Promocje książek – 2013

Promocja książki Wojciecha Pestki pt. „Powiedzcie swoim”, 20 listopada godz. 18:00.

Wojciech Pestka – poeta, prozaik, tłumacz. Debiutował na łamach dwutygodnika „Kamena” w 1972. Jest autorem kilku zeszytów poetyckich, tomików wierszy, zbioru opowiadań, tomu reportaży. Najważniejsze z nich to Dziesięć wierszy dla Grosza (Lublin 2005, nagroda główna w konkursie Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich na najlepszy tomik poetycki roku), Spacer po linie – Мандрівка линвою (Lwów 2008, wspólnie z Anną Bagrianą), Ballada o żyletce (Warszawa 2009), Jak mało… Ks. Józef Gacki (1805–1876) zarys biografii (Radom 2012). Nominację do Nagrody im. J. Mackiewicza i Nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego w 2010 roku przyniósł mu zbiór wstrząsających reportaży z Kresów Do zobaczenia w piekle (Warszawa 2009).
Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Współpracuje z „Twórczością”, wrocławską  „Odrą”, dwumiesięcznikiem  „Lublin, kultura i społeczeństwo”, radomskim „Miesięcznikiem Prowincjonalnym”, częstochowską „Galerią”…
Jest laureatem wielu nagród w tym Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Hryhorija Skoworody (Ukraina 2012), Międzynarodowej Nagrody Literackiej Mikołaja Gogola (Ukraina 2013), Ogólnopolskiej Literackiej Nagrody im. Bolesława Prusa za 2013 rok.

Jak pisać o najnowszej historii, by nie była jedynie epizodem z podręcznika szkolnego, wydarzeniem zepchniętym poza granice świata, w którym się poruszamy, wypełniając swoje społeczne role?
Tłem powieści jest panorama ogarniętego robotniczymi protestami miasta (Radom 1976), odmalowana w szczegółach sytuacja polityczna Polski lat siedemdziesiątych, odsłaniająca kulisy decyzji podejmowanych przez tamte władze. Zapisy kroniki filmowej oraz notatki służbowe funkcjonariuszy SB ujawniające metody ich działań  wzmacniają wiarygodność relacji i nadają całości specyficzny koloryt.
Kim jest Mistrzo (Ferdynand, Frycek) – główny bohater powieści, były funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa? Pozbawionym skrupułów, cynicznym rozmówcą, skutecznie manipulującym otaczającymi go ludźmi? Ironicznym egzegetą, komentującym zjawiska zachodzące w naszej rzeczywistości  który buduje swój niejednoznaczny wizerunek człowieka służb żyjącego ponad prawem?
Kat, sędzia, ofiara – autor szuka odpowiedzi na pytania o metody funkcjonowania tajnej służby działającej w imieniu państwa, o granicę, za którą zaczyna się ideologiczna manipulacja i bezprawie.

Spotkanie autorskie Krzysztofa Konopelskiego i promocja albumu „obajaja Krzysztofa Kolumba”, 9 października godz. 18:00.

    

Krzysztof Konopelski jest absolwentem Wydziału Grafiki w Katowicach, krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z Projektowania Graficznego uzyskał w 1980 roku. Kontynuował studia w Podyplomowym Studium Reżyserii Filmu Animowanego łódzkiej PWSFTv iT. W latach 1982-91 prowadził autorską pracownię Projektowania Graficznego w Instytucie Wychowania Artystycznego WSP w Częstochowie. Także tam współpracował z Teatrem Dramatycznym im. Adama Mickiewicza jako grafik i scenograf. Jako satyryk zadebiutował w 1978 roku w tygodniku satyrycznym „Szpilki”, gdzie rysował przez kilka lat, pięciokrotnie zdobywając nagrodę w konkursie na najlepszy rysunek satyryczny roku, w tym dwukrotnie „Złotą Szpilkę”. Był ostatnim redaktorem graficznym „Szpilek” (Plac Trzech Krzyży 16a).
Jest laureatem kilkudziesięciu nagród w konkursach satyrycznych w Polsce i za granicą, i np. w 1986 roku zdobył Grand Prix na Międzynarodowej Wystawie Satyrykon w Legnicy. W XXI wieku wrócił do tej zabawy i zdobył „Gouden Hoed 2012″ – „Złoty Kapelusz 2012″ Międzynarodowego Festiwalu Satyry w Knokke-Heist w Belgii.

 

Spotkanie z Hanną Krall, 5 czerwca godz. 18:00.

słowo wstępne: dr hab. prof. AJD Elżbieta Hurnik

prowadzenie: Bartłomiej Osumek

    

    

 

Promocja książki dla dzieci pt. „Zamek w Bobolicach” Zbisława Janikowskiego, 1 czerwca, godz. 12:00. 

autor ilustracji: Artur Nowicki

    

  

Dziękujemy Redakcji portalu www.korwinow.com za udostępnienie zdjęć.

Wieczór autorski prof. Mariana Kisiela poety, literaturoznawcy i krytyka, 24 maja, godz. 17:00. 

Prowadzenie: dr Joanna Warońska

  

Promocja tomiku wierszy Agnieszki Złotej pt. „Studium filozofii upadku”
oraz „Różnych odcieni szarości” Macieja Skalika, 15 maja, godz. 18:00. 

prowadzenie: Aleksandra Keller

Agnieszka Złota ukończyła studia magisterskie w zakresie filologii polskiej i historii (spec. filozoficzno-religioznawcza). Obecnie jest doktorantką w Instytucie Filologii Polskiej AJD. Uczestniczy w działalności Klubu Literackiego „Złota Jesień” oraz uczelnianego koła krytyków literackich. Jest członkinią Literackiego Towarzystwa Wzajemnej Adoracji „Li-TWA”. Regularnie publikuje w częstochowskim magazynie „Galeria” oraz gościnnie w antologiach częstochowskich klubów literackich. Autorka książki poetyckiej „Rachunek skupienia” (Częstochowa, 2011). Uzyskała stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Częstochowy, dzięki któremu ukazał się tomik „Studium filozofii upadku”. Interesuje się literaturą, filozofią i wybranymi zagadnieniami nauk przyrodniczych. Jest przewodniczącą Koła Literackiego „Anafora” działającego w ramach Instytutu Filologii Polskiej AJD w Częstochowie. Anna Szaruga to jej pseudonim literacki.”Studium filozofii upadku” to zbiór poetycki o charakterze eksperymentalnym, próba kompromisu między umiłowaniem poetyckiej metaforyki, zabawy słowem a precyzacją, rygorem myślowym narzuconym przez nauki ścisłe. Stąd pomysł na dwie recenzje: literaturoznawczą i filozoficzną.

 

Promocja książek Literackiego Towarzystwa Wzajemnej Adoracji „Li-TWA”,  27 marca, godz. 18:00.

Promocja obejmie książki:
– Małgorzaty Kościckiej „Pomost”
– Alicji Nowak „Wczoraj” i „Słowa i obrazy”
– Agnieszki Złotej „Studium filozofii upadku”

Promocja książki Katarzyny Bodziachowskiej pt. „Marynka”, 20 marca, godz. 18:00.

prowadzenie: Janusz Strojec

Katarzyna Bodziachowska
polonistka i logopeda. Na co dzień pracuje w IX LO im. C. K. Norwida w Częstochowie. Od lat interesuje się szeroko pojętą kulturą i tradycjami polskimi.
W 2012 roku została uhonorowana Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Jest pomysłodawczynią i organizatorką Regionalnego Konkursu Językoznawczego dla gimnazjalistów oraz realizatorką Norwidowskich Spotkań Humanistycznych. Jej artykuły polonistyczne, monografie i ostatnio rozpoczęty cykl familijny „Nasze niezwykłe historie…” urzekają pięknem języka i artystyczną wrażliwością. Pierwsze opowiadanie – „Fortepianowa podróż Fryderyka Chopina” – stanowi fantastyczną opowieść o losach wielkiego kompozytora. Druga część serii – „Marynka” – ukazuje przedziwne dzieje Marii Leszczyńskiej, która została królową Francji.dr Dorota Suska, pracownik naukowy AJD w Częstochowie, o książce „Marynka”:
Polecam książkę rodzinom, które doceniają piękno polszczyzny i interesujące dzieje Rzeczypospolitej. Zachęcam do jej przeczytania ludzi w każdym wieku, lecz najbardziej młodzież. Młody czytelnik znajdzie tu bowiem plastyczne opisy uczt, strojów i potraw oraz wzorce postaw czysto ludzkich i patriotycznych. Uzupełni wiedzę historyczną dotąd zdobytą. Natrafi na cenne refleksje, filozoficzne porady, poprawny, ujmujący język i dojrzały, przemyślany optymizm. Doceni walory swojego kraju i pochodzenia.

Małgorzata Kaim-Zyśk, historyk, o „Marynce”:
Powieść Katarzyny Bodziachowskiej „Marynka” to książka familijna – dla dzieci i rodziców, osadzona na tle wydarzeń historycznych I poł. XVIII wieku, ukazująca realiza burzliwego okresu walki S. Leszczyńskiego o tron polski. Historyczny kostium, dusze, opisy i nacisk na wartości świadczyć mogą o swego rodzaju niezwykłości w świecie współczesnym, gdzie dominują krótkie teksty czy wręcz komiksowa forma, amaterializm zdaje się dominować nad ideą. Tym bardziej warto polecić lekturę „Marynki” dzieciom i rodzicom, którzy nie chcą poddawać się dominującym trendom.

Promocja książek Literackiego Towarzystwa Wzajemnej Adoracji „Li-TWA”, 6 marca, godz. 18:00.

Promocja obejmie książki dla dzieci autorstwa Małgorzaty Nowakowskiej-Karczewskiej pt. „Bliżej drugiego nieba” i „Rena, lampionowce i turkusowy ptak” oraz książkę Tomasza Barańskiego „Disco śmierć i melodia noworomantyczna”.

 

Promocja tomiku „Antologia wierszy poetów częstochowskich”
Klubu Literackiego „Złota jesień”, 27 lutego, godz. 18:00.