DEKL 2017 – Maria Pomianowska z zespołem REBORN

pomianowska 2

Na koncert Marii Pomianowskiej wraz z zespołem REBORN  zapraszamy 1 września o godz. 20:00, pl. Biegańskiego. Wydarzenie odbędzie się w ramach Dni Europejskiej Kultury Ludowej – Festiwal Folkowy 2017.

Koncerty zespołu Marii Pomianowskiej REBORN stanowią niepowtarzalną okazję usłyszenia brzmienia wymarłej tradycji. Instrumenty wchodzące w skład zespołu to suki biłgoraskie, fidele płockie, suka basowa , bębny.

Artyści w stałym składzie formacji to:

Maria Pomianowska – doktor habilitowana sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Profesor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Dyrektor międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Od 1984 roku prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach muzycznych rodem z Azji i Europy, podróżując do Indii, Chin, Korei, Japonii i na Bliski Wschód. W 1994 roku, wspólnie z prof. Ewą Dahlig i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim, zrealizowała z sukcesem rekonstrukcję dwóch zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: suki biłogajskiej i fideli płockiej. Od 30 lat koncertuje na całym świecie. Podczas pięcioletniego pobytu w Japonii (1997-2002) artystka prezentowała w największych salach koncertowych polską muzykę ludową i klasyczną. Zrekonstruowane instrumenty wielokrotnie prezentowane były na dworze cesarskim Japonii. Komponowała utwory i koncertowała ze światowpomianowskaej sławy artystami: Yo Yo Mą, Borysem Griebienszczikowem, Gilem Goldsteinem, Gonzalo Rubelcabą, Branfordem Marsalisem, Anną Marią Jopek, Stanisławem Soyką, Mateuszem Pospieszalskim i innymi. Artystka wydała 21 autorskich płyt, wiele z nich otrzymało międzynarodowe nagrody. W 2010 roku otworzyła pierwszą w Polsce specjalizację Ethno na Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2011 roku tworzy unikatowe programy, wraz z muzykami arabskimi, pakistańskimi, senegalskimi, koreańskimi, chińskimi, japońskimi i indyjskimi w Azji i Afryce, bazujące na muzyce ludowej z Mazowsza. Ważniejsze odznaczenia i nagrody: „Paszport Chopinowski”, Medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gloria Artis” ,„Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego”, Srebryny Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP, Nominacja do Nagrody Norwida.

Aleksandra Kauf – studentka klasy wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Krakowie w latach 2009-2012. Aktualnie studentka Marii Pomianowskiej w klasie Fidele kolanowe. Uczestniczy w wielu międzynarodowych projektach organizowanych przez Marię Pomianowską. Między innymi w Baltic Culture Wave z artystami z Danii, Litwy, Niemiec, Polski i Szwecji. W 2013 roku członek projektu „Polska-Chiny” prezentowanego w kilku miastach Polski. W 2015 roku współtworzy projekt Polska-Indie prezentowany kilkakrotnie zarówno w Indiach jak i w Polsce.

Iwona Rapacz – ukończyła Akademię Muzyczną im. Fr. Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli. Współpracowała z Polską Orkiestrą Radiową i Polską Filharmonią Kameralną. W latach 1993-94 należała do zespołu pierwszego polskiego muscialu „METRO”. W latach 1995-2001 pracowała w Teatrze Muzycznym „ROMA”. Od roku 2006 współtworzy zespół kameralny-Trio Impresja, który wykonuje muzykę klasyczną, celtycką i filmową. W kwietniu 2008 r. z Zespołem Polskim uczestniczyła w koncertach w Tel Avivie w ramach Roku Polskiego w Izraelu. W 2011 r. jako członek zespołu Arcus Poloniae grała koncerty z muzyką polską w Baku (Azerbejdżan) i Moskwie (Rosja).W sezonie 2008-2009 współpracowała z Teatrem Dramatycznym w Warszawie (przedstawienie „Alicja w krainie czarów”).Od 2012 r. współtworzy niedzielne warsztaty muzyczne dla rodzin w Pałacu pod Blachą. Współpracuje z Michałem Lorencem i nagrywa jego muzykę do filmów i przedstawień teatralnych.Od trzech lat koncertuje z Piwnicą Poetycką Anny Bojarskiej.

Patrycja Napierała – polska perkusjonistka związana głównie z wykonawcami polskiej sceny Etno. Przez blisko dwie dekady współpracowała również z zespołami związanymi ze sceną World, Pop, Ethno, muzyką klasyczną, współczesną, popularną, ilustracyjną itd. Pierwsze muzyczne kroki stawiała w Swarzędzkiej Orkiestrze Flażoletowej, jako flecistka, grająca na irlandzkim Tin Whistle pod kierownictwem wybitnego instruktora Wojciecha Wietrzyńskiego. Z wykształcenia geograf. Ukończyła geoinformację na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na stałe współpracuje z wiedeńskim studiem nagraniowym Euro Acoustics jako muzyk sesyjny. Udziela się również jako muzyk w teatrach warszawskich: Teatr Dramatyczny, Ateneum, oraz jest muzykiem w Kabarecie na koniec świata. Od końca 2011 roku jest oficjalną endorserką bodhranów Roberta Forknera, jako jedyna kobieta i jeden z dwóch bodhranistów nie-irlandzkiego pochodzenia, posiadających własnąlinie z sygnaturą. Od 2015 roku jest oficjalną endorserką polskiej firmy AW Cajon, produkującej cajony. Od 2015 roku oficjanlny endorsment tureckich talerzy perkusyjnych firmy Anatolian.Prowadzi liczne indywidualne oraz grupowe warsztaty bębniarskie. Obecnie koncertuje z Shannon, Same Suki, Sama Yoon, PompaDur, Kayah&Transoriental Orchestra.