Obrazki z podróży – wystawy fotografii w Cafe „Skrzynka”

 

Slideshow Jarka Respondka, 21 grudnia godz. 18.00

21 grudnia o godzinie 18.00 zapraszamy na slideshow Jarka Respondka. Ubiegły rok przyniósł bardzo jeszcze młodemu częstochowianinowi największy sukces: III nagrodę w Grand Press Photo, w kategorii „Życie codzienne”.

Jarosław Respondek urodził się w 1991 r. w Częstochowie. Jest absolwentem II LO im. R. Traugutta w Częstochowie (2010). Fotografią zajmuje się od 2008 r. Jako fotoreporter współpracował z miesięcznikiem „Jasne, że Częstochowa” i lokalną prasą. Autor kilku publikacji (m.in. na onet.pl). Zajmuje się reportażem i dokumentem, od 2010 tworzy również fotokasty. Dotychczasowe większe projekty i wystawy: 12 ławek – Galeria Teatr from Poland (2009); Rugby! (fotokast) – Pub Oslo (2010); CZ-ARTy (fotokast) – Centrum Promocji Młodych (2012). Jest laureatem regionalnych i ogólnopolskich konkursów. Jego zdjęcia można było oglądać na kilkunastu wystawach pokonkursowych w Polsce (m.in. Śląska Fotografia Prasowa 2012) oraz w Hiszpanii (Sant Cugat del Vallès, Katalonia).

Wernisaż wystawy fotografii Macieja Hupy, 20 grudnia godz. 19.00, Cafe Skrzynka

20 grudnia o godzinie 19.00 w Cafe Skrzynka odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Macieja Hupy pt. „Olimpiada w Rio”. Autor wystawy to pedagog, działacz sportowy, wiceprezes CKS „Budowlani”. Był na ostatniej Olimpiadzie w Rio de Janeiro. Przywiózł z wyprawy mnóstwo zdjęć – wybranymi chce podzielić się z Częstochowianami. Wstęp wolny.foto. Maciej Hupa

 

 

 

 

 

Wystawa fotografii Lecha Nowotarskiego, 18 października godz. 19.00, Cafe Skrzynka

18 października o godzinie 19.00 zapraszamy do Cafe Skrzynka na spotkanie z cyklu  „Obrazki z podróży”.
Prezentowane na wystawie fotografie Lecha Nowotarskiego są plonem wycieczki do USA i objazdu Stanów : Kalifornia, Arizona, Nowy Meksyk, Kolorado i Utah we wrześniu 2016 r.

PARKI   NARODOWE  POŁUDNIOWEGO  ZACHODU  USA
foto. Lech Nowotarski

„Sprzyjająca pogoda pozwoliła na wykonanie tysięcy zdjęć –„pozowanych”   ale również z okna autokaru – w ruchu.
Główny motyw to formacje skalne o niezwykłych kształtach i kolorach oraz roślinność pustynna – drzewa Jozuego, juki, kaktusy, malowniczo poskręcane sosny.  Wrażenia jak z przebywania w innym świecie. Powrót do cywilizacji zapowiadają migawki fotograficzne z Las Vegas i San Francisco.

Więcej fotografii „miejskich” obiecuję prezentować  na zakończenie wystawy, w ramach pokazu slideshow w poniedziałek, 14 listopada br. o godzinie 18 w sali OPK”.

foto. Lech Nowotarski

Lech Nowotarski – urodzony w Gliwicach, ale od lat mieszkający i tworzący w Częstochowie. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (1969 r.). Autor wielu realizacji w naszym mieście, m.in. auli Politechniki Częstochowskiej, uczelni, w której jest również wykładowcą. Poza architektura pasjonuje się również kompletowaniem rodzinnych archiwów i odtwarzaniem drzewa genealogicznego. Podróżuje śladami swojego stryja , Antoniego Nowotarskiego fotografując obiekty architektoniczne, które starszy krewny rysował 30 lat wcześniej.

Wernisaż fotografii Romana Halaieva, 3 września godz. 19.00.

3 września o godzinie 19.00 z cyklu „Obrazki z podróży”, zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Romana Halaieva. Jest on studentem Akademii im. Jana Długosza, na kierunku edukacja artystyczna. Pochodzi z Ukrainy i na swoich fotografiach przedstawi nam rodzinne strony czyli okolice Odessy.

foto. Roman Galaev

 

Slideshow Jakuba Bociągi, 5 lipca godz. 18.00

5 lipca o godzinie 18.00 zapraszamy na Slideshow Jakuba Bociągi pt. „Buty 5 kontynentów”

Autor (rocznik ’81) zwiedził już z aparatem prawie wszystkie kontynenty.  Zaczął jako nastolatek u boku ojca Krzysztofa „Białego” Bociągi. Jest też wokalistą zespołu Ampera.

Wystawa fotografii Bartka Osumka, 5 kwietnia godz. 19.00, Cafe Skrzynka

5 kwietnia o godzinie 19.00 kolejne spotkanie z cyklu „Obrazki z podróży”. Zdjęcia w wypraw krajowych i zagranicznych zaprezentuje Bartek Osumek. Bartka znamy jako konferansjera prowadzącego największe koncerty plenerowe. Kilka lat temu dał się porwać urokowi dziennikarstwa telewizyjnego, występując jako prezenter pogody. Jest więc człowiekiem licznych zainteresowań, wśród których podróżowanie i fotografowanie mają znaczące miejsce. Teksty o tematyce podróżniczej zamieszcza w miesięczniku „Jasne, że Częstochowa”, a w ramach akcji „Aleje  – tu się dzieje” jest odpowiedzialny za blok podróżniczy. Bartek Osumek odbył wiele podróży zagranicznych z aparatem fotograficznym przy oku. Fotografował Izrael i Palestynę, Maroko, Norwegię, USA i Włochy, a wyborem zdjęć z tych wypraw podzieli się z publicznością w Cafe Skrzynka.

zaproszenie

 

 

 

 

Wystawa fotografii Krzysztof Dynera – 9 marca godz. 18.00, Cafe Skrzynka

Parki narodowe Stanów Zjednoczonych i Australii.

Krzysztof Dyner jest emerytowanym pracownikiem Politechniki Częstochowskiej; na Wydziale Elektrycznym badał teorię sterowania. Jego wielką pasją była zawsze piesza turystyka górska – ma uprawnienia przewodnickie. Jest też czynnym instruktorem narciarskim, pracując na uczelni organizował dla kolegów obozy i mistrzostwa narciarskie. Obok fotografii kolejnym humanistycznym hobby bohatera kolejnego naszego spotkania z cyklu „Obrazki z podróży” jest genealogia. Krzysztof Dyner należy do Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej.

Slideshow Dariusza Gawrońskiego, 3 luty godz. 18.00, Cafe Skrzynka

Gawronskii

Z cyklu „Obrazki z podróży” – slideshow Dariusza Gawrońskiego

Podczas spotkania autor przedstawi zdjęcia z trzech wypraw realizowanych
rok po roku. Miejscami odwiedzanymi i prezentowanymi na wystawie są:
Spitsbergen, Syberia oraz Maroko.

Wernisaż wystawy fotografii Dariusza Gawrońskiego, 12 styczeń godz. 18.00,  Cafe „Skrzynka”

fot. Dariusz Gawroński

„Belgijskie fotoobrazki” to tytuł kolejnego spotkania w OPK w cyklu „Obrazki z podróży” zaplanowanego na 12 listopada, godz. 18. Swoje zdjęcia i krótki film z odwiedzin w Brukseli i Belgii pokażą Sławomir Jodłowski i Andrzej Szlęzak. Wstęp wolny.
„Belgijskie fotoobrazki“ to zarazem tytuł wystawy prac fotograficznych obydwu tych autorów, która przez cały październik prezentowana była w Galerii ART-FOTO Regionalnego Ośrodka Kultury. Ona z kolei była efektem ubiegłorocznego, tygodniowego pobytu częstochowian w Belgii, na plenerze zorganizowanym przez Centrum Polskie w Brukseli. Zaproszenie na warsztaty miało z kolei związek z wcześniejszą wystawą częstochowian w Centrum Polskim. Ta z kolei była okazją do nawiązania przez ROK i Jodłowskiego kontaktów z belgijskimi artystami. Jeden z nich – przypomnijmy – Bernard Bay pokazywał w Częstochowie swoje zdjęcia z kopalni świata.

Fotografowane przez Jodłowskiego i Szlęzaka miejsca to : Bruksela, Brugia, Antwerpia, Knoke, Mechelen. Znajdą się one w pokazie slaydów i krótkim filmie autorstwa Sławomira Jodłowskiego. – Pokazujemy atrakcyjność Belgii jak kraju turystycznego – mówi Jodłowski. – Mamy nadzieję, że przy tej okazji uda się zaprezentować nieco dobrej fotografii.Belgia to przede wszystkim miasta z wspaniałą wielokulturową Brukselą. To średniowieczna Brugia, zwana flamandzką Wenecją z fantastycznymi kanałami, Antwerpia słynąca z diamentów, Domu Rubensa czy bardzo oryginalnego dworca.
Sławomir Jodłowski – członek Związku Polskich Artystów Fotografików, prezes Jurajskiego Fotoklubu RP, współpracuje z TVP jako operator obrazu filmowego, twórca i animator kultury w dziedzinie upowszechniania fotografii. Od ponad trzydziestu lat prowadzi działania promujące fotografię jako wartość kulturotwórczą polegająca na organizacji plenerów, warsztatów, szkoleń i spotkań z artystami fotografikami. Jest kuratorem Galerii ARTFOTO działającej przy Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie. W Galerii prezentuje fotografię polską i zagraniczną, promuje zarówno twórców znanych jak i rozpoczynających karierę artystyczną ze szczególnym uwzględnieniem środowiska fotograficznego regionu śląskiego. W Galerii prezentowali swoje prace i gościli osobiście najwybitniejsi polscy fotograficy jak: Edward Hartwig, Ryszard Horowitz, Tomasz Sikora, Paweł Pierściński i wielu innych. Ostatnio prezentowane były prace kilkunastu słowackich fotografików a w latach ubiegłych pokazywano prace fotografików litewskich, bułgarskich, ukraińskich i wielu innych. W sumie zorganizował ponad 300 wystaw fotograficznych. Pomysłodawca kolejnej nowej galerii fotografii FOTOPOBUDKA w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie. Jest pomysłodawcą i komisarzem najstarszego i największego w Polsce Międzynarodowego Konkursu Fotografii Cyfrowej CYBERFOTO który odbywa się od siedemnastu lat. Jest absolwentem Wyższego Studium Fotografii ZPAF w Warszawie. Jego praca dyplomowa „Surrealistyczne aspekty francuskiego surrealizmu” – promotor Urszula Czartoryska, została nagrodzona za szczególne wartości intelektualne. Jako członek Związku Polskich Artystów Fotografików jest aktywnym twórcą, posiada na swym koncie kilka wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Publikował artykuły w prasie fotograficznej polskiej i zagranicznej: m.in. Foto i Pozytyw. Reprezentował województwo śląskie na wystawie fotografii „Obecna Nieobecność” w Mediolanie. Laureat odznaki Zasłużony Działacz Kultury przyznanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureat nagrody Związku Polskich Artystów Fotografików za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury w 2013 roku, Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie upowszechniania kultury a także stypendium artystycznego przyznanego przez Marszałka województwa śląskiego. Autor albumu fotograficznego „Jurajskie fotoklimaty“.
Andrzej Szlęzak – członek Zarządu Jurajskiego Fotoklubu RP w Częstochowie. Pasjonat fotografii. Brał udział w poplenerowych wystawach fotograficznych: Tunezja 2012, Cypr 2013. Interesuje się fotografią pejzażową i podróżniczą – Jurajski Fotoklub przyznał mu wyróżnienie w 2012 roku i drugą nagrodę w 2013 roku.

Slideshow Grzegorza Mesela, 21 stycznia godz. 18.00

W stałym cyklu OPK zapraszamy na kolejny slideshow. Tym razem  Grzegorz Meisel pokaże zdjęcia  z Jerozolimy i opowie o swoim poznawaniu różnych twarzy tego miasta. Spotkanie wyznacza bliski kres wystawy tego autora, którą do 26 stycznia oglądać można w Cafe „Skrzynka”.

Grzegorz Meisel – rocznik 68, urodzony w Wodzisławiu Śląskim.
Od lat zaangażowany w stowarzyszenie fotograficzne Fotobalans.pl oraz w
Pictorial Team. – Fotografia jest dla mnie wizualnym wierszem – mówi. – Staram
się w swoich pracach nie mówić wprost, nie pokazywać rzeczy, które i tak każdy
widzi. Zdjęcia rzeczywistości są dla mnie dopiero początkiem, tematem, który
rozwinie dopiero swoją opowieść. Często z nich powstaje jakiś metafizyczny nowy
świat , czasem tylko aluzja. Najważniejsze to to, by zdjęcia mówiły, opowiadały
jakąś historie; by były katalizatorem do myślenia i refleksji.

– Czas spędzony w Jerozolimie był doświadczeniem tego, czym
jest światło w jego podwójnym znaczeniu – pisze autor wystawy. –  Do południa uczestniczyłem w zajęciach poświęconych Świetle Tory, poznawałem mistykę żydowską, niguny i odkrywałem słowo Księgi. Z zajęć wychodziłem na doczesne światło, które okazało się dalszym ciągiem mistycznej podróży w czasie i przestrzeni tego miejsca.Światłość zalewała skórę i wszystkie zmysły – patrzyliśmy i czuliśmy Jerozolimę przez pryzmat słońca – kamienie, przyprawy, ludzie, wiatr, gwar i nieustana  podróż ta duchowa i fizyczna. Wszystko było jakby prześwietlone. Cała
rzeczywistość zdawała się mówić i pokazywać największe Światło. Zdjęcia są moją
wizualną medytacją tego miejsca i nauki, jaką otrzymałem.

Wystawa fotografii Bazylego Ogińskiego, 27 stycznia godz. 19.00, Cafe Skrzynka

obrazki z podrozy

Po dłużej niż zwykle trwającej wystawie w Cafe „Skrzynka” (okres świąteczny) czas na kolejną propozycję w cyklu „Obrazki z podróży”. Tym razem swoje fotografie z różnych stron świata, gdzie poniosły nogi i linie lotnicze, pokazuje Bazyli Ogiński. Znamy go doskonale z licznych spektakli Częstochowskiego Teatru Tańca, którego od lat jest solistą. Jest też choreografem, historykiem sztuk i rozmiłowanym podróżnikiem..

Swoja przygodę z podróżowaniem i fotografią rozpoczął od autostopowych wypraw do Hiszpanii i Grecji, później przeniósł się do odleglejszych miejsc. Zjeździł Afrykę wschodnią, podróżował po krajach Indochin, Środkowej Ameryki oraz po Indiach.

Współpracując z Gazetą Wyborczą opublikował dwa reportaże – Powitanie z Afryką oraz Gringo w Ameryce Środkowej. Dwukrotnie był stypendystą Prezydenta Miasta Częstochowy, a w 2002 roku zdobył drugie miejsce w konkursie „Nadzieje plastyczne Częstochowy”

Swoje prace pokazywał między innymi w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, na wystawie indywidualnej oraz na wystawie Fotografie z podróży: między fascynacją a komentarzem, która była prezentacją zbiorową częstochowskich podróżników. Zdjęcia Bazylego Ogińskiego można było oglądać również w Galerii Wejściówka Gazety Wyborczej, Instytucie Polskim w Wilnie oraz w internetowej galerii Sart.

– Podróże to jedna z największych moich pasji – mówi Bazyli Ogiński. – Dają mi siłę na stawianie czoła codzienności w Polsce, dzięki nim zapominam na chwilę o wszystkim, staję się samotnym wędrowcem po morzu nowych wrażeń. Zresztą staram się wyjeżdżać rzeczywiście sam. Człowiek odbywający swą podróż w pojedynkę całkowicie otwiera się na nowy świat, łatwiej mu się w nim odnaleźć i zasymilować się. Przede wszystkim zaś wszystko przeżywa pełniej.

Na wystawie, której nadał tytuł „Okruchy”, pokazuje nie tylko zdjęcia. Jak sam mówi ze śmiechem – jest takim „śmieciarzem”, który zbiera wszystko, co będzie kojarzyć mi się z jakimś wydarzeniem; robi notatki, otacza się pamiątkami. Chciałby, aby oglądający wczuli się trochę w klimat podróży. Tłem dla zdjęć jest więc wszystko to, co pozornie jest śmieciem. Każda z tych rzeczy to jednak kawałek wspomnień autora wystawy: czy to kartki z nazwami miast, które trzymałe godzinami, żeby złapać stopa, czy bilety z autobusów, pociągów, samolotów w których każda chwila jest inną niezapomniana przygodą. Zdjęcia nie są podpisane, więc to rozszyfrowywanie papierków pomoże w odgadnięciu, gdzie zostały zrobione. Na wystawie w cyklu „Obrazki z podróży” pokazuję fotografie z Etiopii, Maroka, Indii, Indonezji, Wietnamu, Laosu, Birmy, Gruzji, Sri Lanki.

Data/czas- 25/02/2015
18:00 – 19:00
Lokalizacja
Siedziba OPK

 


Na slydeshow w cyklu „Obrazki z podróży” zaprasza Bazyli Ogiński. Jego wystawą oglądać można w Cafe „Skrzynka”, a 25 lutego o godz. 18 o swoich podróżach i fotografowaniu opowie szerzej publiczności w sali OPK. Wstęp wolny.

 

Data/czas- 25/03/2015
18:00
Lokalizacja
Siedziba OPK

 

Kolejny slideshow w cyklu „Obrazki z podróży” ma wprowadzić widzów i słuchaczy w klimat zbliżającej się Wielkanocy. Wyprawa dziennikarza Wojciecha Mścichowskiego prowadziła bowiem prze miejsca związane z życiem, działalnością i wreszcie śmiercią Chrystusa. Śmiercią Odkupiciela, który umierał w mękach za ludzkie grzechy, czego wspomnieniem jest właśnie święto Wielkanocne. Spotkanie rozpocznie się 23 marca o godz. 18 w Sali OPK. Wstęp wolny.

W Msichowski

Wojciech Mścichowski urodził się 1 lipca 1944 r. w Warszawie. Po upadku powstania i wysiedleniu przez Niemców, po wielomiesięcznej tułaczce trafił wraz z rodzicami na Ziemię Łowicką, do wsi Łyszkowice. Świadectwo maturalne otrzymał, kończąc Liceum Ogólnokształcące im. Chełmońskiego w Łowiczu. Z wykształcenia inżynier rybactwa po olsztyńskiej Wyższej Szkole Rolniczej. Z zamiłowania przyrodnik, fotograf, turysta, miłośnik tradycji i kultury ludowej. Od 1994 roku dziennikarz Tygodnika Katolickiego „Niedziela” (obecnie współpracownik na emeryturze) ilustrujący swoje teksty własnymi fotografiami. Od 2001 roku wraz z żoną mieszka na stałe w Częstochowie.

– Proponowana przeze mnie prezentacja stanowi niewielką próbę pokazania urokliwych miejsc Ziemi Świętej, Jordanii i częściowo Egiptu. – zapowiada swój slideshow Wojciech Mścichowski. – Stanowi swego rodzaju dokumentację fotograficzną z pielgrzymki, jaką odbyłem w 2012 r. wraz z aktorami Teatru Elżbietańskiego siostry Jadwigi Wyrozumskiej z Cieszyna, w ramach przygotowań do zbliżającego się Światowego Przeglądu Teatrów przedstawiających Misterium Męki Pańskiej, odbytego właśnie w Cieszynie. Oprócz obiektów typowo sakralnych związanych z wydarzeniami opisywanymi w Piśmie Świętym i historii Kościoła, jak: Góra Tabor, Kafarnaum, Nazaret, Bazylika Narodzenia, Jerycho, Pustynia Judzka, Góra Oliwna, Droga Krzyżowa, czy Golgota, pokażę jedną z najpiękniejszych na świecie – Pustynię Vadi Rum, ruiny liczącego sobie ponad 2000 lat starożytnego miasta Jerash, kamienne miasto Petra, a także Morze Martwe, widoki Palestyny, starą i nową Jerozolimę, Amman, niezapomniany wschód słońca na Górze Synaj. Wszystko wtopione w tamtejszą kolorystykę, klimat, specyficzny folklor, zanurzone w słońcu i zapachu egzotyki.

Data/czas- 14/04/2015
19:00
Lokalizacja
Cafe Skrzynka

 


0340_dsc_7504

„Bajkał – oko Syberii” to tytuł wystawy zdjęć autorstwa Marka Nowaka, kolejnej prezentacji w cyklu OPK „Obrazki z podróży”. Na wernisaż z udziałem autora zapraszamy do Cafe „Skrzynka” we wtorek, 14 kwietnia na godz. 19. Wstęp wolny.

Ekspozycja współfinansowana jest przez Centrum Amatorskiego Ruchu Artystycznego, a patronat nad nią objęły Częstochowskie Towarzystwo Naukowe oraz Stowarzyszenie Senior Tur, w których fotograf aktywnie się udziela. Jest też zapalonym astronomem, członkiem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Wystawa stanowi pochodną wszystkich trzech pasji Marka Nowaka. Bowiem prezentuje zdjęcia, jakie powstały podczas wyprawy zapalonych astronomów (Marka Nowaka i jego syna Bartłomieja) nad Bajkał, gdzie czyste powietrze umożliwia najprecyzyjniejsze obserwacje nieba.

Urodziłem się 29 lipca 1957 r. w Częstochowie – pisze o sobie autor. – Już w szkole podstawowej interesowałem się kosmosem i wszystkim, co było z nim związane. Mój tato zaszczepił we mnie zamiłowanie do fotografowania. Pod czujnym ojcowskim okiem stawiałem pierwsze kroki w fotografii. W technikum (TZNGR), do którego uczęszczałem, było kółko fotograficzne, w którego działalność byłem mocno zaangażowany. Przez te 5 lat moje umiejętności fotograficzne znacznie się rozwinęły i ugruntowały.

Będąc studentem II roku Wydziału Elektrycznego Politechniki Częstochowskiej stałem się właścicielem prostej lunety astronomicznej. Mogłem już podglądać gwiazdy na nocnym niebie. Właściwie od tego momentu moje zainteresowania fotografią i astronomią rozwijały się równolegle. Inspiracją zakupu lunety była pewna sierpniowa noc spędzona pod gołym niebem nad Balatonem. To rozgwieżdżone niebo z mrugającymi gwiazdami i spadającymi meteorami wywarło niezapomniane wrażenia. Niestety moja luneta nie nadawała się do fotografowania nieba.

W pełni dało się połączyć obie pasje w SACTN, której członkiem jestem od 2004 r.

Pierwsze wielkie wydarzenie, jakie utrwaliłem dla potomnych było przejście Wenus na tle tarczy Słońca 8 czerwca 2004r. Było to niezapomniane zdarzenie. Kolejne to Jupiter Project 2005 i 2006. W ten sposób stałem się sekcyjnym fotografem i szefem komórki fotograficznej Sekcji Astronomicznej Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego.

Interesuję się jeszcze sportem (dużo jeżdżę rowerem) oraz informatyką i grafiką komputerową.

 

Z cyklu „Obrazki z podróży” – Slideshow Marka Nowaka
Data/czas- 20/05/2015
18:00
 10371670_756348017730622_1451261073598093986_n

Ośrodek Promocji Kultury zaprasza na kolejną wystawę z cyklu „Obrazki z podróży”. Zdjęcia z Festiwalu Indian obu Ameryk w Cafe „Skrzynka” zaprezentuje Maria Polańska. Wernisaż 26 maja, jak zawsze o godz. 19; wstęp wolny.

Maria Polańska jest rodowitą częstochowianką. Z zawodu fizjoterapeutka, obecnie udziela się jako animatorka czasu wolnego w ośrodkach wypoczynkowych, od trzech lat jest również przewodnikiem wycieczek. Przy tych pracach poznaje kraj, coraz bardziej jednak wabi ją szeroki świat. Gdziekolwiek jest, nie rozstaje się z aparatem fotograficznym. Choć tej pasji poświęca się od czterech lat, jej zdjęcia trafiły już do albumów wielu par młodych. W konsekwencji ma coraz więcej zamówień od ludzi doceniających jej fotografowanie. Jej jednak największą radość daje fotografia podróżnicza i zdjęcia makro – szczególnie owadów.

W roku 2012 została zaproszona przez koleżankę do Chicago w Stanach Zjednoczonych. Pojawiła się tam we wrześniu, kiedy nad malowniczym jeziorem Michigan odbywa się coroczny Festiwal Indian obu Ameryk. To widowisko gromadzące setki rdzennych mieszkańców kontynentu, reprezentujących różne szczepy. Duży teren w miejscowości Milwaukee w stanie Wisconsin zamienia się wtedy w jedną mega wioskę indiańską.

– Między wigwamami i starymi chatami z trzciny oraz słomy poustawiane stragany z etnicznymi wyrobami kuszą do zakupów za niemałe pieniądze – opowiada fotografka. – Msza, znacznie różniąca się od naszej; konkurs strojów ludowych niezwykle bogatych pod względem kolorystyki; konkurs bębniarzy, tańca – to tylko niektóre atrakcje zapewnione przez organizatorów. Największe wrażenie budziły wspaniałe, ogromne pióropusze z dumą noszone nie tylko przez starszych Indian, ale też tych najmłodszych. Zdjęcia zgromadzone na mojej wystawie mają na celu oddać niepowtarzalny klimat tych trzech dni, a może i zachęcą do odwiedzenia Stanów Zjednoczonych w tym właśnie czasie.

 

 

biały

Autor zdjęć, które wypełnią kolejną prezentację z cyklu „Obrazki z podróży”, nazywa siebie Krzysztof Biały Bociąga EL Bianco. Wernisaż jego wystawy odbędzie się w Cafe „Skrzynka” 21 lipca o godz. 19. Wstęp wolny.

– Góral z Gór Sokolich – pisze podróżnik i fotograf w swojej nocie dodając: Człowiek orkiestra. Wschodząca gwiazda polskiej speleologii i alpinizmu w latach 80.

Podróżnik, traper, biega na nartach, jeździ konno. Uczestnik kilkudziesięciu wypraw speleologicznych krajowych oraz międzynarodowych. Podróżuje po całym świecie w poszukiwaniu przygód. Uwielbia podróże ekstremalne. Wycieczki z biur podróży na pewno nie dają mu takiej satysfakcji, jak wyczerpujące wyprawy przez dżungle i ośnieżone szczyty. Udaje się tam, gdzie prowadzi go serce. Jeśli tęskni za górami, wybiera tułaczkę na wysokościach, gdy pragnie słońca pakuje się do terenówek z przyjaciółmi i ucieka na Saharę. Kolekcjoner nakryć głowy z całego świata . Nie lubi chodzić na skróty…
Częstochowianom znany jako współwłaściciel i menadżer Stajni Biały Borek w Biskupicach koło Olsztyna. Miejsca, gdzie konie i narty spotykają się z atrakcjami kulturalnymi. Na kolejną prezentację swoich fotograficznych wspomnień z podróży prace wybierał mozolnie, ze względu na ilość możliwości. W końcu zdecydował się naśladować polskie lato i pokazać zarówno chłodne jak i upalne klimaty – od równika po krąg polarny. To przekrój przez wieloletnie podróżowanie.

 

 

IMG_2022

Z cyklu „Obrazki z podróży” – wernisaż wystawy fotografii Jerzego Kędziory w Cafe Skrzynka pt. przystając między oceanami.

29 września, jak zawsze o godz. 19 zainaugurujemy w Cafe „Skrzynka” kolejną wystawę fotograficzną z cyklu „Obrazki z podróży”. Tym razem autorem prezentowanych zdjęć jest Jerzy Kędziora. Wstęp wolny.
Tego artystę zna z pewnością cała Częstochowa (już nie mówiąc o tym, że od kilku lat jest znany w skali światowej). Znów na szczęście bardzo mocno zaznacza się lokalnie. Przy okazji ostatniego Festiwalu Hot Jazz Spring odsłonięte zostało popiersie (oczywiście bardzo nietypowe) Louisa Armstronga jego autorstwa. Dosłownie na dniach Kłobuck uczcił dziełem Kędziory swojego proboszcza – Jana Długosza w obchodzonym właśnie Roku Długoszowskim.
Bo Kędziora wybitnym rzeźbiarzem jest. W OPK daje się jednak poznać jako fotograf. Wystawa jest tak naprawdę jego nowym artystycznym debiutem. Choć sam autor podchodzi do sprawy ze skromnością: ot takie obrazki z podróży – mówi. W prezentowanym przez najbliższy miesiąc (z okładem) zestawie znajdują się zdjęcia z amerykańskich podróży Kędziory (który ostatnio rzeźbiarsko podbija USA). Na fotografiach częstochowianina znajdziemy kanion Kolorado, San Diego, Dallas, Nowy Orlean (karnawał) oraz otwartą galerię rzeźby w Wenwood, a także meksykańskie Santa Fe.

 

10371670_756348017730622_1451261073598093986_n

Góral z Gór Sokolich czyli Krzysztof „Biały” Bociąga pokaże swoje zdjęcia z wypraw w różne strony świata. Jego slideshow odbędzie się w sali OPK 15 września o godz. 18 w cyklu „Obrazki z podróży”.

Podróżnik i fotograf otwierając swoją wystawę w Cafe „Skrzynka” (wciąż do oglądania!) pisał o sobie pół żartem, pół serio: Człowiek orkiestra. Wschodząca gwiazda polskiej speleologii i alpinizmu w latach 80. Ekspozycja, o której wspomnieliśmy obudziła u widzów duży apetyt na więcej zdjęć. Miejmy nadzieję, że zaspokoi go obecny slideshow.

Podróżnik, traper, biega na nartach, jeździ konno. Uczestnik kilkudziesięciu wypraw speleologicznych krajowych oraz międzynarodowych. Podróżuje po całym świecie w poszukiwaniu przygód. Uwielbia podróże ekstremalne. Wycieczki z biur podróży na pewno nie dają mu takiej satysfakcji, jak wyczerpujące wyprawy przez dżungle i ośnieżone szczyty. Udaje się tam, gdzie prowadzi go serce. Jeśli tęskni za górami, wybiera tułaczkę na wysokościach, gdy pragnie słońca pakuje się do terenówek z przyjaciółmi i ucieka na Saharę. Kolekcjoner nakryć głowy z całego świata . Nie lubi chodzić na skróty…

 

 

 

jerozolima

Jerozolima – Światło ze Wschodu
Tym razem do Cafe Skrzynka zaprosiliśmy wystawę nietypową jak na cykl „Obrazki z podróży”. Nie jest to bowiem plon fotografowania jednego podróżnika, ale prezentacja firmowana przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny oraz Ambasadę Izraela w Warszawie. Na otwarcie ekspozycji „Jerozolima – Światło ze Wschodu” zapraszamy we wtorek, 17 listopada o godz. 19.
Jerozolima, jako stolica państwa i odwieczne centrum życia żydowskiego, jest miastem ważnym nie tylko dla Izraelczyków i Żydów na całym świecie. Jerozolima uznawana jest za święte miasto również przez wyznawców islamu, Jerozolima to również miasto, w którym miały miejsce najważniejsze wydarzenia dla chrześcijaństwa.
Mając na względzie to wyjątkowe znaczenie Jerozolimy, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny oraz Ambasada Izraela w Warszawie przygotowały wspólnie wystawę fotograficzną ukazującą Jerozolimę z podwójnej perspektywy – kościoła chrześcijańskiego oraz współczesnego państwa izraelskiego.
Wystawa „Jerozolima – Światło ze Wschodu” pokazuje odwiedzającym najważniejsze miejsca związane z Kościołem prawosławnym w Jerozolimie, a także przedstawia miasto jako gościnną, nowoczesną i wielokulturową stolicę Izraela.
Wystawa jest realizowana przy projekcie „Nasza Wspólna historia – nasza wspólna Ojczyzna”. Projekt został dofinansowany z programu Funduszy Inicjatyw Obywatelskich 2015 a jego realizatorem jest Centrum Dialogu Międzykulturowego z siedzibą w Częstochowie (www.centrumdialogu.com.pl).

 

 

Wielki Kanion Colorado

10 listopada o godz. 18 w sali Ośrodka Promocji Kultury wystąpi Jerzy Kędziora. Tym razem naszego wybitnego rzeźbiarza będzie można posłuchać. Opowiadał będzie bowiem o swoich zdjęciach z Ameryki prezentowanych w slideshow pod hasłem „Obrazki z podróży”. Przed miesiącem Jerzy Kędziora debiutował swoją pierwszą wystawą „Między oceanami” jak fotograf. Jego zdjęcia wciąż oglądać można w Cafe Skrzynka w prezentacji z cyklu „Obrazki z podróży”. Znajdują się tam zdjęcia z amerykańskich podróży Kędziory (który ostatnio rzeźbiarsko podbija USA). Na fotografiach częstochowianina znajdziemy kanion Kolorado, San Diego, Dallas, Nowy Orlean (karnawał) oraz otwartą galerię rzeźby w Wenwood, a także meksykańskie Santa Fe. Podczas wernisażu autor już się mocno rozgadał o swoich amerykańskich przygodach i wrażeniach. Slideshow będzie po temu znakomitą nieograniczającą sposobnością. Wstęp na spotkanie jest oczywiście wolny.

Slideshow Macieja Hupy, 1 luty. godz 18:00, Cafe Skrzynka

10371670_756348017730622_1451261073598093986_n

Wernisaż wystawy fotografii Agnieszki Małasiewicz, 21 luty. godz 19:00, Cafe Skrzynka

10371670_756348017730622_1451261073598093986_n

Slideshow Agnieszki Małasiewicz, 7 marca. godz 18:00, Ośrodek Promocji Kultury Gaudemater

10371670_756348017730622_1451261073598093986_n

Wernisaż wystawy Wojciecha Mścichowskiego, 21 marca. godz 19:00, Cafe Skrzynka

10371670_756348017730622_1451261073598093986_n

Wojciech Mścichowski urodził się 1 lipca 1944 r. w Warszawie. Po upadku powstania i wysiedleniu przez Niemców, po wielomiesięcznej tułaczce trafił wraz z rodzicami na Ziemię Łowicką, do wsi Łyszkowice. Świadectwo maturalne otrzymał, kończąc Liceum Ogólnokształcące im. Chełmońskiego w Łowiczu. Z wykształcenia inżynier rybactwa po olsztyńskiej Wyższej Szkole Rolniczej. Z zamiłowania przyrodnik, fotograf, turysta, miłośnik tradycji i kultury ludowej. Od 1994 roku dziennikarz Tygodnika Katolickiego „Niedziela” (obecnie współpracownik na emeryturze) ilustrujący swoje teksty własnymi fotografiami. Od 2001 roku wraz z żoną mieszka na stałe w Częstochowie.

Jako zawodowy fotograf, a zarazem miłośnik tej formy ekspresji ma w swoich zbiorach kilka tysięcy zdjęć związanych z fotografią podróżniczą oraz scenami rodzajowymi, a także bieżącą dokumentacją. W OPK już w 2015 roku wiosną zaprezentował w slideshow efekty swojego podróżowania w Ziemi Świętej. Obiecał się z wystawą prezentującą obrazy z Jury Krakowsko –Częstochowskiej (a nawet Krakowsko-Wieluńskiej) – świat przyrody, ale też architekturę i przydrożne świątki. Słowa dotrzymał.

– Moje prace nie stanowią dzieł sztuki fotograficznej – mówi autor – a jedynie starają się pokazać obraz otaczającej rzeczywistości, widziany okiem przeciętnego człowieka, postrzegającego świat wraz z jego pięknem, ułomnościami i wszystkim, co zadziwia, wzrusza, czasem oburza, lecz zawsze pozostaje w pamięci. Jak powiedział jeden ze znawców sztuki fotografowania: zdjęcia nikomu nie służą do odkrywania brzydoty, jednak wielu osobom zwróciły uwagę na piękno otaczającego nas świata.

Wernisaż wystawy fotografii Huberta Wąska, 16 maja. godz 19:00. Ośrodek Promocji Kultury Gaudemater

10371670_756348017730622_1451261073598093986_n

Slideshow Huberta Wąska, 21 czerwca. godz 18:00. Ośrodek Promocji Kultury Gaudemater

10371670_756348017730622_1451261073598093986_n