Promocje książek – 2017

Promocja książki pt. „Częstochowa w okresie dwudziestolecia międzywojennego” pod redakcją Ryszarda Stefaniaka, 11 stycznia godz. 17.00.

Zaproszenie promocja książki str 4

11 stycznia o godzinie 17.00 odbyła się promocja książki pt. „Częstochowa w okresie dwudziestolecia międzywojennego” pod redakcją Ryszarda Stefaniaka, wydanej we współpracy z Zespołem Szkół Technicznych im. Jana Pawła II. Ryszard Stefaniak, Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy, absolwent pedagogiki na Wydziale Humanistyczno-Pedagogicznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, studiów podyplomowych z zakresu zarządzania oświatą oraz historii (na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach). Jest  również doktorem nauk humanistycznych w dyscyplinie: historia.

Laureat nagród m.in. częstochowskiego i śląskiego Kuratora Oświaty za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Od 2011 roku pełnił funkcję Naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Częstochowie. Jest autorem licznych publikacji, także książkowych, dotyczących m.in. historii harcerstwa, Józefa Piłsudskiego oraz Jasnej Góry.

Promocja książki Idy Łubińskiej „Ułamki czasu i pejzaże”, 18 stycznia, godz. 18.00.

lubinska_cover_ulamki_czasu

18 stycznia o godzinie 18.00 odbyła się promocja książki Idy Łubińskiej „Ułamki czasu i pejzaże”. Książka jest zwartym wydaniem tekstów publikowanych dotąd na łamach częstochowskiego magazynu literackiego GALERIA. Jej autorka to magister filologii polskiej, dziennikarka, dyplomowany praktyk australijskiej szkoły psychologiczno-terapeutycznej, animatorka kultury. Nagrodzona  w 2011 roku Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności.

Promocja książki ks. Jarosława Grabowskiego pt. „O Bogu po ludzku”, 25 stycznia godz. 18:00.

Ks. Jarosław Grabowski

Książka zawiera krótkie refleksje o Bogu, wierze, o trudnych ludzkich doświadczeniach, o Kościele, dialogu i wieczności.

Ks. Dr Jarosław Grabowski  (ur. 1969), kapłan archidiecezji częstochowskiej, teolog dogmatyk, absolwent papieskiego Uniwesytetu św. Tomasza z Akwinu „Angelicum” w Rzymie. Wykładowca dogmatyki i ekumenizmu w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Autor książki Przewodnik dla pytających o wiarę (Edycja Świętego Pawła, 2015) i wielu artykułów zarówno naukowych, jak i popularnonaukowych.  Jego pasją jest głoszenie wiary językiem zrozumiałym dla wszystkich.

Promocja tomika wierszy Jacka Gierasińskiego pt. „Trzecia twarz”, spotkanie poprowadził Bogdan Knop, 15 lutego godz. 18:00.

Jacek-Gierasinski-720x480

Jacek Gierasiński jest autorem zbiorów poezji „Przypowieści stracha na wróble”, „Na smyczy”, a także wielu publikacji w gazetach lokalnych, ale i ogólnopolskich np. :”Integracje”, „Okolice”. W latach osiemdziesiątych był członkiem prezydium literackiej grupy „Scena Ludowa” w Krakowie. Nagradzany w konkursach poetyckich, w tym w Konkursie Poetyckim im. H. Poświatowskiej.

Promocja książki Barbary Rosiek pt. „Obsesja Baśki eR.”, 22 marca godz.18.00.

Rosiek

„Dlaczego Baśka eR musiała oszaleć?”

Autorka debiutowała w 1985 Pamiętnikiem narkomanki, pisanym od 14. roku życia aż do czasów studiów. Opisywała w nim swoje autentyczne przeżycia związane z walką z nałogiem. Po wyjściu z nałogu ukończyła psychologię na Uniwersytecie Śląskim i zaczęła pracować jako psycholog kliniczny w szpitalach w Lublińcu i Częstochowie. Swoje kolejne książki, choć często pisane w pierwszej osobie, oparła na doświadczeniach swoich pacjentów.

Promocja książki dra Ryszarda Stefaniaka „Płk Michał Kamiński, Kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari”, 29 maja godz. 18:00.

– Niniejsza książka jest zapisem drogi życiowej, dokonań zawodowych i żołnierskiej służby płk Michała Kamińskiego – pisze autor. – Powstała w oparciu o osobiste dokumenty, pamiątki, fotografie, cenne z historycznego punktu widzenia oficjalne dokumenty, zgromadzone w domowym archiwum pułkownika. Dopełnieniem treści zawartych w publikacji jest wspomnienie Michała Kamińskiego w czasie udzielonego Markowi Kępińskiemu wywiadu radiowego.

Promocja tomiku wierszy i opowiadań Klubu Literackiego „Metafora” „OD WCZORAJ DO JUTRA”, 20 września  godz. 17.00.

tomik

Klub Literacki „Metafora” działa od kilkudziesięciu już lat przy Zarządzie Oddziału ZNP w Częstochowie. Tworzą go w większości emerytowani nauczyciele, pedagog specjalny, psycholog, ekonomistka oraz biochemik. Są to bardzo płodni twórczo autorzy. Wśród nich wielu bywało laureatami konkursów literackich.

Promocja książki Joanny Szymańskiej pt. “Wiersze dla dużych i małych dzieci”, 27 września godz. 18:00. 

0001 (1)

Pochodząca z Częstochowy pisarka już od dzieciństwa tworzy poezje. Uczestnictwo autorki w spotkaniach Klubu Literackiego „Złota Jesień” potwierdza jej zainteresowanie słowem pisanym. Debiut Joanny Szymańskiej przypada na 2009 rok, kiedy to częstochowianka wydała tomik „Przez okno wiersza”. Joanna Szymańska ukończyła Wydział Inżynierii Środowiska oraz Studium Kształcenia Nauczycieli Technicznych na Politechnice Częstochowskiej. Ponadto autorka kształciła się w Studium Życia Rodzinnego przy Wyższym Seminarium Duchownym. Natomiast w 2012 roku ukończyła studia podyplomowe w Wyższej Szkole Lingwistycznej na kierunku zintegrowana edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna.

Promocja książki Kaliny Słomskiej i Zbigniewa Mygi „Poświatowska we wspomnieniach i inspiracjach”, 11 października godz. 18:30. 

cytat

11 października upływa 50 lat od śmierci Haliny Poświatowskiej – literackiej dumy naszego miasta. W roku jubileuszowym zyskała ona dodatkowy pomnik. To książka (album?) „Poświatowska we wspomnieniach i inspiracjach” autorstwa Kaliny Słomskiej i Zbigniewa Mygi. Książka czy album – to wahanie nie jest bezzasadne. Najważniejszy w tym wydawnictwie jest tekst. Przyjemność sprawia jednak już samo wzięcie tomu do ręki. Twarda oprawa i wewnątrz przepiękny papier o barwie czerpanego. Projekt graficzny i ilustracje autorstwa znakomitego plakacisty Lecha Majewskiego. W środku mnóstwo fotografii pochodzących wprost z domowych archiwów członków rodziny Mygów.

Promocja książki Konrada Ludwickiego „Bóg – Zło – Modlitwa. Wokół ‚Uwag 1940 – 1942′ Karola Ludwika Konińskiego”, 18 października godz. 18:00. 

ludwicki

Konrad Ludwicki urodził się w 1969 roku, w Częstochowie, gdzie ukończył filologię polską w Wyższej Szkole Pedagogicznej. Naukę kontynuował na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, gdzie zdobył tytuł naukowy doktora. Zawodowo związany z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach. Konrad Ludwicki jest autorem zarówno książek naukowych jak i prozatorskich. W jego twórczości znalazły się m.in.: powieść Lakrimma (Katowice 2008), jak i monografia dotycząca portugalskiego pisarza i poety Fernanda Pessoi – Pisanie jako egzystencjona(lizm). Refleksja autotematyczna na marginesie „Księgi niepokoju” Fernanda Pessoi (Warszawa 2011). Ponadto autor publikował m.in.: w „Akancie”, „Gazecie Wyborczej”, czy „Horyzontach”. Polski prozaik, eseista oraz literaturoznawca w swojej najnowszej książce prezentuje postać publicysty i krytyka litarackiego – Karola Ludwika Konińskiego.

Promocja tomiku wierszy Artura Gielezego pt. „M…”, 8 listopada godz.17:00.

gaude

Promocja książki Marka Monikowskiego „Prześmiewnik”, 15 listopada godz. 18:00.

okładka

„Prześmiewnik” jest zbiorem fraszek oraz innych utworów satyrycznych, w których autor w zabawny sposób ukazuje ludzkie słabości. Ilustracje do książki wykonał Janusz Ochocki. Marek Monikowski urodził się w 1954 roku, w Częstochowie. Jest autorem książek dla dzieci, m.in.: „Zielona książeczka o zielonym lesie”, „Buty na spacerze”, „Nauki leniwej kotki”, ” i tomiku poetyckiego „Dwadzieścia cztery godziny”. Należy on do Janowskiego Klubu Literackiego , Art – Poniku i Zespołu Folklorystycznego „Janowianie”.

Promocja książki Przemysława Witkowskiego „Chwała supermanom”, 21 listopada godz. 19:00. 

Przemysław Witkowski

Relacja między współczesną popkulturą a polityką to wiodący temat najnowszej książki Przemysława Witkowskiego pt. „Chwała supermanom”.

Przemysław Witkowski – poeta, dziennikarz i publicysta. Urodził się w 1982 roku we Wrocławiu. Ukończył stosunki międzynarodowe i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim, tam też uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. Swoją tworczość publikował m.in. pismach: „Przekrój”, „Odra”, „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta Wyborcza”, „Twórczość”, „Polska The Times”, „Kresy” i w wielu innych. Ponadto Przemysław Witkowski jest organizatorem sześciu edycji wrocławskiego Festiwalu Nowej Literatury Jest autorem trzech tomów poezji: „Lekkie czasy ciężkich chorób”, „ Preparaty”, „Taniec i akwizycja”. Jego wiersze tłumaczone były na kilka języków: angielski, czeski, francuski, słowacki, serbski, węgierski i ukraiński. Jest autorem tomu esejów „Chwała Supermanom. Ideologie w popkulturze”. Przemysław Witkowski jest także członkiem zespołu Krytyki Politycznej i polskiej edycji Le Monde diplomatique.

Promocja książki Porucznika Harcmistrza Edwarda Szostaka „Odeszli na wieczną wartę”, 22 listopada godz. 18:00. 

Obraz właściwy ksiazka okladka

Porucznik harcmistrz Edward Szostak (pseudonim Olek) – urodził się 7 października 1931 roku w Częstochowie. Wspólnie z rodzicami Barbarą i Aleksandrem oraz siostrami Barbarą i Haliną, mieszkał w okolicach Rynku Wieluńskiego. Od marca 1945 roku związany był z 9. Częstochowską Drużyną Harcerską im. Jana Kilińskiego. Cztery lata później włączył się w działalność Nielegalnej Podziemnej Organizacji Wojska Polskiego AK. W wieku 19 lat (sierpień 1950 r.) został skazany przez rejonowy Sąd Wojskowy w Katowicach na 12 lat więzienia. Jako więzień polityczny przeżywał gehennę, trwało to sześć i pół roku, bo właśnie 5 marca 1957 roku w wyniku amnestii ponownie odzyskał wolność. Jeszcze w 1957 roku powrócił do swojej działalności w ZHP. Zajmował się organizacją 9. Częstochowskiej Drużyny Harcerskiej oraz 29. Częstochowskiej Drużyny Harcerskiej im. Adama Mickiewicza. W tym samym czasie rozpoczął również swoją działalność zawodową jako pracownik fizyczny w Przedsiębiorstwie Transportu Handlu Wewnętrznego. Działania Edwarda Szostaka w ZHP zostały docenione, o czym świadczyć mogą ważne funkcje jakie w nim pełnił: komendant szczepu, przewodniczący kręgu instruktorów, zastępca komendanta Hufca ZHP.
Porucznik harcmistrz Edward Szostak jest inicjatorem oraz organizatorem obchodów jubileuszowych ZHP, uroczystości patriotycznych. Ponadto z jego inicjatywy organizowane są również imprezy oraz turnieje sportowe dla młodzieży a także ogólnopolska pielgrzymka ZHP na Jasna Górę. Harcerstwo jest także tematem jego twórczości, jest autorem książki „W kręgu historii i harcerskich tradycji”, „Harcerstwo polskie u stóp Jasnogórskiej Pani 1920 – 1977” oraz współautorem „Z dziejów ruchu harcerskiego w Częstochowie”. Jego publikacje w lokalnej prasie zawierają kilkadzisiąt biografii częstochowskich harcerek i harcerzy.

Promocja książki „Częstochowa 1826-1914”, praca zbiorowa powstała pod red. dra Ryszarda Stefaniaka oraz Rafała Piotrowskiego, 29 listopada godz. 18:00.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Praca zbiorowa powstała pod red. dra Ryszarda Stefaniaka oraz Rafała Piotrowskiego wspólnie z młodszym pokoleniem, które stanowią uczniowie, którzy przygotowali artykuły związane ze specyfiką szkół m.in. przemysłem, budownictwem, gastronomią, modą, czy rozwojem kolei i społeczeństwa Częstochowy.

„Nowoczesna Częstochowa obchodzi swoje 190-lecie. Za rok zerowy należy przyjąć połączenie w 1826 r. – Alejami – Starej Częstochowy, gnieżdżącej się wokół dzisiejszego Starego Rynku, i podklasztornej Częstochówki. – To była dalekowzroczna wizja księcia Druckiego- Lubeckiego, który postawił na siłę pieniądza. Nie znalazł poklasku u ludzi, których ideą było bić się, a najlepiej w tej walce zginąć – uważa prof. Andrzej Chwalba, antropolog historii na Uniwersytecie Jagiellońskim”.

„Gazeta Wyborcza”, Jarosław Sobkowski

Promocja książki Małgorzaty Rabędy „Liryka Karola Wojtyły lat 1938 – 1978 i jej literacko – filozoficzne inspiracje”, 6 grudnia godz. 18:00.

Rabęda (460x582)

Małgorzata Rabęda urodziła się 22 września 1974 roku w Częstochowie. Literaturoznawca, tłumacz, germanista, kulturoznawca. Jest absolwentką Uniwersytetu Europejskiego „Viadrina” we Frankfurcie nad Odrą. W 2016 roku uzyskała tytuł doktora na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Publikowała m.in. dla czasopisma naukowego „Lumen Poloniae”.