„Wokół organów Jasnogórskich”. Koncert organowy w wykonaniu Emanuela Bączkowskiego

Bączkowski_Festiwal_Gaude_Mater_2018_grafikaPodczas recitalu organowego „Wokół organów Jasnogórskich” w ramach XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie będzie można usłyszeć następujące kompozycje w wykonaniu Emanuela Bączkowskiego: J.S. Bach (1685-1750) – Preludium i fuga Es dur BWV 552, J. G. Walther (1684-1748) – Concerto si minor, E. Bączkowski – Improwizacje Jasnogórskie, E. Rimbault (1816-1876) – The Silver Trumpets, P. Eben (1929-2007) – Lied des leiermannes, J.S. Bach (1685-1750) – Toccata i fuga d moll BWV 565. Do koncertu wprowadzi Beata Młynarczyk.

Emanuel Józef Bączkowski występował wielokrotnie w ramach Europejskich i Międzynarodowych Festiwali Organowych. Koncertuje jako solista i kameralista. W najznamienitszych Bazylikach Rzymskich wykonał cykl recitali tematycznie związanych z Bożym Narodzeniem i Wielkim Postem, promujących polską muzykę organową. Z okazji Europejskiego Kongresu Sodalicji Mariańskiej wykonał specjalny Papieski Koncert w Bazylice Wadowickiej (2015). Jest Dyrektorem Artystycznym i współpomysłodawcą Papieskich Koncertów w Diecezji Radomskiej. Do najważniejszych projektów, związanych z osobą Papieża Jana Pawła II, spośród dużej liczby, można zaliczyć następujące wydarzenia artystyczne: Koncerty Papieskie w ramach duchowego przygotowania oraz dziękczynienia za Beatyfikację Ojca Św., Koncerty Papieskie towarzyszące przygotowaniom oraz dziękczynieniu za Kanonizację Jana Pawła II.

Bączkowski posiada stopień naukowy doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie instrumentalistyka, który uzyskał w specjalności gra na organach na podstawie nagranego dzieła oraz dysertacji: Język muzyczny w kompozycjach organowych Mariana Sawy w latach 1960-1980. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie z wyróżnieniem ukończył Wydział Instrumentalny oraz Wydział Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca w specjalności Muzyka Kościelna. Studiował organy i kompozycję organową w Conservatorio di Musica Santa Cecylia w Rzymie w klasie Maestro Alessandro Licata w ramach stypendium naukowego. Odbył dwuletni Staż Artystyczny na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Instrumentalnym. Absolwent Studiów Menadżerskich dla Artystów, Twórców i Animatorów Kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem Podyplomowych Studiów Formacji Biblijnej, Podyplomowych Studiów Duchowości na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Podyplomowego Studium z zakresu Filozofii i Metafizyki w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Od 2004 roku jest organistą Kościoła Środowisk Twórczych przy Placu Teatralnym w Warszawie. Od 2014 roku prowadzi wykłady z zakresu gry na organach, akompaniamentu liturgicznego, improwizacji organowej w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

Bączkowski to członek Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych, Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, Związku Artystów Scen Polskich, Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Paryżu, Fundacji Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu. Jest Kawalerem Orderu Najświętszej Bogurodzicy. W 2014 roku został uhonorowany przez JE kard. Kazimierza Nycza najwyższym odznaczeniem Archidiecezji Warszawskiej „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”. To również Komandor z gwiazdą Orderu Św. Stanisława. W 2016 roku Wicepremier Minister Kultury prof. Piotr Gliński nadał Bączkowskiemu odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej. W tym samym roku otrzymał z rąk JE kard. Stanisława Dziwisza Złoty Medal Jana Pawła II Za Zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej.