Promocje książek – 2015

Zaczął się właśnie 2015-ty, czas więc na Noworoczną Szopkę. Niezawodnie przychodzi z nią Zbisław Janikowski, a jego tekst przedstawią Janusz Pawlikowski i aktorzy Grupy Teatralnej na Jana – Jakub Jura oraz Marta Gorzałka . Kurtyna szopki podnosi się 10 stycznia o godz. 17 w sali OPK. Wstęp wolny.

Goście Szopki nie tylko ją obejrzą, będą mogli ją wziąć do domu, zapisaną w Zeszycie No 12, Organie Jednoosobowego Towarzystwa Popierania Twórczości Zbigniewa Janikowskiego. Poważny ten periodyk ma nawet ISBN, a to za sprawą wydawcy – Biblioteki Publicznej im. Biegańskiego. Numer 12 Zeszytu jest tu nieprzypadkowy – już bowiem po raz 12 Janikowski pojawia się przed częstochowianami ze swoją szopką.

– Pierwsze odbywały się w budynkach Muzeum Częstochowskiego – mówi szopkarz – co roku w innym miejscu i skojarzone z jakąś inną atrakcją. Od pięciu lat gościmy w sali OPK, do czego –mam nadzieję – przywykła już szanowna publiczność.

Wierna publiczność – dodajmy. Szopki Zbisława Janikowskiego oglądane są tłumnie i komentowane gorąco. Jak to szopki bowiem, dostrzegają aktualne wydarzenia i ważne postaci z życia miasta.

– Ja tam politykę omijam z daleka – mówi autor – ale w takim wypadku, tuż po emocjonujących wyborach, tego typu wątków uniknąć się nie da.

Jest więc i o wyborach, i o inwestycjach drogowych, jest miejsce dla emerytów n nowo zorganizowanych, o rowerach, książkach i wielu jeszcze rzeczach. O wszystkim lekko, do rymu i z przymrużeniem oka.

okładka książki

Spotkanie z autorką Barbarą Strzelbicką – promocja tomiku poezji „Czułość” , 27 stycznia godz. 18:00.

Barbara Strzelbicka jest absolwentką polonistyki i filozofii. Jako autorka wierszy debiutowała w dojrzałym okresie swojego życia w 2011r tomem Dojrzewanie. Debiut prasowy Autorki miał miejsce w Częstochowskim Magazynie Literackim Galeria (nr 20, maj-sierpień 2011). Jest związana z życiem literackim Częstochowy: Klubem Literackim „Złota Jesień”, działającym przy OPK „Gaude Mater” oraz z Literackim Towarzystwem Wzajemnej Adoracji „Li-TWA.” Jest członkinią kolegium redakcyjnego Galerii, w której systematycznie publikuje wiersze i inne teksty.

Debiutanckiemu tomowi Dojrzewanie zostały poświęcone następujące opracowania krytyczne:

 Szkice i recenzje. Wokół „Dojrzewania” Barbary Strzelbickiej, Częstochowskie Zeszyty Biobibliograficzne Literackiego Towarzystwa Wzajemnej Adoracji „Li-TWA”, zeszyt 5 Częstochowa 2013,

– Agnieszka Złota, Wyobraźnia opresyjna. Rozważania o tomiku poetyckim „Dojrzewanie” Barbary Strzelbickiej – referat wygłoszony na konferencji literaturoznawczej AJD w Częstochowie.

W tomie Czułość znalazły się wiersze, napisane w latach 2012-2014. Autorami wstępu są: literaturoznawczyni prof. Elżbieta Hurnik i filozof dr Adam Olech. Na okładce są zdjęcia częstochowskiej fotograficzki Małgorzaty Kozakowskiej (promocji książki będzie towarzyszyć wystawa jej prac).

 

A oto fragmenty dwóch opinii na temat tomu Czułość:

„Barbara Strzelbicka należy niewątpliwie do uznanych autorów reprezentujących środowisko literackie Częstochowy. (…) Jej twórczość reprezentuje zarówno świetny poziom warsztatowy, jak i wysoka kulturę artystyczną i literacką. Jest to bez wątpienia dokument dojrzałej twórczości autorki. W wierszach, które zebrane zostały do obecnej publikacji, niezmiennie wyczuwa się klimat przenikania się wielu dziedzin zarówno twórczej, jak i intelektualnej aktywności poetki. Poza zachowaniem klasycznej (na swój sposób przezroczystej) formy poetyckiej wypowiedzi, teksty wyróżniają się niezwykłą plastycznością, bliską niekiedy tradycji symbolicznej albo parnasistowskiej. Teksty posiadają wyraźne odwołania do szeroko pojętego kontekstu filozoficznego, z odniesieniami egzystencjalnymi. Zbiór wyróżnia także wszechstronność tematyczna, od zapisów stanowiących uniwersalny obraz problemów ludzkiego wnętrza, przez zamyślenia nad kondycją współczesnego człowieka i świata, po głęboko intymne, introwertyczne wspomnienia przeszłości i obrazu bliskich osób”.

Beata Łukarska

 

„Książka poetycka Barbary Strzelbickiej pt. Czułość to od dawna oczekiwana druga książka – to jakby kontynuacja tomiku Dojrzewanie (…). Czytając Czułość wiem i jestem świadomy, że podobnie jak Dojrzewanie nada poezji w nim zapisanej uznanie dla kunsztu poetyckiego Barbary Strzelbickiej (…). Z tekstów Czułości można, oprócz zachwytu nad dobrze skonstruowanym wierszem, wyczytać głębię intelektualną, co nie zawsze można znaleźć w poezji pisanej współcześnie”.

Władysław E. Piekarski

18 II Zegadlo Caly w sloncu

Spotkanie z autorem Marcinem Zegadło – promocja tomiku poezji ” Cały w słońcu”, 18 lutego godz. 18:00. 

Rozmowę z autorem poprowadzi Tomasz Jamroziński. Wstęp wolny.

Poeta urodził się w 1977 roku. Do książki poetyckiej „Cały w słońcu” był autorem trzech zbiorów wierszy: „Monotonne rewolucje” (Stowarzyszenie Literackie im. K.K. Baczyńskiego, Łódź 2003), „nawyki ciał  śpiących” (Zielona Sowa, Biblioteka Studium, Kraków 2006) oraz „Światło powrotne” (Kwadratura, Łódź 2010). Publikował m.in. w  „Studium”, „Kresach”, „Czasie Kultury”, „Pograniczach”, „Pro Arte”, „Portrecie”, „Piśmie Literackim „Red”, „Tyglu Kultury”.

 

Rozmowy z k

Promocja tomiku poetyckiego „Rozmowy z kobietą”Leszka Grochulskiego, 18 marca godz. 18:00. 

Lech (Leszek) Grochulski urodził się w Kamieńcu Wrocławskim. Obecnie wykonuje zawód archiwisty, prowadzi działalność gospodarczą w firmie „Pegrol”. Interesuje się współczesną sztuką, operą, turystyką i szachami. Jego wcześniejsze poetyckie publikacje miały miejsce w czasopismach: Fakty-Wydarzenia (1981-1986), Żołnierz Ludu (1979-1980), Nike- miesięcznik literacki ((1987), Palium – Częstochowskim Biuletynie Hospicyjnym (2009), Galeria – Częstochowski Magazyn Literacki Literackiego Towarzystwa Wzajemnej Adoracji „Li-TWA” (2011-2014), Biuletynie Informacyjnym Gminy Czernica (2014) oraz w Antologii Wierszy poetów częstochowskich Klubu Literackiego „Złota Jesień” cz. I i II. Otrzymał wyróżnienia w Ogólnopolskich Konkursach Poetyckich w Wieluniu (2011 i 2012). Jego debiutem książkowym był w 2012 roku tomik „Powiedzieć kobiecie”. Jest członkiem Klubu Literackiego „Złota Jesień” przy Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” oraz Towarzystwa „Li-TWA” korzystającego również z siedziby w OPK.

O najnowszej publikacji Leszka Grochulskiego dr Jakub Koryl z Krakowa napisał: W mojej ocenie, a ta ostatnia w odniesieniu do literatury zawsze będzie arbitralna, wiersze Grochulskiego są językowym wyrazem intymnego, a co za tym idzie również niepowtarzalnego w swojej jednostkowości doświadczenia. Gdyby ograniczać się do osobistego atrybutu i ich apercepcyjnej funkcji, owe teksty niekoniecznie byłyby czytelna albo przedstawiały wartość dla kogoś innego. Konfrontując jednak swoje życie z pytaniem o jego sens Grochulski nadaje tym wypowiedziom charakter uniwersalny.

Warta podkreślenia jest szata graficzna tomiku, na którą składają się również rysunki, grafiki i prace malarskie bliskich poecie autorów, wykorzystane jako ilustracje. Uwagę zwraca pierwsza okładka książki – utrzymana w stylistyce magazynów literackich i artystycznych lat 60. – 80., a zrealizowana przez młodą częstochowiankę (1989) Marlenę Biczak.

Tomik wydano przy pomocy finansowej Centrum Amatorskiego Ruchu Artystycznego przy OPK.

Zadze_duze

Promocja  książki „Żądze Kleopatry” (wydawnictwo Sonia Draga) Doroty Stasikowskiej-Woźniak, 22 kwietnia godz. 18:30. 

Pisarka, trenerka, kreatorka akcji społecznych, specjalistka ds. autoprezentacji i kreowania wizerunku, scenarzystka i prowadząca programy telewizyjne, konferencje, zjazdy i sesje (głównie kobiece).

Dorota Stasikowska-Woźniak jest autorką m.in. powieści „Kleopatra”, „Portret kobiety wieku zatracenia”, „Mandragora” i najnowszej „Żądze Kleopatry”, a także poradników: „Wystąpienia publiczne i kreowanie wizerunku”, „Jak być nowoczesną damą”, „Savoir-vivre przy stole”, „Poradnik nowoczesnej czarownicy”, „W sukience do sukcesu”. W latach 90. wydawała w Katowicach kwartalnik literacki „Wyrazy”, w latach 2009-2013 była założycielką i współwłaścicielką bezpłatnego magazynu dla kobiet „Lady’s Club” i prowadziła Polski Dom Kreacji. Pisała scenariusze i prowadziła programy telewizyjne (m.in. „Trzecie oko” dla TVP II) i spotkania w Salonie Literackim w Katowicach.

Była także koordynatorką projektów społecznych i badawczych Polsce i na świecie, przewodniczącą Krajowej Sieci Tematycznej EQUAL; społeczną pełnomocniczką wojewody śląskiego ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, przewodniczącą Rady Programowej TVP Katowice; członkinią Komitetu Sterującego Norweskich Mechanizmów Finansowych; Założyła i prowadziła m.in. Soroptimist International Śląski Klub Nike i Śląskie Centrum Równych Szans.

Jest laureatką nagrody „Bizneswoman roku” i „Skrzydła Merkurego”, „Ekolaurów”, Chapeau bas Soroptimist International i Stalowego goździka Ogólnopolskiego Forum Kobiet. Sprowadziła do Polski i społecznie prowadzi organizację pożytku publicznego Dress for Success Poland.

„Żądze Kleopatry” to starożytny Egipt, dworskie intrygi, pieniądze, władza, polityka, magia, a przede wszystkim miłość – w czasach panowania genialnej kobiety-faraona w najbogatszym mieście ówczesnego świata, Aleksandrii. Jak Kleopatra straciła dziewictwo? Jak przebiegała edukacja seksualna wielkiej władczyni? Czy słusznie była nazywana największą kurtyzaną starożytności? Jak udało jej się zdobyć i utrzymać miłość największych rzymskich wodzów tamtych czasów Juliusza Cezara i Marka Antoniusza? Powieść odsłania nieznane dotąd dzieje najbardziej znanej kobiety starożytności. Ta niezwykle inteligentna władczyni, silna, doskonale wykształcona, świetnie przygotowana do sprawowania władzy i utrzymania niezależności Egiptu nie cofała się przed niczym. Wykorzystywała swoją wiedzę, umiejętności, sprzyjające warunki i wszystkie dostępne jej atrybuty atrakcyjnej, kuszącej i tajemniczej kobiecości, by dominować w męskim świecie.

Podczas spotkania mowa będzie też niewątpliwie o tytule tej samej autorki z 2014 roku: „Mandragora” (wydawnictwo Burda). Tam autorka wprowadza nas w świat magicznego kręgu Mandragory, która istnieje od wieków w dwunastu krajach, czuwając nad utrzymaniem piękna, harmonii i równowagi między męskim i żeńskim pierwiastkiem wszechświata. Do kręgu zostaje zaproszona Ewa. Ale żeby się w nim znaleźć i stać kapłanką Bogini, musi wysłuchać opowieści dwunastu jej członków. Reprezentują różne środowiska: artystyczne, naukowe, polityczne, ich życiowe losy splatają się w sposób niezwykły. Opowieści są zabarwione magią, mistyką, czarami, towarzyszą im interesujące rozważania na temat miłości, zdrady, seksu, wielkich emocji, a tłem historycznym są lata międzywojenne i czasy współczesne. Ewa powoli poznaje nie tylko tajemnice Mandragory, ale odkrywa także coś bardzo ważnego dla siebie…

Z-Toba-jednym-Listy-Marii-Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej-i-Stefana-Jasnorzewskiego_W-A-B,images_big,17,978-83-280-1522-7 

Promocja książki prof. dr hab. Elżbiety Hurnik „Z Tobą jedynym. Listy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Stefana Jasnorzewskiego”, 13 maja  godz. 18:00.

Spotkanie z autorką prowadzi – dr Elżbieta Wróbel, listy czytają: dr Joanna Warońska i Tadeusz Piersiak. Akcent muzyczny w wykonaniu słuchaczek studiów magisterskich w Instytucie Muzyki Akademii im. Jana Długosza: Liubovi Nazarovej i Oksany Pobutskiej. Pianistki pochodzą – ze Lwowa (Ukraina), pracują pod kierunkiem prof. Roberta Gawrońskiego. W kwietniu 2015 roku zdobyły nagrody w kategorii „gra na fortepianie” oraz „duet fortepianowy” na konkursie „Studentska Umelecka Cinnost” organizowanym przez Katolicki Uniwersytet w Rużomberku (Słowacja).

ELŻBIETA HURNIKOWA – ur. w Częstochowie. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W latach 1976-1987 pracowała w Pałacu Młodzieży w Katowicach na stanowisku nauczyciela-instruktora. W 1987 obroniła pracę doktorską na temat międzywojennej liryki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, napisaną pod opieką naukową prof. dra hab. Ireneusza Opackiego.

Od 1987 zatrudniona w Instytucie Filologii Polskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, od 2002 na stanowisku profesora nadzw. W latach 1994-1997 pracowała jako lektor języka polskiego w Instytucie Translatoryki Uniwersytetu Wiedeńskiego. W 2001 uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie: literaturoznawstwo – literaturoznawstwo porównawcze. Publikacje książkowe: 1. Natura w salonie mody. O międzywojennej liryce Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, PIW 1995; 2. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska (zarys monograficzny), „Śląsk”, Katowice 1999; 3. W kręgu Wiedeńskiej Moderny. Z zagadnień polsko-austriackich powinowactw literacko- kulturowych, Wyd. WSP, Częstochowa 2000. Ponadto jest autorką ponad 30 artykułów naukowych i popularyzatorskich na temat modernizmu polskiego i austriackiego, literatury XX wieku, związków poezji ze sztukami plastycznymi.ci” Emil Biela (na obwolucie książki).
21 stycznia 2015 r. Elżbieta Hurnikowa otrzymała z rąk  Prezydenta RP nominację na profesora zwyczajnego.

Promocja książki dra Ryszarda Stefaniaka „Częstochowa wobec śmierci Józefa Piłsudskiego. 1935 – 1939″, 10 czerwca, godz. 18:00. 

12 maja Polska świętowała 80 rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Kolejnym w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” akcentem jubileuszowym jest promocja książki dra Ryszarda Stefaniaka. Spotkanie poprowadzi dr Magdalena Pluskota, a występami wokalnym urozmaicą wieczór uczniowie IV LO im. Sienkiewicza.

 

 

 

 

 

 

 

Ryszard Stefaniak jest absolwentem pedagogiki na Wydziale Humanistyczno-Pedagogicznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, studiów podyplomowych z zakresu zarządzania oświatą oraz historii (na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach); jest również doktorem nauk humanistycznych w dyscyplinie: historia. Od 1988 roku pracował jako nauczyciel, od 1997 do 1999 roku był dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 16, a od 1999 do 2011 – dyrektorem Gimnazjum nr 16. Laureat nagród m.in. częstochowskiego i śląskiego Kuratora Oświaty za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Od 2011 roku pełnił funkcję naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy. Jest autorem licznych publikacji, także książkowych dotyczących m.in. historii harcerstwa, Jasnej Góry oraz właśnie Józefa Piłsudskiego.

W roku 2010 dr Stefaniak w swojej pracy poświęconej związkom Marszałka z Jasną Górą pisał:

Postać Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego na trwałe wrosła w świadomość mieszkańców Częstochowy. Świadczą o tym liczne materialne ślady w postaci stawianych Mu w różnych okresach historycznych pomników, nazwy ulic i nazw szkół, organizowane przez środowiska kombatanckie ku czci Józefa Piłsudskiego uroczystości. Ślady Marszałka i Jego idei widoczne są zwłaszcza w Jasnogórskim Sanktuarium, gdzie znajdują się liczne tablice pamiątkowe żołnierzy polskich, którzy wspólnie z Józefem Piłsudskim wykuwali polską niepodległość.

Związki Józefa Piłsudskiego z Częstochową przypadają już na okres Jego działalności w Polskiej Partii Socjalistycznej. Okręg Częstochowski PPS był bowiem jedynym okręgiem Partii, który opowiedział się po stronie niepodległościowego nurtu PPS, utożsamianego Józefem Piłsudskim, zaś Częstochowa terenem działania wszystkich organizacji bojowych z PPS. Sam Piłsudski przebywał w Częstochowie kilkakrotnie przed wybuchem I wojny światowej, wizytując teren Kongresówki. Poza udokumentowanymi wizytami Marszałka w „kolonii inżynierów” na Rakowie i na Dąbiu, fakt pobytu Piłsudskiego w Częstochowie może potwierdzać mało znana inicjatywa Komitetu Kolejowego w Częstochowie z 1935 roku „uporządkowania miejsca na stacji Częstochowa- Osobowa, gdzie Marszałek Piłsudski ukrył się w 1905 roku”. Częstochowianie niemal od początku zaangażowali się w tworzone przez Józefa Piłsudskiego związki strzeleckie, które rozwijały przed 1914 rokiem akcję niepodległościową w Galicji. W sierpniu 1914 roku wraz z I Kompanią Kadrową w bój o niepodległość wyruszyli m.in. Janusz Głuchowski, Kazimierz Busier, Stanisław Burhardt, Józef Ferencowicz. W Legionach Polskich Józefa Piłsudskiego służył ówczesny kwiat częstochowskiej młodzieży. Wielu żołnierzy legionowych już w niepodległej Polsce zajmowało wysokie stanowiska w administracji państwowej, organizacjach społecznych i w Wojsku Polskim. Poza służbą na froncie wielu częstochowian wspierało czyn legionowy, angażując się w działania propagandowe na rzecz Legionów Polskich, kolportaż prasy niepodległościowej, działalność wywiadowczą i organizacyjną w ramach Polskiej Organizacji Narodowej, Polskiej Organizacji Wojskowej, Towarzystwa „Piechur”. Społeczeństwo Częstochowy w szczególności zaangażowane było w akcję pomocy materialnej i opieki nad żołnierzem legionowym, podejmując ciekawe inicjatywy, służące gromadzeniu środków pieniężnych na akcję pomocową (zbiórki pieniężne. Loteria Klasowa Legionów, Gospoda Żołnierza Polskiego itp.). Miasto uczestniczyło w procesie tworzenia zrębów organizacyjnych armii polskiej po ogłoszeniu Aktu 5 Listopada 1916 roku, zaś w chwili upadku mocarstw zaborczych włączyło się w tworzenie polskiej niepodległości.

Zrodzony w okresie narodowej niewoli czyn zbrojny Józefa Piłsudskiego w latach 1918-1939 częstochowianie pielęgnowali, uczestnicząc w szeregu ogólnopolskich akcji, służących uhonorowaniu zasług Budowniczego Polski Odrodzonej – Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. W Częstochowie aktywnie działał w latach 1919-1923 lokalny Komitet Daru Narodowego dla Józefa Piłsudskiego, w szczególnie podniosły sposób obchodzono Imieniny Marszałka, Święta Czynu Legionowego 6 sierpnia i kolejne Święta Żołnierza Polskiego. Wyjątkowy przebieg miały też uroczystości Dziesięciolecia Odparcia najazdu Rosji Sowieckiej na Polskę w 1930 roku.

Ryszard Stefaniak już przed pięcioma laty przypominał, że: po śmierci Józefa Piłsudskiego Częstochowa znalazła się w szeregu pierwszych miast, które wsparły ideę budowy Kopca Piłsudskiego i podjęły starania o ustawienie pomnika Pierwszego Marszałka Polski – mimo pewnych przeciwności losu pomnik Piłsudskiego odsłonięto w Częstochowie w 1936 roku, a ponownie już po odzyskaniu pełnej suwerenności po II wojnie światowej w roku 1997. Obecnie wątek czczenia w naszym mieście pamięci Marszałka po jego śmierci autor rozwija w oparciu o dokumenty i ówczesne doniesienia prasowe.

 724

Promocja tomiku poetyckiego „Głosy i szepty” Joanny Dymańskiej, 24 czerwca godz. 18:00. 

Joanna Dymańska (z domu Nalewany) urodziła się 1 maja 1983 roku w Wodzisławiu Śląskim. Dzieciństwo i wczesną młodość spędziła w Dobieszowicach i tam też zaczęła tworzyć swoją poezję. Studiowała na Akademii im J. Długosza na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych. Po dyplomie zamieszkała na stałe w Częstochowie. Tu związała się z Klubem Literackim „Złota Jesień” działającym przy Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”.

W 1999 roku w konkursie „Twórczość ze szkolnej ławy” w Będzinie zajęła II miejsce. Później uzyskała m.in. wyróżnienie w konkursie „Zagłębiowski Pegaz” w 2000 roku

oraz wygrała kilka Turniejów Jednego Wiersza. Ich konsekwencją była publikacja

w będzińskim almanachu „Zakrywanie Bieli”.

– Później na kilka lat odłożyłam pisanie – mówi młoda poetka – dlatego obecny tomik

zawiera wiersze z różnych lat i pisane ze znacznymi przerwami. Poezja jest dla mnie nieustannym poszukiwaniem, próbą opowiedzenia tego, co niewidoczne, a także formą sztuki, która przenika się z twórczością plastyczną uprawianą przeze mnie równolegle.

Pisarz, krytyk i pedagog, Konrad Ludwicki napisał we wstępie do tomu poetki: Wiersze Joanny Dymańskiej nie są patetyczne, pretensjonalne czy choćby nawet nazbyt liryczne. Co często jest przecież obecne w tak zwanej – przepraszam za zwrot – poezji kobiecej. Są one niejako przyziemne (jest strych, jest podłoga, jest kostka brukowa), acz uduchowione, co ostatecznie nie przeszkadza im z hukiem roztrzaskać się zarówno o ziemie jak i ideę. Wprowadzają przy tym (w gruncie rzeczy nienową) myśl: wszystko jest w nas. To strofy niedługie, intymne, zrodzone z czułości (ale nie z czułostkowości). Wypełnione bardziej zapachem niż obrazem. Poetyckie wyprawy podejmuje Autorka nie tyle (czy raczej nie tylko) z sentymentu lecz prędzej, jak sądzę, z potrzeby określenia swojego miejsca. Udaje jej się to. Intryguje, a nawet chwilami denerwuje (sic!) lecz my- czytelnicy – i tak próbujemy znaleźć klucz do jej świata.