Oratorium Mesjasz Georga Friedricha Händla

Oratorium_Mesjasz_Heandel_Festiwal_Gaude_Mater_2018_grafikaKoncert Finałowy. Oratorium Mesjasz Georga Friedricha Händla w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Filharmonii Częstochowskiej. Dyryguje Adam Klocek. Koncert poprowadzi Regina Gowarzewska.

Wykonawcy:
Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej
Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum”
Anna Wilk – sopran, Marta Motkowicz – mezzosopran, Tomasz Krzysica – tenor, Robert Gierlach – bas
Adam Klocek – dyrygent
Janusz Siadlak – przygotowanie chóru
Regina Gowarzewska – prowadzenie koncertu

Oratorium Mesjasz Georga Friedricha Händla to pochodzące z 1741 roku oratorium stworzone przez jednego z najwybitniejszych twórców muzyki późnego baroku, niemieckiego kompozytora Georga Friedricha Händla. Utwór został wykonany po raz pierwszy 13 kwietnia 1742 roku w Dublinie. Od razu wzbudził ogromne zainteresowanie i przyniósł kompozytorowi światową sławę. Oratorium jest przyjmowane z zachwytem w każdej epoce, stawiane na równi z Pasją według św. Mateusza J.S. Bacha.

Całość składa się z 53 fragmentów solowych, chóralnych i kameralnych, z kolei tekst oratorium jest zaczerpnięty z wersetów Pisma Świętego (głównie ksiąg prorockich Starego Testamentu, ale również z Nowego Testamentu). Ich wyboru i zestawienia dokonał Charles Jennens. Kompozycja podzielona jest na trzy części: pierwsza z nich stanowi zapowiedź przyjścia Mesjasza, druga dotyczy Jego życia, śmierci i zmartwychwstania, ostatnia część opowiada o misji zbawienia ludzkości. Jedną z najpopularniejszych kompozycji w oratorium jest chór „Hallelujah”.