ARTQUAKE ‚2013 – wykonawcy

Wykonawcy – stypendyści Prezydenta Miasta Częstochowy

Muzycy:

Marta Kotaszewska – wiolonczela
Swoją przygodę z wiolonczelą rozpoczęła w 2003 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie w klasie pani Ewy Wesołowskiej. Od 2005 r. kontynuowała naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. w klasie Sergieja Rysanowa. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Stanisława Firleja. Do swoich największych sukcesów może zaliczyć m.in.:
– wyróżnienie na Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych im. Z. Wojciechowskiej w Bydgoszczy
– finał IV Ogólnopolskiego Forum Młodych Instrumentalistów „Z muzyką F. Chopina” w Rybniku.
Brała udział w Koncercie Dyplomantów z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej. Uczestniczyła także w wielu międzynarodowych kursach mistrzowskich.
W 2011 r. została wyróżniona Stypendium Prezydenta Miasta Częstochowy za szczególne osiągnięcia w dziedzinie muzyki.

Paulina Kucharczyk – skrzypce
naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat pod kierunkiem Marii Kloś w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie, gdzie jako licealistka kształciła się pod kierunkiem Aleksandry Szwejkowskiej-Belicy. Obecnie jest studentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie skrzypiec Kazimierza Skowronka oraz w klasie teorii muzyki.
Swoje umiejętności doskonaliła także na wielu kursach i warsztatach, prowadzonych przez Bartłomieja Nizioła, Rolanda Baldiniego, Tima Frederiksena, Wiesława Kwaśnego, Teresę Głąbównę i Sławomira Tomasika.
Do jej najważniejszych osiągnięć należą przede wszystkim nagrody w dziedzinie kameralistyki, między innymi:
– I nagroda w XIII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie-Łomiankach (z kwartetem smyczkowym Acceso) – 2013,
– II nagroda w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Dolnym Kubinie na Słowacji – 2008,
– II nagroda w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Smyczkowych Zespołów Kameralnych w Warszawie – 2009.
Wystąpiła w koncercie dyplomantów z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Tomasza Chmiela (2011). We wrześniu 2013 roku wzięła udział w projekcie International Lutosławski Youth Orchestra, z którą koncertowała w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Ewy Strusińskiej, a także w festiwalu Szalone Dni Muzyki w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, gościnnie jako członek orkiestry symfonicznej Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie. W 2010 roku była członkiem młodzieżowej orkiestry symfonicznej Central European Initiative Youth Orchestra, z którą odbyła dwie tury koncertowe we Włoszech (pod dyrekcją Igora Coretti-Kureta), w roku 2013 natomiast wzięła udział w projekcie Internationale Junge Orchesterakademie, koncertującą podczas 19. Bayreuther Osterfestival w Niemczech (pod dyrekcją Matthiasa Foremny’ego). Ponadto na stałe koncertuje z Akademicką Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie miała okazję pracować z takimi dyrygentami jak: Michał Klauza, Mirosław Jacek Błaszczyk, Jacek Kaspszyk, Larry Livingstone, Lutz Koehler, czy Szymon Bywalec. Bierze także udział w prawykonaniach utworów studentów klas kompozycji w swojej uczelni.
Jest stypendystką Prezydenta Miasta Częstochowy oraz Centrum Edukacji Artystycznej.

Justyna Rodasik – skrzypce, wokal
Ur. 10.03.1989 r. w Częstochowie. Absolwentka Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, stypendystka Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie muzyki (2011). Jest jedną z założycieli grupy oJ taM, z którą odniosła wiele sukcesów w konkursach ogólnopolskich, m.in.:
– I miejsce na Ogólnopolski Festiwalu „Port Pieśni Pracy” – Tychy 2011,
– I miejsce na XXII Ogólnopolskich Spotkaniach z Piosenką Żeglarską i Muzyką Folk „Szanty we Wrocławiu” – 2011,
– III miejscece oraz Nagroda Publiczności na 36. Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Turystycznej „YAPA” – Łódź 2011,
– I miejsce na 41. Międzynarodowym Kampusie Artystycznym „FAMA 2011″ Eliminacje – Częstochowa,
– II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu SZANTY W GIŻYCKU 2011,
– I miejsce na KROSS SZANTY FESTIWAL – Mikołajki 2011.
Od października 2012 jest wokalistką i skrzypaczką w zespole Trzecia Miłość, z którym zajęła m.in.:
– I miejsce na XXVIII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „KOPYŚĆ” (Białystok 2013),
– I miejsce na Szantach w Giżycku (Giżycko 2013)
– I miejsce na Festiwalu Piosenki Żeglarskiej (Charzykowy 2013).

Michał Biel – fortepian
Ur. w 1990 roku w Opolu. Tam też przez dwa lata uczęszczał na naukę gry na fortepianie do Państwowej Szkoły Muzycznej I st. Edukację muzyczną kontynuował w Zespole Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie, którą ukończył w klasie fortepianu mgr Henryki Zasempy-Kozery z wynikiem celującym. Obecnie jest studentem II roku studiów II stopnia na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego i klasie kameralistyki prof. dr hab. Grzegorza Biegasa na profilu solowo-korepetytorskim.
Dwukrotny stypendysta Prezydenta Miasta Częstochowy w 2002 i 2007 roku. Laureat wielu nagród i wyróżnień na konkursach muzycznych, m.in.:
– II nagroda w kategorii I w XVII Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. F. Schuberta  –  Jesenik (Czechy) 2011,
– I nagroda w XI Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego –Łomianki 2011,
– nagroda za wyróżniający akompaniament w IX Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Ludomira Różyckiego – Gliwice 2013.
Uczestniczy w licznych kursach i warsztatach muzycznych prowadzonych przez wybitnych pedagogów, m.in.: prof. Wojciecha Świtałę, prof. Jerzego Sterczyńskiego, prof. Elżbietę Tarnawską, prof. Aleksieja Orłowieckiego, prof. Anthony Spiri, prof. Beatrice Berhold.
Od października 2013 roku jest również Akademii Operowej przy Teatrze Narodowym w Warszawie.
Współpracuje z Ośrodkiem Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie, Filharmonią Śląską, a także Instytucją Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”.

Mateusz Chmielewski – akordeon
Ur. 23.08.1990 r. w Blachowni (woj. śląskie). W 1999 roku rozpoczął naukę gry na instrumentach klawiszowych w GOKiS w Konopiskach u Dariusza Hermana. Od 2001 roku uczył się gry na akordeonie w Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Częstochowie u Anny Jaśkiewicz, a w roku 2009 ukończył POSM II st. z wyróżnieniem w klasie akordeonu Artura Kozłowskiego (wcześniej Piotra Biazika). Od 2009 roku jest studentem Wydziału Instrumentalnego  Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, najpierw w klasie akordeonu prof. Jerzego Jurka, a aktualnie w klasie prof. Jerzego Łukasiewicza i dr Rafała Grząki.
Wielokrotnie uczestniczył w mistrzowskich kursach interpretacji, pracując pod okiem wybitnych pedagogów i wirtuozów, m. in. Włodzimierza Lecha Puchnowskiego, Jerzego Jurka, Aleksandra Dmitriewa, Wladimira Murzy, Klaudiusza Barana, Bogdana Dowlasza, Joachima Pichury, Marka Andryska, Gennady’ego Sawkowa i wielu innych.
Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Częstochowy i Warszawy koncertując m. in. w Filharmonii Częstochowskiej, Filharmonii Narodowej, Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Teatrze „Syrena” w Warszawie, Urzędzie Miasta Częstochowy, Muzeum Częstochowskim, Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”, Klubie Jazzowym „Paradoks”, MDK, ROK oraz w wielu innych instytucjach.
Występuje zarówno solo, jak i w zespołach kameralnych. Jest laureatem wielu nagród na konkursach krajowych i międzynarodowych:
– XV Gorlickie Konfrontacje Akordeonowe – Gorlice 2013 – III miejsce (solo)
– International Accordion Competition – Wilno 2013 – wyróżnienie (solo)
– XIX Mławski Festiwal Akordeonowy „Od solisty do orkiestry” – Mława 2013 – III miejsce (solo)
– IV Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy – Solec-Zdrój 2012 – III miejsce (duet)
– XVII Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe – Sanok 2012 – II miejsce (duet)
– XVII Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe – Sanok 2012 – wyróżnienie (solo)
– XII Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Muzyki Rozrywkowej i Popularnej Concertina – Giżycko 2012 – III miejsce (duet)
– XVIII Mławski Festiwal Akordeonowy „Od solisty do orkiestry” – Mława 2012 – II Miejsce (solo)
– XVIII Mławski Festiwal Akordeonowy „Od solisty do orkiestry” – Mława 2012 – III Miejsce (duet)
– X Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy – Szczecin 2009 – wyróżnienie (solo)
– XII Prezentacje Muzyki Akordeonowej „Harmonia Viva” – Wrocław 2009 – II miejsce (duet)
– XIII Gorlickie Konfrontacje Akordeonowe – Gorlice 2009 – II miejsce (duet)
– IX Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Muzyki Rozrywkowej i Popularnej – Giżycko 2009 – III miejsce (duet)
– XV Mławski Festiwal Akordeonowy „Od solisty do orkiestry” – Mława 2009 – I miejsce (duet)
– Międzynarodowy Konkurs – „Citta di Castelfidardo” – Castelfidardo 2008 – VI miejsce (duet)
– Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy – Chełm 2008 – II miejsce (duet)
– II Festiwal Akordeonowych Zespołów Kameralnych – Zabrze 2008 – I miejsce (duet)
– X Prezentacje Muzyki Akordeonowej „Harmonia Viva” – Wrocław 2007 – I miejsce (duet)
Jest stypendystą Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej, Prezydenta Miasta Częstochowy oraz Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości.

Plastycy:

Karolina Grzesiak
Absolwentka grafiki w Instytucie Sztuki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Jest dwukrotną stypendystką Prezydenta Miasta Częstochowy. Pasjonuje się fotografią mody oraz portretem. Ma na swoim koncie kilka wystaw zbiorowych, instalację fotograficzną oraz debiut indywidualny w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. Jej prace ukazały się w wielu magazynach polskich i zagranicznych, m.in. „Nu-Mode Magazine”, „PH Magazine”, „Confashion Magazine”.
www.karolinagrzesiak.com

Dominik Cierpiał
Ur. w 1988 roku. Student V roku grafiki na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Jest dwukrotnym stypendystą Prezydenta Miasta Częstochowy (2012 i 2013). Czynny uczestnik miejskiego życia kulturalnego, współpracujący z częstochowskimi instytucjami: Ośrodkiem Promocji Kultury „Gaude Mater”, Centrum Promocji Młodych, Miejską Galerią Sztuki oraz Muzeum Produkcji Zapałek. Uczestnik Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej w ramach Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie w 2012 roku.

Maciej Polak
Ur. w 1993 roku w Blachowni. W 2012 roku ukończył z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie.  Obecnie jest studentem II roku Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Stypendysta Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie sztuk plastycznych. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych. Laureat wielu konkursów w dziedzinie malarstwa oraz grafiki. Na co dzień jako projektant współpracuje z polskimi markami odzieżowymi i muzykami.

Tomasz Wojtysek
Ur. w 1983 roku w Częstochowie. Absolwent Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie – zdobył dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Wernera Lubosa (2007). Członek ZPAP Okręgu Częstochowskiego. Jest trzykrotnym stypendystą Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie plastyki (2008, 2011 i 2012). Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i projektowaniem graficznym. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Na swoim koncie ma wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Jest laureatem Nagrody Dyrektora Ośrodka Kultury w Jaworniku Polskim (plener Hadle Szklarskie, 2009).
Wystawy indywidualne
– Zobaczyć dźwięk, usłyszeć obraz – odsłona druga – Miejska Biblioteka Publiczna, Galeria „Da Vinci”, Jastrzębie-Zdrój – 2013,
– Aus allen Wolken – Burggalerie Jever, Niemcy – 2013,
– Artquake – Galeria Broetzinger Art – Pforzheim, Niemcy – 2012,
– Zobaczyć dźwięk, usłyszeć obraz – Galeria Promocji Młodych Antresola, Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa – 2011,
– Krzyż jako symbol Miłości – Galeria Coffeeart, Częstochowa – 2009,
– Krzyż jako symbol Miłości – Galeria Pod Nad, Tarnowskie Góry – 2008,
– Malarstwo – Galeria Rue de Foch, Częstochowa – 2005.
www.wojtysek.art.pl