Częstochowa w Pradze

25 lat samorządności – wspólna wystawa z Ośrodkiem Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie

25 lat temu w Polsce przywrócono samorząd terytorialny. Z tej okazji we współpracy z tamtejszym samorządem przygotowaliśmy wystawę prezentującą Częstochowę.

Bartosz Frączek, obrazy z wystawy

 

Wystawa, która powstała dzięki współpracy częstochowskiego Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater, zostawia z boku częstochowskie zabytki i znane miejsca pielgrzymkowe (więcej informacji poniżej). Jej celem jest bowiem przedstawienie dzisiejszej Częstochowy i życia tego miasta, które ze względu na położenie między wielkimi aglomeracjami – Łodzią i Warszawą na Północy oraz konurbacją katowicką na Południu, jest dość często pomijane, mimo iż leży na głównych szlakach komunikacyjnych i bardzo łatwo się do niego dostać – również z terenu Czech.

 

W wysmakowany estetycznie sposób po mieście oprowadza nas tamtejszy artysta Bartosz Frączek, którego obrazy są odzwierciedleniem jego artystycznej wizji miasta. Obrazy wraz z informacjami w języku polskim, czeskim i angielskim zostały umieszczone na 16 planszach na ogrodzeniu siedziby Ambasady przy ul. Valdštejnskiej na praskiej Małej stranie. W tej uczęszczanej przez licznych turystów lokalizacji wystawa zachęca nie tylko do poznania Częstochowy, ale także do podziwiania Pałacu Fürstenbergów, w którym Ambasada się znajduje, a także okalających go ogrodów.

 

Bartosz Frączek, obrazy z wystawy

 

Wystawa została otwarta pod koniec 2014 r. a oglądać ją można było oglądać do  początku marca 2015. Stanowiła ona pierwsze z całego szeregu wydarzeń, których celem jest podkreślenie nie tylko znaczenia samorządności jako takiej, ale również prezentacja osiągnięć „Polski regionalnej i lokalnej” z ostatnich 25 lat.

 

Bartosz Frączek, obrazy z wystawy

 

Częstochowa to w polskiej skali średniej wielkości miasto (ponad 230 tys. mieszkańców) w północnej części województwa śląskiego. Częstochowa w XIX w. znalazła się na trasie bardzo istotnej Warszawsko-Wiedeńskiej Drogi Żelaznej, a miasto stało się znaczącym ośrodkiem przemysłu włókienniczego i hutniczego, który funkcjonuje tutaj do dziś. Najbardziej znaną atrakcją Częstochowy jest jednak zabytkowe sanktuarium Jasna Góra, które pod względem liczby gości – w większości katolickich pielgrzymów – należy do najpopularniejszych celów turystycznych w Polsce. Zwieńczona sukcesem obrona klasztoru na Jasnej Górze w 1655 r. jest powszechnie uznawana za przełomowy punkt wojny, zwanej potopem szwedzkim. Wojna ta jest motywem przewodnim doskonale znanej czeskim czytelnikom powieści Henryka Sienkiewicza „Potop”. W 2014 r., czyli 40 lat od premiery pierwszej wersji, zwieńczony został wymagający projekt prowadzony przez Polską Filmotekę Narodową, którego efektem była wielkoekranowa premiera filmu „Potop. Redivivus” – cyfrowo zrekonstruowanej oraz na nowo zmontowanej adaptacji filmowej powieści Sienkiewicza. Zwiastun filmu zawierający również ujęcia z Częstochowy jest dostępny poniżej.

 

Źródło:

http://www.praga.msz.gov.pl/pl/c/MOBILE/aktualnosci/25_lat_samorzadu_czestochowa