9. Noc Kulturalna – program

9. Noc Kulturalna

15 czerwca 2012

ŻYWIOŁY NIE ŚPIĄ!
pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy

INAUGURACJA
18.00 Plac Biegańskiego
Żywioły – inscenizacja uczniów Autorskiego Liceum Artystycznego i Akademickiego w reż. Kamili Szymczyk-Brzykcy z towarzyszeniem grupy perkusyjnej L’ombelico del Mondo i Stowarzyszenia CZ-ART – przemarsz III. Al. NMP do Parku Stanisława Staszica

MUZYKA

18.00-4.00 Teatr from Poland, Al. NMP 2
Koncerty:
– Fabryka Kości (18.00)
– Ampera – rock (18.50)
– Menhor – metal, rock, rap (19.40)
– Zegarmistrz Czasu – folk, rock, ska (21.00)
– El.pank.el (23.00)
– Farben Lehre – gwiazda wieczoru (00.20)
– ogniste after party – Dj Unitra Fonica (02.30)

18.30 Kościół Ewangelicko-Augsburski, ul. Śląska 20
Muzyka żywiołów – koncert Orkiestry Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Jerzego Koska

19.00 Hormon Café, Al. Wolności 2/4
Etno-Break z wizualizacjami żywiołów i brzmieniem bębnów: DJ MK Fever, Edeedee, VJ Debst

19.00 Cafe Belg, Al. NMP 32
Marco Finito New Romantic & Eightees DJ set

19.30 Biblioteka Publiczna im. dr. W. Biegańskiego, Al. NMP 22
Bajzel w Bibliotece – koncert

20.00 i 21.00 Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, ul. Dąbrowskiego 1
Koncert laureatów I Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Fortepianem Warszawa 2012
– Marta Kowalczyk – skrzypce, Łukasz Chrzęszczyk – fortepian (laureaci I nagrody) (20.00)
– Magda Bojanowicz – wiolonczela, Piotr Kopczyński – fortepian (laureaci II nagrody) (21.00)
Organizatorzy: Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater

20.00-3.00 Red Café, ul. Dąbrowskiego 3
– Młode Talenty: Maria Markowska, Ewelina Mandrykin, Ewelina Wożniak, Adam Sikorski (20.00)
– Ewa Kłosowicz – wokal, Kuba Będkowski – instr. klawiszowe (21.30)
– Angelika Kiepura – wokal, Jurek Konieczek – instr. klawiszowe, Seweryn Miemiec – bas, Jacek Sroka-Ritau – gitara (22.30)
– Iga Kozacka – wokal, Michał Ostalski – instr. klawiszowe (23.30)
– Metro Live: Ryszard Kula – gitara, wokal, Dawid Kula – gitara, wokal, Cezary Hoffman – instr. klawiszowe, wokal, Anna Bińczyk – wokal, Janusz Szymanek – perkusja (00.30)

20.00 Mr. Boston Pub, ul. Lelewela 2
Walka o wodę, czyli Mad Max w Bostonie – klimaty muzyczne w wydaniu Senior Pancho & Prescot – Dobre Rytmy

20.00 Muzeum Haliny Poświatowskiej, ul. Jasnogórska 23
Śpiewamy poezję: Barbara Wierzbicka (sopran), Jacek Stawiarski (fortepian)

20.30 „Szafa Gra” Klub Kawy i Muzyki, Al. NMP 37
Gra żywiołów – koncert Modern Electric Trio z Wrocławia z projekcją multimedialną

21.00 Sala teatralna IV L.O. im. H. Sienkiewicza, Al. NMP 56
STOLIK – koncert grupy Karbido. Organizator: Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie

21.00 Kościół św. Jakuba Apostoła, ul. Kilińskiego 8
Koncert chóralny
– „Basilica Cantans” Chór Archikatedry pw. Św. Rodziny pod dyrekcją Włodzimierza Krawczyńskiego
– „Trzecie Piętro” Chór Akademii im. Jana Długosza pod dyrekcją Przemysława Jeziorowskiego

21.00 Klub Rura, Al. NMP 38
Hello to Ziemia: Viadrina, Thomas Langner, Severin Kvazniak, Philipp Kosel, Jakob Salander, VJ Debst

21.00-4.00 Podwórko Pan Wu, Al. NMP 28
Fire burn! Kulturalna Nocna Dub Sesja
– Zebra (21.00)
– Rise Up! Sound System (22.30)

21.30 Kawiarnia „Słodko-Gorzki”, ul. Kilińskiego 5
Cezik & KlejNuty – Kameralny Akt Solowy

22.00 Parking – Teatr Muzyczny, Al. Kościuszki 1,
Noc żywiołowego jazzu
– Magdalena Syposz – śpiew, Daniel Pomorski – trąbka, Łukasz Kluczniak – saksofon, Michał Rorat – fortepian, Kuba Dworak – kontrabas, Frank Parker – perkusja (22.00)
– Wojtek Fedkowicz Noise Trio (23.00)
– Underground Party – Muzyka Artystów Podziemia (00.30)
Organizator: Stowarzyszenie Jazzowe w Częstochowie i Klub ZERO

22.00-3.00 Park Stanisława Staszica, Altana
Powietrzny Clubbing – muzyka elektroniczna
– DJ No Mercy (22.00)
– Steve Nash & Pillow On A Mission, Szczepan Pospieszalski – trąbka, Max Mucha – bas, Mateusz Kluźniak – bębny (00.30)
Organizator: Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”

22.30-3.00 Podwórko Al. NMP 32 – Cafe Belg i Duquesa
– Pustki – koncert z balkonów kamienicy (22.30)
– Recycling Band z Krakowa (00.30)

23.00 Muzeum Częstochowskie – Galeria Dobrej Sztuki, Al. NMP 47
Patrząc na Wenus – koncert balkonowy: Katarzyna Jakóbczyk (sopran), Michał Biel (fortepian)
Organizator: Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”

23.30 Centrum Promocji Młodych – Willa Generała, Al. Wolności 30
Przypływy – recital wiolonczelowy Marty Kotaszewskiej, VJ Pillow – wizualizacje

00.00-02.00 Strefa kibica – Plac Biegańskiego
Maraton fortepianowy: Michał Biel, Mateusz Kurcab, Michał Rot, Jakub Staniszewski
Organizator: Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”

TEATR i LITERATURA

18.45 Park Stanisława Staszica, Altana
Akcja-TeatReakcja: Stworzenie świata – NIE/Tolerancja na ŚWIAT/ło przygotowana we współpracy z dziećmi z Domu Małego Dziecka oraz Dziećmi z Ośrodka Wychowawczo-Rewalidacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niewidomej i Niedowidzącej – Sylwia Oksiuta

19.00 Klub Politechnik, Al. Armii Krajowej 23/25
Sprzedawca marzeń – spektakl taneczny Częstochowskiego Teatru Tańca Włodzimierza Kucy

19.30 III Al. NMP, obok Cepelii
Mecz żywiołów – akcja uliczna Teatru Integracyjnego ALA

20.00 III Al. NMP
Ekonomia słowa – recytatorska akcja uliczna uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych

20.30-23.30 Teatralne Podwórko Al. NMP 2 – Teatr from Poland
– Ogień namiętności – spektakl w reż. Wojciecha Kołsuta, z kompozycją malarską, ogniem i efektami pirotechnicznymi (20.30)
– Żywioły miłosne – czyli Lo-Ve po zmierzchu – spektakl ze smokiem w tle Częstochowskiej Grupy Kowadło w reż. Wojtka Kowalskiego, do tekstu Władysława Sikory z Kabaretu POTEM (22.30)

21.30 Muzeum Częstochowskie – Ratusz, Al. NMP 45
Między nami dobrze jest – spektakl na podstawie dramatu Doroty Masłowskiej koła teatralnego Zespołu Szkół Plastycznych im. J. Malczewskiego

22.30 Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, ul. Dąbrowskiego 1
Agata szuka pracy – spektakl Teatru Politechniki Częstochowskiej w reż. Mariana Florka

WYSTAWY

18.00 Park 3 Maja
Sudan. Potrzeba wody – fotografie Wojciecha Grzędzińskiego – wystawa Polskiej Akcji Humanitarnej
Organizator: Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”

18.00 Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, ul. Dąbrowskiego 1
– Loyd The Magic Experience – wernisaż wystawy fotografii z kalendarza herbaty Loyd połączony z degustacją herbaty
– Małosolna nr 5 – wernisaż wystawy prac Marty Frej i Anny Wójcik

18.00-22.00 Regionalny Ośrodek Kultury, ul. Ogińskiego 13a
Trzy kolory – wernisaż wystawy fotografii Jolanty Rycerskiej

18.00-22.00 Muzeum Częstochowskie – Ratusz, Al. NMP 45
Do Broni! – wystawa obrazów, fotografii i pamiątek związanych z przedwojennym Wojskiem Polskim – podróż w czasie ze Stowarzyszeniem Historycznym Reduta Częstochowa

18.00-00.00 Biblioteka Publiczna im. dr. W. Biegańskiego, Al. NMP 22
Książę i żebrak – wystawa prac dzieci uczestniczących w Promienistym Plenerze Rodzinnym 8. Nocy Kulturalnej

18.00-1.00 Park 3 Maja
Czart idzie na żywioł
Zaparkowani – czarcia instalacja przestrzenna

18.00-4.00 Cafe Belg, Al. NMP 32
Wystawa malarstwa Marty Powązki

18.30 Park Stanisława Staszica
Żywioły – wernisaż wystawy fotografii uczniów Autorskiego Liceum Artystycznego i Akademickiego ALA

19.00 Konduktorownia, ul. Piłsudskiego 34/36
Wątki Maryjne w twórczości – wernisaż wystawy malarstwa i grafiki: J. Łydżby, A. Rokowskiego, A. Markowskiego, S. Perczak, J. Sztuki, M. Snarskiej, W. Zaręby, T. Lubaszki, W. Ratusińskiego
Referat Konrada Ludwickiego przedstawi Sebastian Banaszczyk
Kurator: Piotr Dłubak
Koncert towarzyszący: Jasnogórski Kwartet Wokalny „Cantus”

19.15 Teatr from Poland, Al. NMP 2
Ona i on – wystawa zbiorowa malarstwa i fotografii

20.00-2.00 Miejska Galeria Sztuki, Al. NMP 64
Materie Persony: Ekstremalna moda Haliny Mrożek – Sala Śląska (20.00-22.00 prezentacja ożywionych rzeźb-kostiumów)
Sztuka komiksu? – Sala Poplenerowa
Raz na kolorowo! Etnodizajn i inspiracje etnograficzne w  sztuce współczesnej – Sala Gobelinowa

Wystawy prezentowane w poszczególnych obiektach Muzeum Częstochowskiego: Rezerwacie Archeologicznym, Galerii Malarstwa i Rzeźby XIX i pierwszej poł. XX w. czynne w godz. 18.00-22.00, w Ratuszu, Galerii Dobrej Sztuki, Domu Poezji, Pawilonach Wystawowych w Parku St. Staszica czynne w godz. 18.00-00.00. Wystawy programowe prezentowane w Miejskiej Galerii Sztuki czynne w godz. 20.00-2.00.

FILM

22.00-1.00 Cinema City „Wolność”, ul. Kościuszki 5
Letnie Trailowanie – maraton zwiastunów śmiesznych, strasznych i ogólnie odjechanych

23.00-2.00 Ośrodek Kultury Filmowej, Al. NMP 64
– Generał – pokaz filmu niemego z muzyką na żywo Marcina Pukaluka (23.00) – Kino Iluzja
– EUROSHORTS – Europejski Festiwal Fabuły, Dokumentu i Reklamy (23.30) – ekran plenerowy

00.30 Centrum Promocji Młodych – Willa Generała, Al. Wolności 30
Noc żywych trupów – projekcja filmu w reż. George’a Romero, USA, 1968 (96 min.)

IMPREZY (NIE TYLKO) DLA DZIECI

18.00-22.00 Biblioteka Publiczna im. dr. W. Biegańskiego
Cztery żywioły – woda
– Hej! Żeglujże Żeglarzu… Rodzinny Plener Malarski – prowadzą Antoni Rot i Tadeusz Rzeźnik (16.00-18.00) – Skwer Solidarności
Cztery żywioły – ogień
– Taniec ognia – występ zespołu „Motylki” Miejskiego Przedszkola nr 35, Ogniste warsztaty prowadzą Lidia Jasińska i Halina Nalichowska (19.00) – Filia biblioteczna, ul. Księżycowa 2
Cztery żywioły – powietrze
– Jak statki po niebie – wystawa modeli samolotów – Filia biblioteczna, ul. Krakowska 46/50
– Świetliki na wieczornym niebie – pokaz podświetlanych modeli latających – Plac im. Jana Pawła II (przed Katedrą)
Cztery żywioły – ziemia
– Tajemnice ziemi w kilku odsłonach – zabawy z piaskiem, ziemią, gliną – prowadzą Elżbieta Bolkowska, Anna Łyko, Irmina Młynarczyk – Filia biblioteczna, ul. Kościuszki 4

18.00-23.00 Multicentrum „Zodiak”, Park Stanisława Staszica
– warsztaty Okiełznać żywioły – ilość miejsc ograniczona, informacja tel. 34 3605631 (18.00)
– gra twister Wojna żywiołów (21.00)

18.00-00.00 Dziedziniec Instytutu Plastyki Akademii im. Jana Długosza, ul. Dąbrowskiego 14
Zamaluj mnie – kartonowa instalacja Dominika Cierpiała, wspólne malowanie (18.00), prezentacja (23.00)

18.30 Kawiarnia „Słodko-Gorzki”, ul. Kilińskiego 5
Genesis – prezentacje o Ziemi

CIEKAWE PROPOZYCJE

18.00-21.00 III Al. NMP
Aleja Dobrego Smaku przygotowana przez Częstochowską Organizację Turystyczną

18.00 Seta i Galareta, ul. Waszyngtona 18 lok. 1
Ognista Woda PRLu – malowanie muralu w wykonaniu Monstfura

18.00 Plac Daszyńskiego
Ikarusy – instalacja Anity Grobelak

18.00-22.00 Biblioteka Publiczna im. dr. W. Biegańskiego – Filia biblioteczna, ul. Kościuszki 4
Cztery żywioły – ziemia: Wiszące ogrody – prezentacja kolekcji masek autorstwa Dominiki Radkowskiej

18.00-22.00 Muzeum Częstochowskie, Al. NMP 45
Do Broni! – podróż w czasie ze Stowarzyszeniem Historycznym Reduta Częstochowa, czyli warsztaty edukacyjno-historyczne:
– komisja poborowa połączona z musztrą, prelekcja na temat umundurowania i wyposażenia przedwojennego Wojska Polskiego oraz walk w 1939 roku na terenie Częstochowy (18.30-19.30, 19.30-20.30, 20.30-21.30) – Plac Biegańskiego
– pokaz filmu pt. Częstochowa 1939: Zapomniana bitwa (18.30, 19.30, 20.30) – Sala Reprezentacyjna w Ratuszu

19.00-1.00 Klub Plaża, ul. Kościuszki 14
Taneczne Żywioły – prezentacje i warsztaty z grupą „Snake Dance”

19.00-21.30 Planetarium Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza, Al. Armii Krajowej 13/15
Pokazy Cuda wszechświata i Lodowe Krainy (19.00, 20.00, 21.00)

20.00-4.00 Mr. Boston Pub, ul. Lelewela 2
Walka o wodę, czyli Mad Max w Bostonie
– Uzdatnianie wody – techniki przetrwania w sytuacjach realnego zagrożenia przedstawi Ekipa Survival Tech (20.00)
– Żywiołowe Cocktaile – Drinki Molekularne – prezentacja z degustacją (21.00)

20.30 Skwer Solidarności
Czart idzie na żywioł
Bastoners – taniec z kijami

21.00 Biblioteka Publiczna im. dr. W. Biegańskiego – Filia biblioteczna nr 9, ul. Nowowiejskiego 15
Cztery żywioły – woda: Płyną słowa… slam poetycki – prowadzi Ilona Kowalska

21.00-23.00 Miejska Galeria Sztuki, Al. NMP 64
Etno-ziemia. Zasiej z nami wzór – plenerowa akcja ogrodniczo-artystyczna przed budynkiem MGS

22.00-1.00 Plac Biegańskiego
Nocne obserwacje nieba – Częstochowski Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (w przypadku bezchmurnego nieba)

22.00-4.00 Plac Biegańskiego
Wniebowzięci – instalacja powietrzna Szymona Motyla

23.00 Muzeum Częstochowskie – Ratusz, Al. NMP 45
Jerzy Kędziora – żywioł – spotkanie z artystą w ramach jubileuszu 40-lecia pracy twórczej

23.30 Plac Biegańskiego
Taniec żywiołów – Paulina Paluch, „Las Flores Negras”, „Sabores de Salsa” i „One Way Crew” ze Studia Tańca i Ruchu IMPACT,  L’ombelico del Mondo, Stowarzyszenie CZ-ART
Organizator: Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”

00.00 Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, ul. Dąbrowskiego 1
Kosmiczne żywioły – prelekcja Tomasza Kisiela z Planetarium IF AJD

2.00 Centrum Promocji Młodych – Willa Generała, ul. Wolności 30
Nocne zwierzoujarzmianie – projekt wizualny Magdaleny Kanawki, Agaty Lankamer oraz Emilii Dudziec

GASTRONOMIA
20% rabatu na pizzę i wszystkie dania po okazaniu karnetu 9. Nocy Kulturalnej w Pizzeria Allegro, ul. Kościuszki 18/20, również na dowóz – tel. 34 365 54 53 (18.00-1.00) www.allegropizza.pl

STREFA KIBICA, Plac Biegańskiego
16.00 otwarcie strefy
Przedszkole KUBUSIA PUCHATKA (3-6lat), Game zone dla młodzieży (10-14lat), turniej młodego piłkarza, wystawa statyczna samochodów, prezentacje sponsorów, stoiska promo,
gastronomia, strefa Carlsberga, strefa VIP
16.15 MECZ 1 turnieju dorosłych
16.40 Mecz 1 turnieju dzieci
17.00 MECZ 2 turnieju dorosłych
Dj i konferansjer
Komentator sportowy
18.00 Mecz  Szwecja – Anglia – transmisja bezpośrednia
19.45 komentator sportowy – zapowiedzi i komentarze
Dj i konferansjer
20.45 Mecz Ukraina – Francja- transmisja bezpośrednia

Koordynator:
Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”

Autorka hasła: Małgorzata Wojciechowska
Design: Łukasz Szczubidło

Przedsprzedaż karnetów w cenie 9,99 zł od 11 czerwca 2012 w: OPK „Gaude Mater”, ul. Dąbrowskiego 1, Cafe Belg, Al. NMP 32, Muzeum Częstochowskie – Ratusz, Al. NMP 45, Cinema City „Wolność”, ul. Kościuszki 5, OKF „Iluzja”, Al. NMP 64.
Zapraszamy na stronę Nocy Kulturalnejwww.facebook.com/NocKulturalnaCzestochowa

Sponsorzy:


Patronat medialny: