydał tomy poetyckie zatytułowane „Z domami ludzi” (2017) oraz „Autodafe” (2018). Jest ponadto autorem m.in. tryptyku poetyckiego „Trzy pogrzeby”, wydawanego w latach 2014-2016 (w 2017 roku nominowany do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K. I. Gałczyńskiego za tom „Jonestown”), książek „Norwid – Conrad. Epika w perspektywie modernizmu” (2015) oraz „Inwalida intencji. Studia o Norwidzie” (2017).

„Mamusiu, przecież byłam grzeczna”. Spotkanie z Rafałem Cuprjakiem, 25 maja 2018 [Literacki Piątek]

Rafał Cuprjak jest częstochowianinem. Trzy lata temu zadebiutował powieścią „Po drugiej stronie”. Na co dzień jest logistykem. Uwielbia biegać i chodzić po górach. Za to jego miłość do książek i pisania zaowocowała również drugą powieścią. Wydana w tym roku książka „Mamusiu, przecież byłam grzeczna” staje się pretekstem do spotkania, podczas którego może odpowiemy na postawione na okładce pytanie: „Czy Internet to Bóg?”

Spotkanie autorskie z Anitą z Book Reviews, 25 maja 2018 [Literacki Piątek]

LITERACKI-PIĄTEK-FACEBOOK-EVENT-strona001

Anita z Book Reviews jest miłośniczką czytania, właściwie od zawsze. Do tego prowadzi vloga, na którym prezentuje recenzje książek. Można je znaleźć na jej autorskiej stronie internetowej: bookreviews.pl Podczas spotkania w OPK zastanowimy się wspólnie nie tylko nad literaturą, ale także nad promowaniem jej w Internecie.

Promocja tomiku wierszy „Polana dwojga” Aleksandry Kowalskiej, 30 maja 2018

polana w lesie

Tomik „Polana dwojga” poświęcony jest miłości. Składa się z trzech części: Obietnica, Sacrum, Turkusowa. Cały tomik powstał pod opieką prof. dr hab. Elżbiety Hurnik, a słowo wstępu do niego napisał ks. dr Jarosław Grabowski. Okładka tomiku przedstawia obraz „Polana dwojga” autorstwa Aleksandry Kowalskiej.

Aleksandra Kowalska – należy do Związku Polskich Artystów Plastyków; posiada w swoim dorobku artystycznym liczne wystawy w kraju a także za granicą; uprawia malarstwo, grafikę i rysunek, a także zajmuje się projektowaniem graficznym. Poetka: w 2015 roku wydała swój tomik wierszy „W objęciach Boga – miniatury szpitalne”. Była chórzystka COLLEGIUM CANTORUM, obecnego Chóru Filharmonii Częstochowskiej. Należy do Stowarzyszenia Muzealników Polskich, pracuje w Muzeum Regionalnym im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku. Ponadto należy do charyzmatycznego ruchu katolickiego Odnowy w Duchu Świętym, wspólnota Miriam (Częstochowa).

Promocja książki „Częstochowa a obrona Lwowa”, pod redakcją dr. Ryszarda Stefaniaka oraz Rafała Piotrowskiego, 9 czerwca 2018

Okładka - Częstochowa a obrona Lwowa- poprawiona (1)

„W Częstochowie podobnie jak w całym kraju obchodzić będziemy rocznicę w sposób szczególny. Uroczystości państwowe, samorządowe i lokalne inicjatywy przypominać będą o tych wyjątkowych wydarzeniach. Warto abyśmy pamiętali nie tylko o wydarzeniach o zasięgu ogólnopolskim, ale jako społeczność lokalna budowali pamięć młodych pokoleń wobec naszej „małej częstochowskiej ojczyzny” i abyśmy spoglądali na przeszłość przez pryzmat dziejów naszych lokalnych bohaterów i wydarzeń związanych z Częstochową i Jasną Górą. Autorzy niniejszej publikacji zwrócili szczególną uwagę na rolę Lwowa, miasta zawsze wiernego. Jego los w historii Polski w krwawym XX wieku i próba spojrzenia na rolę tego niezwykłego miasta z perspektywy Częstochowy – udziału częstochowian w walkach o Lwów. Marek Fiszer pisał o obronie Lwowa w 1918, zwrócił szczególną uwagę na walki lwowskich orląt. Rafał Piotrowski w swoim artykule skupia się na roli częstochowian w walce o wolność Lwowa i zaangażowanie mieszkańców regionu w pomoc dla Lwowa i Kresów. Agnieszka Burzyńska opisała obronę Lwowa we wrześniu 1939 r. i tzw. drugą obronę Lwowa, gdy po II wojnie światowej trzeba było stanąć w walce chyba najtrudniejszej, o pamięć. Ryszard Stefaniak opisał powstanie Pomnika Orląt Lwowskich, a Mariusz Zawada powstanie Pomnika Nieznanego Żołnierza. Działając na rzecz wspólnego dobra pomiędzy narodami tworzącymi niegdyś jedno państwo, należy pamiętać w sposób szczególny o wkładzie narodu polskiego. Odwiedzając Kresy i współpracując z różnymi środowiskami mam nadzieję, że ta publikacja będzie mostem łączącym podróżujących ze mną pielgrzymów do Lwowa z piękną wspólną przeszłością.” – zapowiadają autorzy książki.

Rozmowy o Tadeuszu Gierymskim z okazji 90. rocznicy jego urodzin, 13 czerwca 2018

T_G

W tym roku obchodzimy 90. rocznicę urodzin poety i prozaika, odkrywcy talentu Haliny Poświatowskiej – Tadeusza Gierymskiego. Z tej okazji zapraszamy do Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie na spotkanie wspomnieniowe, poświęcone zarówno jego osobie, jak i bogatej twórczości. Początek spotkania o godzinie 18.00. Poprowadzą je prof. dr hab. Elżbieta Hurnik i dr Konrad Ludwicki z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.

„Tadeusz Gierymski to jeden z najwybitniejszych poetów współczesnych, zarazem poeta związany swym życiem dorosłym z Częstochową. Jest poetą klasykiem o wykrystalizowanej linii poetyckiej, o silnie ukształtowanych poglądach filozoficznych, estetycznych i artystycznych.” – Stanisław Podobiński redaktor naczelny Wydawnictwa WSP w Częstochowie.

Tadeusz Gierymski – poeta, prozaik, urodził się w 1928 roku w Płońsku, zmarł 22 listopada 2009 roku w Częstochowie. Zadebiutował w 1955 roku w „Tygodniku Powszechnym” wierszem „Przeciw wojnie”. Jego debiut książkowy nastąpił w 1976 roku, kiedy to wydał „Małą odę do lampy”. W kolejnych latach ukazały się m.in.: „Rosa i rdza” (1982), „Wiersze” (1999), „Notatki z czasu” (2001), „Wyścig z czasem” (2002), Wybór wierszy” (2002), „Opowiadania najkrótsze” (2002), „Tulia (erotyki)” (2003).  Prowadził także kąciki poetyckie, min. w „Dzienniku Częstochowskim 24 godziny” oraz w „Gazecie Częstochowskiej”, gdzie w 1956 roku opublikował debiutanckie wiersze częstochowskiej poetki Haliny Poświatowskiej.

Renata Kuryłowicz. Spotkanie autorskie, 29 czerwca 2018 [Literacki Piątek]

LITERACKI-PIĄTEK-WWW-CZERWIEC2018-strona001

Renata Kuryłowicz to wydawczyni, redaktorka, książkoholiczka, miłośniczka tatuaży, burleski i horrorów. W dzieciństwie chciała być wampirzycą. Studiowała historię sztuki, była młodą samotną matką, walczącą o przetrwanie, a potem promotorką literatury popularnej. Teraz prowadzi w Warszawie „Worek Kości” – klub barowych ciem, dekadentów zakochanych w czarnych kryminałach i absyncie.

Mariusz Czubaj. Spotkanie autorskie, 27 lipca 2018 [Literacki Piątek]

LITERACKI-PIĄTEK-LIPIEC-FACEBOOK-EVENT-strona001

Co ma wspólnego trup znaleziony w katowickim lesie i jedna z baśni Andersena? Odpowiedź jest prosta – „Dziewczyna z zapalniczką”, nowa książka Mariusza Czubaja, który będzie gościem lipcowego Literackiego piątku.

Czubaj jest nie tylko pisarzem, ale też profesorem antropologii kultury w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie oraz Członkiem Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego. Dwukrotnie zdobył Nagrodę Wielkiego Kalibru za najlepszą powieść kryminalną i sensacyjną – w 2009 roku za „21:37”, a w 2017 roku za „R.I.P.”.

Ponadto, w ramach tego wydarzenia spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak promować czytelnictwo, zmierzymy się w kolejnej edycji Turnieju Jednego Opowiadania, wiec przekonamy się, kto pisze najlepszą prozę w Częstochowie oraz jak co miesiąc wymienimy się ciekawymi książkami. Warto zaczytać się na weekend!

Podróże z kryminałem, czyli wycieczki tropem kryminalnych bohaterów z Martą Matyszczak, 17 sierpnia 2018 [Literacki Piątek]

Literacki_Piątek_Ośrodek_Promocji_Kultury_Częstochowa_sierpień_2018

W sierpniu zapraszamy na podróże z kryminałem, czyli wycieczki tropem kryminalnych bohaterów. Wirtualny spacer poprowadzi dla nas Marta Matyszczak, pisarka, dziennikarka i pasjonatka kryminałów, autorka portalu poświęconego literaturze kryminalnej – Kawiarenka Kryminalna.

Pisarka ma na swoim koncie już cztery książki: Tajemnicza śmierć Marianny BielZbrodnia nad urwiskiemStrzał nad jeziorem i Zło czai się na szczycie. Wszystkie wchodzą w skład Kryminałów pod Psem, czyli serii humorystycznych powieści kryminalnych z detektywem Szymonem Solańskim i kundelkiem Guciem w rolach głównych. Ponadto, jak zwykle w ramach Literackiego Piątku, wymieniamy się książkami, zmagamy w Turnieju Jednego Opowiadania. A dodatkowo chcemy ożywić Szafę Pełną Kultury, która stoi na co dzień w Ośrodku Promocji Kultury i pokazać, że wymienianie się różnymi przedmiotami jest naprawdę przyjemne. Zaczytajmy się więc na weekend wspólnie!

Podróże z kryminałem, czyli wycieczki tropem kryminalnych bohaterów

Spotkanie poprowadzi Marta Matyszczak, która jest chorzowianką z urodzenia, dziennikarką z wykształcenia, pasjonatką kryminałów z wyboru. Prowadzi Kawiarenkę Kryminalną – portal poświęcony literaturze kryminalnej (kawiarenkakryminalna.pl). Uczestniczyła w warsztatach literackich podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu oraz Festiwalu Conrada w Krakowie. Jest także laureatką konkursów na opowiadanie kryminalne (MFK Wrocław i Kryminalna Piła), adeptką kursu scenariopisarskiego w Warszawskiej Szkole Filmowej, autorką scenariuszy kryminalnych fars teatralnych. Kocha psy i podróże, szczególnie tropem powieściowych bohaterów. „Tajemnicza śmierć Marianny Biel” to jej powieściowy debiut, który zapoczątkował cykl „Kryminał pod Psem” – serię humorystycznych kryminałów z detektywem Szymonem Solańskim i kundelkiem Guciem w rolach głównych.

Zbigniew Herbert na Literacki Piątek we wrześniu, 28 września 2018 [Literacki Piątek]

Literacki Piątek Herbert Spotkanie z Franaszkiem

Wrześniowy Literacki Piątek ma wyjątkową formułę. Po pierwsze dlatego, że odbywa się przy okazji Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj! oraz dlatego, że jedno z wydarzeń odbędzie się poza Ośrodkiem Promocji Kultury.

Przede wszystkim zapraszamy na spotkanie autorskie, które jest głównym punktem programu Literackiego Piątku. To właśnie to wydarzenie odbędzie się poza Ośrodkiem, ponieważ wyruszamy w gościnne progi Biblioteki Publicznej. Spotykamy się jak zwykle w ostatni piątek miesiąca, czyli tym razem 28 września. Zaczynamy o godzinie 18.00.

Herbert i Franaszek

Dlatego, że bieżący rok jest Rokiem Zbigniewa Herberta, zachęcamy do tego, by zaczytać się w jego nie tylko niezwykle ważnej poezji, ale również skomplikowanej i ciekawej biografii. Proponujemy więc spotkanie z Andrzejem Franaszkiem, biografem poety, który z pewnością opowie wiele ciekawego na temat autora Pana Cogito, jak również o pracy nad opisem jego życia.

Spotkanie autorskie odbywa się w ramach Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj! Przypominamy, że przy tej okazji Literacki Piątek gości w Bibliotece Publicznej w Częstochowie. Z kolei do Ośrodka zapraszamy na Wymianę Książki oraz Turniej Jednego Opowiadania.

Kto nam objaśnia świat? Czyli jak kobiety odzyskują głos. Wykład Elżbiety Korolczuk, 4 października 2018

Elżbieta Korolczuk

Kto najczęściej zabiera głos w przestrzeni publicznej, w mediach, w akademickich aulach bądź podczas rodzinnego obiadu? Czy są osoby, które prawo głosu dostają automatycznie i takie, które muszą o to prawo walczyć? Czy to w ogóle ważne, kto mówi i kogo się słucha? Czy ma to coś wspólnego z płcią?

Na te i inne pytania, które dotyczą nie tylko kwestii zabierania głosu w publicznych dyskusjach, ale też definicji praw obywatelskich i równości, odpowiada amerykańska historyczna i aktywistka Rebecca Solnit w książce „Mężczyźni objaśniają mi świat”.

Choć autorka zaczyna od anegdoty – historii kiedy to na przyjęciu nieznany mężczyzna zaczął opisywać jej treść książki, której Solnit była autorką – dochodzi do wniosku, że „Niemożność opowiedzenia swojej historii to bycie martwym za życia, a czasami bycie martwym dosłownie”. Książka ta będzie punktem odniesienia dla wykładu, który dr Elżbieta Korolczuk wygłosi podczas spotkania 4 października. Opowie nie tylko o wnioskach, jakie płyną z analiz Solnit ale też o tym, jak kobiety odzyskują głos i jak zmienia to świat.

Elżbieta Korolczuk jest socjolożką i aktywistką. Pracuje na Uniwersytecie Södertörn w Sztokhomie, bada ruchy społeczne, obywatelstwo i rodzicielstwo (min. mobilizacje macierzyńskie i ojcowskie, debatę i mobilizację wokół in vitro). Z dr Renatą E. Hryciuk wydała dwie książki: w 2012 „Pożegnanie z Matką Polką?” i w 2015 „Niebezpieczne związki. Macierzyństwo, ojcostwo i polityka”, obie poświęcone różnym spektrom macierzyństwa i ojcostwa w Polsce i w Rosji, a także polityce społecznej i upolitycznieniu reprodukcji. Najnowsze publikacje to książki: Rebellious Parents. Parental Movements in Central-Eastern Europe and Russia przygotowana we współpracy z Katalin Fábián (Indiana University Press, 2017) oraz Civil Society revisited: Lesssons from Poland przygotowana we współpracy z Kerstin Jacobsson (Berghahn Books, 2017).

Ziemowit Stawiarski. Spotkanie autorskie, 17 października 2018

Ziemowit Stawiarski Przebudzenie

W Ośrodku Promocji Kultury 17 października odbędzie się promocja tomu poetyckiego Ziemowita Stawiarskiego, zatytułowanego Przebudzenie. Początek o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Tom Przebudzenie został wydany w Chicago w 2018 roku nakładem wydawnictwa „Patria” – zawiera parędziesiąt wierszy autorstwa częstochowskiego poety, przebywającego na emigracji w Stanach Zjednoczonych.

Marek Ziemowit Stawiarski urodził się w 1942 roku w Częstochowie. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1980 roku przebywa na emigracji w Stanach Zjednoczonych. Tam zatrzymał go stan wojenny w Polsce. Jest redaktorem i wydawców miesięczników „My”, „Dzisiaj” i „Kontra”. Realizował programy telewizyjne dla Polonii: Godzina Polonusa i Zbliżenia.

W latach 2005-2008 pełnił funkcję prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej Stanu Illinois. Podczas olimpiady w Los Angeles w 1984 roku jako jedyny Polak otrzymał medal od Amerykańskiego Komitetu Olimpijskiego za film z tej imprezy. Obecnie jest prezesem organizacji patriotycznej w Chicago – Interpolonia.

Spotkanie autorskie z Kajetanem Puszkiem, 26 października 2018 [Literacki Piątek]

Kajetan Puszek Literacki Piątek

Październikowy Literacki Piątek upłynie pod znakiem tajemniczych morderstw, o których opowie Kajetan Puszek, autor powieści Dwa Sumienia Theophiliusa. Pisarz pochodzi z Częstochowy, a aktualnie mieszka i pracuje jako copywriter w Warszawie. Spotkanie odbędzie się 26 października o 19.00 w Ośrodku.

Theophilus to nekromanta i członek tajemniczego zakonu, dokonujący rytualnych morderstw masonów. Jego tropem podążają detektyw Pudliński, łysy i krępy indywidualista, który oprócz strzałów z glocka wystrzeliwuje z siebie ostre i cięte dźwięki saksofonu tenorowego podczas jazzowych improwizacji, copywriter Aleksander, dla którego ściganie zbrodniarza stało się obsesją oraz dziennikarka Magda. Zatem kim jest bezwzględny morderca i co nim kieruje?

Z pewnością rąbka tajemnicy uchyli lekko Kajetan Puszek, autor wydanej w tym roku powieści Dwa Sumienia Theophiliusa. Pisarz pochodzi z Częstochowy, a od 8 lat mieszka w Warszawie. Pracuje jako copywriter i dyrektor kreatywny, jest właścicielem agencji reklamowej. Na przyszły rok zaplanował publikację powieści obyczajowej z elementami science fiction – Miasto Stygmatyków.

Kreaciaki. Spotkanie autorskie z młodymi twórcami, 7 listopada 2018

Kreaciaki

Zapraszamy do Ośrodka Promocji Kultury na wyjątkowe spotkanie autorskie, którego głównymi gośćmi będą Kreaciaki, czyli dzieci – młodzi twórcy bajek. Spotkanie odbędzie się w środę 7 listopada o godzinie 17.00.

Bajki dla dzieci napisane przez same dzieci — tak brzmi główne założenie projektu Kreaciaki, za którym stoi potrzeba nie tyle pobudzania najmłodszych do podejmowania działalności twórczej, ile podtrzymanie jej, aby z czasem nie ustępowała. Z kolei hasło „Opowiem ci bajkę” jest punktem początkowym do snucia przez milusińskich opowieści o świecie, który je otacza i który powstaje w ich wyobraźni.

— Moim głównym celem jest dać dzieciom przestrzeń do własnej twórczości. Niczym nieograniczonej ekspresji twórczej, która mieści w sobie wyjeżdżanie za linie, otwarte zakończenia, nieszablonowe zwroty akcji. Chciałabym, abyśmy dali im miejsce na odrobinę chaosu, który jest przecież nieodłączną częścią pracy twórczej — tłumaczy Patrycja Król, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu.

Kreaciaki stworzyły dotychczas swoje historie i ilustracje do nich podczas dwóch wydarzeń kulturalnych w Częstochowie: 15. Nocy Kulturalnej (wówczas młodzi twórcy wymyśli treść bajek) oraz Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj! (wtedy powstały ilustracje). W Ośrodku Promocji Kultury będziemy mieć okazję poznać efekty tych działań i porozmawiać z młodymi artystami, poznać ich bajki i bogaty świat wyobraźni.

Przemysław Pilarski z promocją książki w Ośrodku Promocji Kultury, 28 listopada 2018

Przemysław Pilarski

Ośrodek Promocji Kultury zaprasza na spotkanie autorskie z Przemysławem Pilarskim, który zaprezentuje twórczość z najnowszego tomu poetyckiego zatytułowanego Częstochowam się w Twej dłoni. Spotkanie odbędzie się 28 listopada 2018 o godzinie 18.00.

Tom zatytułowany Częstochowam się w Twej dłoni to wydany w 2018 roku zbiór wierszy częstochowskiego poety, Przemysława Pilarskiego. Na całość składa się kilkadziesiąt utworów z lat 2014-2018, poruszających różnorodne tematy, jednak głównie kwestie egzystencjalne, dotykające relacji człowieka z otaczającą go rzeczywistością, z innymi ludźmi czy z nim samym.

Przemysław Pilarski jest częstochowianinem, Synem Jury Krakowsko-Częstochowskiej – jak sam siebie opisuje; jest poetą, który tworzy od 13. roku życia, zafascynowanym twórczością Cypriana Kamila Norwida. Publikował w miesięczniku „Sztuka Osobowa”, „Gazecie Myszkowskiej”, „Gazecie Częstochowskiej”, tygodniku „Chwila dla ciebie”.

Jest Laureatem Nagrody Honorowej za prozę poetycką w VIII Międzynarodowym Konkursie Poezji Chrześcijańskiej 2015 w Opolu. W 2018 roku zakwalifikował się pod obrazy Kapituły Nagrody w Konkursie „Piórko”. W 2018 roku otrzymał wsparcie Centrum Amatorskiego Ruchu Artystycznego.

Interesuje się filozofią, religią, psychologią, historią, polityką i sztuką artystyczną oraz masażem. Lubi aktywny odpoczynek na łonie przyrody.

Książka Częstochowam się w Twej dłoni została wydana dzięki dofinansowaniu pochodzącemu z Centrum Amatorskiego Ruchu Artystycznego, który funkcjonuje przy Ośrodku Promocji Kultury.

Giovanni Agnoloni. Spotkanie z włoskim pisarzem, 30 listopada 2018 [Literacki Piątek]

Literacki Piątek Giovanni Agnoloni

Jak wyglądałby świat bez Internetu? Dlaczego Kraków pokrywa tajemnicza mgła? Jaką energię skrywa czakram Zamku Królewskiego na Wawelu? Na te i wiele innych pytań odpowie Giovanni Agnoloni, autor książki Ścieżki nocy. Włoskiego pisarza będzie można spotkać podczas Literackiego Piątku 30 listopada w Ośrodku Promocji Kultury w Częstochowie.

Listopadowy Literacki Piątek zostanie wzbogacony włoskim akcentem. Tym razem głównym gościem Ośrodka Promocji Kultury będzie Giovanni Agnoloni, włoski pisarz, tłumacz, eseista i bloger. Z kolei pretekstem do rozmowy będzie powieść Ścieżki nocy, pierwsza książka wydana w języku polskim, wchodząca w skład cyklu powieści, których wybiegająca w przyszłość akcja rozgrywa się w czasie gdy Internet przestaje istnieć.

Przygody bohaterów w świecie najnowocześniejszych technologii, wielość miejsc akcji, wartka opowieść stanowią kanwę książki, ale nie powinny zwieść czytelnika, bowiem autor pomiędzy prostymi zdaniami historii prowadzi dialog z samym sobą, poszukuje swojego miejsca w świecie i ponadczasowych wartości.

— Jaką energię skrywa czakram Zamku Królewskiego na Wawelu? Kim jest Luther, android, który budzi się we wrześniu 2025 roku przy zwłokach swojego twórcy na brzegu jeziora nieopodal Lucerny? Macros, informatyczny gigant międzynarodowy, przejąwszy z Berlina władzę, pozbawia cały kontynent energii elektrycznej i Internetu i trzyma w szachu Europę. Na horyzoncie pojawia się mroczna groźba — czytamy w opisie książki.

Giovanni Agnoloni w Polsce wydał jeszcze książki zatytułowane Rozgrywka dusz i Dom bezimiennych. Opublikował też trzy eseje nawiązujące do prac J.R.R. Tolkiena. Wielokrotnie gościł na spotkaniach literackich i festiwalach we Włoszech, Chorwacji, Danii, Hiszpanii, Słowenii oraz Szwecji. Jest tłumaczem książek Jorge Marii Bergoglia, Amira Valli, Petera Strauba i Noble’a Smitha, a także esejów na temat J.R.R. Tolkiena i Roberta Bolaña.