22. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej ‚Gaude Mater’

22. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”

1-6 maja 2012

1 maja, wtorek

godz. 16.30  Muzeum Częstochowskie – Pawilon Wystawowy, Park Stanisława Staszica

Otwarcie wystawy fotograficznej Zdzisława Sowińskiego – Wojciech Kilar
współorganizator: Towarzystwo Muzyczne w Częstochowie

godz. 18.00 Bazylika Jasnogórska, ul. Kordeckiego 2

Koncert Inauguracyjny
z okazji 80. urodzin Wojciecha Kilara i 20-lecia Ogólnopolskiej Federacji Pueri Cantores

    • Katarzyna Trylnik – sopran
    • Chór Katedry Wawelskiej
    • „Schola Cantorum Misericordis Christi”
    • Jasnogórski Zespół Wokalny „Camerata”
    • Chłopięcy Chór Katedralny „Pueri Cantores Tarnovienses”
    • „Inovroclaviensis Cantans”
      Włodzimierz Siedlik – przygotowanie chórów
    • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
      Adam Klocek – dyrygent

Program: W. Kilar – Bogurodzica, Angelus, Exodus

Partner koncertu:

www.wojciechkilar.pl

godz. 21.00 Kościół Najświętszego Imienia Maryi, Al. NMP 54
Koncert na harmonikę szklaną i verrofon
Wiener Glasharmonika Duo (Austria)

  • Christa Schönfeldinger
  • Gerald Schönfeldinger

2 maja, środa

godz. 18.00 Kościół Ewangelicko-Augsburski, ul. Śląska 20

Koncert muzyki synagogalnej :
Shmuel Barzilai (Austria) – Kantor Synagogi z Wiednia
Aleksander Szewczenko (Ukraina) – akordeon
Maciej Gołębiowski (Polska) – klarnety

godz. 21.00 Kościół św. Jakuba, ul. Kilińskiego 8

Muzyka na Fletnię Pana :

  • Stefan Negura (Mołdawia) – Fletnia Pana
  • Traffic Strings (Rumunia)
    • Liviu Ailincai – I skrzypce
    • Viorel Bustean – II skrzypce
    • Lucian Moraru – altówka
    • Florin Mitrea – wiolonczela
    • Sandel Smarandescu – kontrabas
    • Iulian Neculache – klawesyn

Program: J. S. Bach, A. Vivaldi, G. Caccini, G. Enescu, S. Rachmaninov, R. Schumann.

3 maja, czwartek 

godz. 11.00 Jasna Góra – szczyt, ul. Kordeckiego 2

Inauguracja Liturgiczna Festiwalu

    • 600 chórzystów z Ogólnopolskiej Federacji Pueri Cantores 
      • „Il Canto Magnificat”, Warszawa-Wesoła
      • Słowiki Lubelskie
      • Siedlecki Chór Chłopięco-Męski „Pueri Cantores Podlachienses”
      • Chłopięcy Chór Katedralny „Pueri Cantores Tarnovienses”, Tarnów
      • Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej
      • Chór Chłopięcy Miasta Olsztyn
      • Zabrzański Chór Chłopieco-Męski „Pueri Cantores Silesienses”
      • „Cantores Honorati”, Biała Podlaska
      • „Inovroclaviensis Cantans”, Inowrocław
      • „Schola Cantorum Misericordis Christi”, Biała Podlaska
      • Archikatedralny Chór Chłopięco-Męski „Cantores Minores”, Warszawa
      • Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej
      • „Filie Mariae”, Częstochowa
      • Jasnogórski Zespół Wokalny „Camerata”
      • Jasnogórski Chór Chłopięcy „Pueri Claromontani”
        Jarosław Jasiura – dyrygent

Program: Jan Maklakiewicz – Msza Świętokrzyska na chór i organy

godz. 16.00 Kościół Seminaryjny, ul. św. Barbary 41

Koncert prawykonań sakralnych
Wręczenie nagród w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Musica Sacra

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”
Anna Szostak – dyrygent

W programie: utwory laureatów konkursu – Bartosza Kowalskiego, Phillipa Armstrnga Cooke’a, Michała Malca, Douglasa Gary’ego Pew – oraz P. Łukaszewskiego, Ł. Urbaniaka, P. Sydora, R. Twardowskiego i M. Borkowskiego.

godz. 19.00 i 21.00 Konduktorownia – Galeria Regionalnego Towarzystwa Sztuk Pięknych, ul. Piłsudskiego 34/36

Spektakl Przejście 

Leszek Mądzik – reżyseria
Tomasz Stańko – muzyka

4 maja, piątek

godz. 17.00 Galeria Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”, ul. Dąbrowskiego 1

Wernisaż wystawy malarstwa Kazimierza Bednarza

godz. 19.00 Kościół Seminaryjny, ul. św. Barbary 41

Koncert muzyki dawnej
Joanne Lunn (Wielka Brytania) – sopran
Akademie für Alte Music Berlin (Niemcy)
Program: J. S. Bach

Bilety na koncert już dostępne na TICKETPRO.PL

5 maja, sobota

godz. 18.00 Hala „Polonia”, ul. Dekabrystów 43

GREGORIAN (Niemcy/Wielka Brytania)

Bilety na koncert już dostępne na TICKETPRO.PL

godz. 21.00 Kościół Prawosławny p.w. Ikony Częstochowskiej Matki Bożej, ul. Kopernika 23

Koncert muzyki cerkiewnej 

Cosmic Voices from Bulgaria
Vania Moneva – dyrygent

6 maja, niedziela

godz. 18.00 Bazylika Jasnogórska, ul. Kordeckiego 2

Koncert finałowy
pamięci Krzysztofa Pośpiecha, pierwszego dyrektora Festiwalu

    • Iwona Hossa – sopran
    • Joanna Grocholska – alt
    • Tomasz Krzysica – tenor
    • Wojciech Gierlach – bas
    • Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej
    • Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis 
    • Schola Gregoriańska Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina
      Michał Sławecki – magister chori
      Jan Łukaszewski – dyrygent

Program: W. A. Mozart Requiem d-moll KV 626 (wersja liturgiczna)

 

ETNO*C
28-30 kwietnia 2012

Wieczór egipski, sobota, 28 kwietnia
przygotowany we współpracy z Ambasadą RP w Egipcie
Klub Roxy, ul. Dąbrowskiego 7

13.00 Warsztaty tańca arabskiego – prowadzi Paulina Paluch
15.00 Warsztaty pisania hieroglifów – prowadzi Klara Górecka
17.00 Pokaz makijażu egipskiego – Kamila Misiak (Ankara)
18.00 Pokaz parzenia kawy arabskiej – Klara Górecka
18.30 Mnisi, mumie i archeolodzy – wykład Tomasza Góreckiego z Muzeum Narodowego w Warszawie
20.00 Pokaz tańca arabskiego – grupa „Las Flores Negras”
20.30 Prezentacja multimedialna Dostęp do wody pitnej – prawo człowieka czy przywilej? – Tadeusz Szczepaniak Polska Akcja Humanitarna
22.00 Koncert zespołu „Makam” w składzie:

  • Maria Pomianowska – wokal, instrumenty smyczkowe
  • Mateusz Szemraj – oud
  • Wojciech Lubertowicz – darabukka, daf
  • Mohammad Rasuli – ney
  • gość specjalny: Laith Faisal Ali Suleiman (Egipt) – flet

23.00 Afterparty z muzyką arabską

Imprezy towarzyszące:
Wystawa fotografii ze zbiorów Klary i Tomasza Góreckich
Stragan arabski

Wieczór Saamów/lapoński, niedziela, 29 kwietnia
pod patronatem Ambasady Królestwa Norwegii
Konduktorownia – Galeria Regionalnego Towarzystwa Sztuk Pięknych, ul. Piłsudskiego 34/36

13.00 Warsztaty i pokaz tkania tradycyjnych pasów saamskich – prowadzi Lotta Willborg Stoor
(Szwecja)
15.30 Warsztaty śpiewu joik – prowadzi Per Niila Stålka (Szwecja)
17.30 Prezentacje fotografii i nagrań z trekkingów po ziemiach Laponii – Marek Styczyński
19.00 Sápmi – kraj pod gwiazdami Ursaa Maioris. Krajobraz, język, wierzenia – wykład dr Marii Sibińskiej z Uniwersytetu Gdańskiego
20.30 Projekcja filmu Bunt w Kautokeino, reż. Nils Gaup, Dania/Norwegia/Szwecja 2008 (100 min.)
22.30 Noise to silence – Koncert zespołu „Karpaty Magiczne” w składzie:
– Anna Nacher – głos, gitary, e-bow, tampura, mini harmonium, alaskański bęben ogniowy, drumle
– Marek Styczyński – preparowane cymbały santoor, trąby sygnałowe i instrumenty pasterskie, mini klarnet, analogowa elektronika: Badoog i Motophon, drumle, instr. perkusyjne
– Małgorzata „Tekla” Tekiel – gitara basowa
– gośc specjalny: Per Niila Stålka (Szwecja) – joik

Imprezy towarzyszące:
Wystawa fotografii ze zbiorów Marka Styczyńskiego
Wystawa rękodzieła ze zbiorów Lotty Willborg Stoor

Herbaciarnia „Cafe Belg”, Al. NMP 32
23.30 Afterparty z muzyką lapońską

Wieczór kataloński, poniedziałek, 30 kwietnia
przygotowany we współpracy z Urzędem Miasta Sant Cugat del Valles w Hiszpanii, Coordinadora d’Entitats de la Cultura Popular i Tradicional Catalana de Sant Cugat del Valles i Stowarzyszeniem
CZ-ART

Muzeum Częstochowskie – Ratusz, Al. NMP 45

13.00 Warsztaty tańca Sardana
14.00 Castellers – warsztaty budowania wieży z ludzi
15.00 Bastoners – warsztaty tańca z kijami
16.00 Diables – prezentacja grupy
17.30 Krainy Katalońskie: Różnorodny region o jednej kulturze – wykład dr Alfonsa Gregori i Gomisa z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
19.00 Projekcja filmu Czarny chleb, rez. Agustín Villaronga, Hiszpania/ Francja 2010 (108 min.)
21.30 Pokaz grup Bastoners, Diables oraz tańca katalońskiego
22.00 Cercavila – parada z III Alei NMP do Delikatesów Kulturalnych „La Hacienda”
Jeśli chcesz być naprawdę blisko wydarzeń i nie boisz się ognia, 30 kwietnia będziesz miał możliwość iść w paradzie nie obok, nie za, nie przed, ale razem z diabłami! Pamiętaj, żeby założyć czapkę lub bawełnianą bluzę z kapturem, jeans’y oraz chustkę do zakrycia twarzy. Niezbędne też będą pełne buty(dziewczyny zapomnijcie o szpilkach!). Ważne jest, żeby ubrania nie zawierały syntetycznych materiałów. Udział w paradzie na własną odpowiedzialność.

Delikatesy Kulturalne „La Hacienda”, ul. Kilińskiego 9

Imprezy towarzyszące:
22.30 Afterparty z kulinariami: Degustacja wina hiszpańskiego – Stowarzyszenie Catalunya-Polska i „Pa amb tomàquet”
Wystawa fotografii prezentującej święto Festa Major w Sant Cugat del Valles

Etniczne tło muzyczne na wszystkich imprezach Etno*cy zapewni Ankara.

Podczas Etno*cy będzie prowadzona zbiórka pieniędzy na realizację projektów wodnych Polskiej Akcji Humanitarnej w Sudanie Południowym i Somalii.

Na wszystkie imprezy Etno*cy wstęp wolny.

Na warsztaty obowiązują zgłoszenia.
Formularz zgłoszenia, również dostępny w miejscach warsztatów, w OPK Gaude Mater i na stronie www.gaudemater.eu.
Na zgłoszenia czekamy do 23 kwietnia. Ilość miejsc ograniczona.

Współorganizatorzy Etno*cy:

  • Ambasada Rzeczypospolitej w Kairze
  • Coordinadora d’Entitats de la Cultura Popular i Tradicional Catalana de Sant Cugat del Valles
  • Delikatesy Kulturalne „La Hacienda”
  • Herbaciarnia Cafe Belg
  • Instytut Cervantesa w Krakowie
  • Klub Roxy
  • Młodzieżowa Rada Miasta
  • Muzeum Częstochowskie
  • Polska Akcja Humanitarna
  • Regionalne Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych – Konduktorownia
  • Stowarzyszenie Catalunya – Polska
  • Stowarzyszenie Wspierania Działań Młodzieży CZ-ART
  • Urząd Miasta Sant Cugat del Valles w Hiszpanii

SPONSORZY:

   

 

PATRONAT MEDIALNY:


www.dwojka.polskieradio.pl
              

Patronat medialny ETNO*Cy: