11. Festiwal im. Kaliny Jędrusik i Konkurs Dobrej Piosenki 2018

11. Festiwal im. Kaliny Jędrusik i Konkurs Dobrej Piosenki

6-7 kwietnia 2018

Festiwal-Kaliny-Jędrusik-2018-Ośrodek-Promocji-Kultury-Częstochowa

Festiwal im. Kaliny Jędrusik odbywa się w Częstochowie od 2008 roku. Jest organizowany przez Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” i stanowi doskonałą okazję do promocji znakomitej patronki Festiwalu, związanej z Częstochową, czyli Kaliny Jędrusik, ikony polskiej kultury i piosenki. W 2018 roku odbędzie się już 11. edycja wydarzenia, dokładnie w dniach 6-7 kwietnia w Częstochowie.

Głównym punktem programu Festiwalu są koncerty polskich zespołów i solistów. Wydarzeniu towarzyszy Konkurs Dobrej Piosenki dla zdolnych wokalistów. Każda edycja zarówno Festiwalu, jak i Konkursu ma swojego patrona – wykonawcę bądź kompozytora. W tym roku patronem jest Wojciech Młynarski.

Kto wystąpi podczas 11. edycji Festiwalu

W ramach 11. Festiwalu im. Kaliny Jędrusik w roku 2018, poza tegorocznymi uczestnikami Konkursu i Piotrem Zubkiem, laureatem poprzedniej edycji, na scenie pojawi się zespół Młynarski plays Młynarski z Janem Młynarskim oraz Gabą Kulką. Grupa wykonująca muzykę z pogranicza jazzu i muzyki alternatywnej wydała w październiku 2010 roku płytę zatytułowaną Rebeka Nie Zejdzie Dziś Na Kolację. Zespół dał koncerty na scenach całej Polski, uświetnił galę rozdania Paszportów Polityki 2010, był nominowany do Fryderyka w dwóch kategoriach: Album Roku Piosenka Poetycka oraz Fonograficzny Debiut Roku. Z kolei album muzyczny zdobył bardzo pochlebne recenzje w prasie muzycznej.

Program Festiwalu

6 kwietnia
Miejski Dom Kultury w Częstochowie
19:00 – Koncert Młynarski plays Młynarski feat. Gaba Kulka

7 kwietnia
Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater
12:00-16:00 – przesłuchania uczestników Konkursu Dobrej Piosenki
18:00 – minirecital Piotra Zubka, laureata zeszłorocznego Konkursu Dobrej Piosenki w ramach 10. Festiwalu im. Kaliny Jędrusik oraz prezentacje laureatów tegorocznego Konkursu Dobrej Piosenki

Jak dojechać

(mapa poniżej)

Konkurs Dobrej Piosenki 2018

Konkurs Dobrej Piosenki jest zaadresowany do każdego wokalisty przed debiutem płytowym, bez ograniczeń wiekowych. Szczegółowy regulamin Konkursu oraz Karta zgłoszeń poniżej.

>>Regulamin Konkursu Dobrej Piosenki

>> Karta Zgłoszeniowa do Konkursu Dobrej Piosenki pdf / docx

Historia Festiwalu

Pierwszą patronką Festiwalu była rzecz jasna sama Kalina Jędrusik, jury przewodniczyła Magda Umer, a gwiazdą wydarzenia był Grzegorz Turnau. W konkursie triumfowała wówczas częstochowianka Anna Andrzejewska. W gronie pozostałych patronek i patronów Festiwalu byli: Irena Santor, Krzesimir Dębski, Grzegorz Ciechowski, Kabaret Starszych Panów, Włodzimierz Korcz, Edyta Geppert, Hanna Banaszak, Ewa Bem, Andrzej Zaucha.

Patronka Festiwalu – Kalina Jędrusik

Kalina Jędrusik, słynna aktorka i artystka kabaretowa, urodziła się 5 lutego 1930 roku (niektóre źródła podają rok 1931) w Gnaszynie, obecnej dzielnicy Częstochowy. W tym mieście spędziła wczesną młodość i była z nim bardzo związana. Po studiach aktorskich w Krakowie w 1953 roku trafiła na deski gdańskiego Teatru Wybrzeże, gdzie zwróciła na siebie uwagę pierwszymi rolami. Z czasem występowała także na scenach warszawskich. Ogromną popularność przyniosły jej wykonania piosenek Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego w Kabarecie Starszych Panów (1958-1966), m.in. Bo we mnie jest seks, Ciepła wdówka na zimę czy Nie, nie, nie budźcie mnie. Jako aktorka grała u największych polskich reżyserów filmowych, m.in. u Andrzeja Wajdy (Ziemia obiecana), Janusza Morgensterna (Jowita) i Krzysztofa Kieślowskiego (Podwójne życie Weroniki – jej ostatnia rola). Zmarła 7 sierpnia 1991 roku w Warszawie.

» Archiwum