Koncert z pisanką

Koncert z pisanką

…czyli muzyka z jajem

Sobota, 13 marca 2010, godz. 18:00
Sala Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”

FOTORELACJA
fot. Marcin Szpądrowski

• Koncert muzyki polskiej
• Pokaz malowania pisanek metodą batiku (woskiem)
• Opowieści o tradycjach wielkanocnych

KONCERT
o tematyce związanej z Wielkanocą i polskim folklorem,
wykonany przez dwie utalentowane artystki,  laureatki konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, regularnie koncertujących w renomowanych salach koncertowych Polski, Europy i Ameryki Północnej.

Barbara Karaśkiewicz
• pianistka,
absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach (dyplom z wyróżnieniem otrzymała w 1999 roku).
Studia podyplomowe odbywała pod kierunkiem wybitnego polskiego pianisty Wojciecha Świtały.
Jest trzykrotną stypendystką Towarzystwa im. F.Chopina, Prezydenta Miasta Katowic, była nagradzana przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Koncertuje w salach Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austrii, Czech, Estonii, Mołdawii, Macedonii, Meksyku.
Nagrała 3 płyty solowe: podwójny album z dziełami fortepianowymi  R. Statkowskiego oraz – ostatnio – z utworami brytyjskiego współczesnego kompozytora Michaela Garretta.

Aleksandra Szwejkowska-Belica
• skrzypaczka,
absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu (dyplom z wyróżnieniem otrzymała w 1995 roku).
W 1997 roku ukończyła z najwyższą notą studia podyplomowe w Wyższej Szkole Muzycznej w Mannheim (Niemcy) u prof. Wandy Wiłkomirskiej.
Jest trzykrotną stypendystką Prezydenta Miasta Częstochowy, ponadto stypendystką Ministra Kultury i Sztuki, Fundacji im.S.Batorego, a także niemieckiej fundacji  DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst). Koncertuje w kraju i za granicą (Niemcy,USA, Szwajcaria, Szwecja, Palestyna, Ukraina). Nagrała 3 płyty:
„Barwy wieczoru”, „Kaprys polski” oraz – ostatnio – z dziełami skrypcowymi K. Szymanowskiego.

Obecnie artystki pracują razem nad pierwszą wspólną płytą, która ukaże się jeszcze w tym roku.

PISANKI

Wystawa
Kolekcja pisanek w zbiorach małżeństwa Aleksandry i Arkadiusza Beliców z Częstochowy liczy ponad 600 zdobionych jajek. Składają się na nią pisanki pochodzące z róznych stron Polski, z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Słowacji, Rosji, Czech, Węgier, Rumunii, Niemiec, Włoch, Holandii wyspy Bali, Kenii, Nepalu, Indii i wielu innych krajów.

Pokaz malowania     
 
Od kilku lat w okresie wilekanocnym Aleksandra i Arkadiusz Belicowie biorą udział w międzynarodowych wystawach. Organizują pokazy malowania pisanek, których celem jest podtrzymanie zwyczaju zdobienia jajek wielkanocnych. Są wielokrotnymi laureatami pierwszych nagród i Grand Prix w krajowych i międzynarodowych konkursach pisankarskich.

Poprzez łączenie sztuki ludowej z muzyką i fotografią artystyczną propagują te elementy polskiej kultury z powodzeniem zarówno w kraju jak i za granicą.